Produkty

Zmiana wyglądu ościeżnicy – pomysły

Zmiana wyglądu ościeżnicy – pomysły

Ościeżnice wraz z zawieszonymi na nich skrzydłami drzwiowymi stanowią praktyczne, a zarazem estetyczne elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz. Gdy czas odciśnie na nich swoje piętno, wymagają wymiany na nowe bądź renowacji. Jakie mamy możliwości w zakresie zmiany wyglądu ościeżnic drzwiowych?

montaż ościeżnicyOścieżnica renowacyjna – praktyczne rozwiązanie

Ościeżnice renowacyjne stanowią funkcjonalny sposób na zamaskowanie starych i nieatrakcyjnych już futryn, szczególnie tych starych i wykonanych z metalu. Mają formę opasek, które zasłaniają stare elementy bez potrzeby ich demontażu. Taki zabieg nie jest kosztowny i nie wymaga przeprowadzania poważniejszych prac remontowych, a co więcej – nie wymusza konieczności zakupu nowego skrzydła drzwiowego. Wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że zmniejszeniu ulegnie przestrzeń otworu drzwiowego – zarówno jego szerokość (o ok. 28 mm), jak i wysokość (o ok. 14 mm). Zanim więc zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, rozważmy, czy wspomniane różnice nie będą utrudniały nam poruszania się pomiędzy pomieszczeniami.

Malowanie

Czy wykonaną z drewniana, czy metalową, ościeżnicę możemy również pomalować. Oczywiście zanim przystąpimy do nakładania powłoki wykończeniowej, powinniśmy ocenić stan futryny – wszelkie ubytki należy wypełnić odpowiednią masą, a rysy przeszlifować. Dopiero gładka i oczyszczona powierzchnia nadaje się do pokrycia emulsją. Aby efekt malowania ościeżnicy był zadowalający i długotrwały, pamiętajmy o zastosowaniu odpowiedniej do danego materiału farby.

Okleina Gekkofix Oklejanie

Starą lub podniszczoną ościeżnicę możemy również okleić, co pozwoli nam uniknąć zamieszania związanego z demontażem starego elementu. Usługę oklejania metalowej futryny zamówimy u specjalizujących się w takich pracach firm – warto skorzystać z takiej oferty wtedy, gdy nie możemy wymienić jej na nową lub po prostu chcemy ją odświeżyć i dopasować do wyglądu zakupionego skrzydła drzwiowego. Dzięki takiej metodzie futryna zyska taki sam kolor jak drzwi, a dodatkowo będzie łatwa w czyszczeniu.

Jeśli ościeżnica drzwiowa prezentuje się dobrze, ale chcemy dodać wejściu do pomieszczenia nieco innego charakteru, możemy skorzystać z dekoracyjnej taśmy klejącej, tzw. washi tape. Dostępna w różnych wzorach i kolorach pozwala na ciekawe zaakcentowanie wybranych elementów – możemy ozdobić nią nie tylko samą futrynę, ale też ścianę dookoła niej lub samo skrzydło drzwiowe.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Demontaż ościeżnicy- zobacz, jak wygląda demontaż ościeżnicy drewnianej i demontaż ościeżnicy metalowej

Demontaż ościeżnicy- zobacz, jak wygląda demontaż ościeżnicy drewnianej i demontaż ościeżnicy metalowej
Kiedy chcemy wymienić drzwi i futrynę podczas remontu, musimy umiejętnie usunąć starą ościeżnicę, tak aby nie spowodować ubytków w ścianie i pr...
Czytaj więcej

Zalety i wady ościeżnic regulowanych

Zalety i wady ościeżnic regulowanych
Podziwiając piękno stolarki drzwiowej, dokonujemy najczęściej oglądu samych drzwi, a przecież nie spełniałyby swoich funkcji bez trzymających ich w ci...
Czytaj więcej

Ościeżnica – stała czy regulowana?

Ościeżnica – stała czy regulowana?
Ościeżnice stanowią niezbędny element każdych drzwi – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Są potrzebne podczas ich montażu w nowo wykańcza...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zmiana wyglądu ościeżnicy – pomysły