Wszystko o drzwiach wewnętrznych – montaż, dobór do pomieszczenia, klamki

Dlaczego drzwi wewnętrzne są ważnym elementem wyposażenia naszego domu? Z praktycznego punktu widzenia – oddzielają poszczególne strefy naszego domu zapewniając poczucie prywatności. Z punktu dekoracyjnego – są wyposażeniem bardzo mocno wpływającym na odbiór wnętrza – dekorują, uatrakcyjniają, dodają charakteru.

drzwi

Przejdź do następnych akapitów:

Drzwi wewnętrzne należy dobierać zgodnie z ich przeznaczeniem. Najczęściej mają one postać drzwi jednoskrzydłowych, otwieranych do wewnątrz (sypialnia, pokój dzienny, kuchnia) lub na zewnątrz (łazienka, toaleta). Mogą być także nieco szersze – dwuskrzydłowe – idealnie wkomponowują się wówczas do pomieszczeń dużych, w których chcemy zyskać tylko czasowe, dekoracyjne przysłonięcie.

Uwaga!

Rodzaj otwierania drzwi wewnętrznych – na zewnątrz lub do wewnątrz ma swoje umocowanie w prawie budowlanym. Zaleca się, aby drzwi do łazienki lub toalety, zważając na bezpieczeństwo domowników, zawsze otwierały się na zewnątrz.

Wszystko o wyborze drzwi wewnętrznych!

Drzwi mogą być lewostronne lub prawostronne. Pierwsze będą miały widoczne zawiasy po lewej stronie, drugie po prawej. Strona otwierania ma istotne znaczenie z punktu praktycznego. Zanim zamontujemy skrzydło drzwiowe, upewnijmy się, czy wybrany sposób jego otwierania, nie będzie wpływał na komfort naszego poruszania się w danej strefie.

Kiedy pomieszczenie jest naprawdę małe, warto pomyśleć o drzwiach łamanych. W tego typu drzwiach skrzydło składa się z co najmniej dwóch elementów. Dobrze sprawdzą się wówczas także drzwi harmonijkowe. Należy jednak pamiętać o tym, że takie drzwi nie będą pasowały do wąskiego otworu, ponieważ zmniejszają jego szerokość, utrudniając wchodzenie do danego pomieszczenia.

Drzwi mogą mieć konstrukcję płytową lub modułową. Te drugie są dużo bardziej odporne na zniszczenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Drzwi modułowe uznaje się również za stabilniejsze.

drzwi

Jaki sposób licowania wybrać?

Możemy wybrać drzwi z przylgą lub bezprzylgowe oraz drzwi przesuwne. Te ostatnie mocujemy na ścianie lub w niej, tym samym podczas przesuwania skrzydła, drzwi stają się niewidoczne. Jest to bardzo estetyczny zabieg dekoratorski, dlatego właśnie drzwi przesuwne są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w przestronnych salonach, nowoczesnych wnętrzach, które w jednym pomieszczeniu współdzielą wiele funkcji.

Montaż oraz sposób otwierania drzwi wpływa na komfort ich użytkowania. Na dekoracyjność oraz atrakcyjność wnętrza wpływ ma zastosowane wykończenie. Do wyboru mamy następujące warianty, którymi możemy wykończyć powierzchnię drzwi:

  • HDF lakierowany

  • folię finisz,

  • okleinę z efektem naturalnego drewna

  • drzwi malowane

  • fornir

  • okleinę CPL

Za najmocniejsze uważa się drzwi wykończone okleiną lub malowane. Dzięki zastosowanym materiałom często stosuje się je również w hotelach lub innych budynkach użyteczności publicznej.

Jeśli żaden z zaproponowanych materiałów wykończeniowych nie przypadnie nam do gustu, możemy także wypróbować drzwi surowe. Wówczas wystarczy je pomalować lub polakierować specjalnie przeznaczoną do tego farbą. Dzięki takiemu wyborowi, nasze drzwi na pewno będą oryginalnie wykończone.

Drzwi wewnętrzne mogą mieć także elementy szklane. Takie szkło jest przeważnie bardzo solidne: hartowane lub klejone.

I tak drzwi mogą być częściowo przeszklone lub całkowicie. Tę drugą opcję dobiera się do wnętrz, w  których zależy nam na optycznym powiększeniu. Światło odbijające się bowiem od szkła tworzy wrażenie przestronności. Z kolei drzwi pełne lepiej wybierać do pomieszczeń wyjątkowo jasnych, dobrze oświetlonych.

Porada eksperta:

Drzwi częściowo przeszklone to produkt wybierany bardzo często do łazienek. To tam prezentują się najlepiej. Podczas ich wyboru pamiętajmy jednak, aby elementy szklane było odpowiednio zmatowione. Dolna część skrzydła powinna być także delikatnie podcięta lub powinna posiadać tuleje wentylacyjne.

Warto, aby drzwi wewnętrzne pasowały do stylistyki wnętrza. Do wyboru mamy drzwi klasyczne lub nowoczesne, które można dobrać albo w bardzo podobnym kolorze do wyposażenia, albo w mocno kontrastującym.

