Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Zamki meblowe do drzwi przesuwnych – przegląd możliwych rozwiązań

Do zabezpieczenia drzwi przesuwnych przed dostępem niepowołanych osób nie wystarczą nam standardowe zabezpieczenia. Przeznaczone do tego zamki meblowe powinny cechować się specjalną budową, która nie zakłóci działania mechanizmu otwierania i zamykania. Jakie zamki możemy wykorzystać do zamknięcia szafek z drzwiami przesuwnymi?

Zamek meblowy wciskany

Meble z drzwiami przesuwnymi zabezpiecza się najczęściej zamkami wciskanymi. Na czym polega mechanizm ich działania? Ich zadanie polega na tym, aby uniemożliwić skrzydłom mijanie się – wtedy niemożliwe będzie ich otwarcie. Aby odblokować mechanizm, trzeba jedynie przekręcić klucz. Zamknięcie zamka wymaga jednak wciśnięcia specjalnego cylindra, który zwalnia zaczepy ryglujące.

Uwaga!

Na rynku możesz też znaleźć zamki meblowe wciskane oferujące podwyższony stopień bezpieczeństwa. Otwarcie go i wciśnięcie cylindra są wtedy możliwe tylko po włożeniu i przekręceniu klucza.

Zamki meblowe do drzwi przesuwnych

Szklane drzwi przesuwne nie mogą być zabezpieczane przy pomocy wyżej wymienionych zamków – szkło jest zdecydowanie bardziej kruche i cienkie niż drewno czy płyta MDF, a przy tym oferuje małą przestrzeń do montażu. Na rynku można jednak znaleźć zamki do drzwi szklanych, które są wyposażone w specjalny cylinder – wciśnięcie go umożliwia zarówno ich otwarcie, jak i zamknięcie.

Możemy też spotkać się z ruchomymi zamkami wyposażonymi w listwę z blokadą. Po zamknięciu blokady, mechanizm zatrzymuje drugie skrzydło przesuwne w miejscu i uniemożliwia jego przesuwanie. Aby otworzyć drzwi, trzeba przekręcić klucz o 180° – wtedy blokada zostaje zwolniona i możliwe jest swobodne przesuwanie skrzydeł.

Zamki meblowe do drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne a zamek żaluzjowy

Wbrew pozorom, zamki żaluzjowe mogą być stosowane nie tylko z drzwiami harmonijkowymi, przypominającymi żaluzje umieszczone poziomo – możemy je również wykorzystać przy klasycznych drzwiach przesuwnych. Ich konstrukcja bazuje na zaczepach w kształcie cyfry 1, które podczas zamykania szafki odskakują na boki i blokują się.

Zaczepy wyskakują z blachy ryglującej i wracają na swoje miejsce po przekręceniu klucza o 30 lub 180°. Aby zamknąć drzwi, wystarczy tylko je domknąć – dzięki zastosowaniu mechanizmu sprężynowego rygle samoczynnie się blokują.

Zamek meblowy gablotowy chrom

Pozostałe zamki meblowe do drzwi przesuwnych

W obiektach przemysłowych, w których potrzebne są solidniejsze zabezpieczenia, często stosuje się zamki meblowe z ryglem. Aby je otworzyć, trzeba najpierw wcisnąć cylinder i dopiero przekręcić klucz. W urzędach mamy z kolei często do czynienia z podwójnymi drzwiami przesuwnymi, co utrudnia montaż zamka – przepisy narzucają nam jednak bezpieczne przechowywanie dokumentów i wymagają zastosowania specjalnych zabezpieczeń. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam stopery do zamka, które są przeznaczone do zamykania szafek z podwójnymi drzwiami przesuwnymi. Możemy również spotkać się ze specjalnymi akcesoriami do drzwi przesuwnych wyposażonymi w zamek szyfrowy.

 

Data publikacji: 04.01.2018