Drzwi możemy dobierać do koloru ścian, podłogi, ramy okiennej. Ważne jednak, aby nie wybierać kolorów jednakowych do całego wyposażenia. Drobny kontrast uatrakcyjni wnętrze.

drzwi

Uwaga!

Kupując drzwi wewnętrzne, upewnijmy się, jakie wymiary ma nasz otwór, przeznaczony do ich montażu. Ważna jest zarówno szerokość, jak i długość oraz grubość. Wymiary te są kluczem do wyboru odpowiedniej ościeżnicy.

Ościeżnice drzwiowe mogą mieć postać standardową tzw. stałą oraz regulowaną, którą możemy dopasować do wnęki. Jeśli chcemy mieć pewność, że ościeżnica będzie idealnie pasować, najlepiej kupić komplet.

Montaż drzwi wewnętrznych

Wybór drzwi ogranicza prawo budowlane. Dlaczego? Otóż zgodnie z nim otwór na drzwi powinien mieć minimum 90 cm szerokości (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2002 r., nr 75, poz. 690, Rozdział 3, § 62.1).

Dlatego przed montażem zawsze dokładnie wymierzmy otwór, sprawdzając wymienione powyżej wymiary. Nie zapominajmy także o przekątnych – wymaga się, aby miały taką sama długość.

Ze względu na dobór ościeżnicy stałej lub ościeżnicy regulowanej, konieczny będzie nieco inny montaż. Stałą mocujemy bezpośrednio w stropie, zanim zakończymy prace dotyczące ścian. Regulowaną wstawia się natomiast po zakończeniu wszystkich, innych czynności. Uważa się, że ościeżnica powinna być wymieniana za każdym razem, gdy planujemy zakup nowych drzwi.

Niestety jej wymiana bardzo często wiąże się z kuciem ścian oraz części podłogi. Istnieje również możliwość zamówienia skrzydeł drzwiowych pasujących do starej ościeżnicy. Jednak nie zawsze uzyskuje się dobry efekt estetyczny.

Kiedy wstawimy już ościeżnicę w ścianę, stabilizuje się ją drewnianymi klinami. Mocowanie do ściany wykonujemy najczęściej za pomocą pianki poliuretanowej, ale pewniejsze jest wykorzystanie kołków. Szczeliny wypełnia się pianką montażową do stolarki. Nadmiar pianki usuwamy, ponieważ po wyschnięciu ma ona tendencję do rozpychania oraz zniekształcania ościeżnicy.

Do zakrycia odstępów pomiędzy ścianą a ościeżnicą wykorzystuje się listwy maskujące instalowane na klej. Całości dopełnia wykończenie przestrzeni między listwami silikonem w kolorze drzwi.

drzwi

W jaki sposób czyścimy drzwi wewnętrzne?

Zakres prac polegających na czyszczeniu drzwi zależy oczywiście od użytego materiału do wykonania skrzydła. Najlepiej jednak przecierać je preparatami do drewna, a co mniej więcej 3-4 lata odnawiać ich powłokę malując ją lub pokrywając lakierem.

Drzwi okleinowane i fornirowane o konstrukcji opartej o płyty MDF lub HDF wystarczy czyścić wodą z domieszką łagodnego detergentu. Zły wpływ na materiał wykończeniowy drzwi z pewnością będą miały środki żrące lub zawierające w składzie alkohol.

Drzwi do zadań specjalnych?

Niektóre z pomieszczeń naszego domu, wymagają zastosowania drzwi nietypowych, wzmocnionych, o szczególnych funkcjach. Do takich na pewno należą drzwi z wentylacją, które wstawiamy do łazienki. Wentylacja pomaga tutaj pozbyć się nagromadzonej pary wodnej, wpływając także na komfort przebywania w danym pomieszczeniu. W gabinetach pomyślmy natomiast o zamontowaniu drzwi akustycznych, które wyciszą to pomieszczenie.

Czy wiesz, że…

Im wyższy współczynnik izolacji akustycznej, tym lepiej drzwi będą chronić przed niechcianym hałasem.

W korytarzu zamontujmy drzwi przeszklone. W ten sposób do tego niedoświetlonego pomieszczenia naszego domu będą mogły docierać promienie słoneczne.

W sypialni natomiast dobrze sprawdzą się drzwi pełne, zapewniające intymność. Drzwi prowadzące do piwnicy lub garażu powinny być grubsze i wypełnione specjalnym materiałem termoizolacyjnym.

Porada eksperta:

Niemały wpływ na odbiór naszych drzwi wewnętrznych ma odpowiedni dobór klamek. Ten drobny element zawsze powinien nawiązywać w jakiś sposób do pozostałego wyposażenia naszego domu. Koniecznie należy także wybierać klamki wykonane z solidnych materiałów, które nawet podczas częstego użytkowania nie będą pękać, wyrywać się czy obluzowywać.