Produkty

Zmiana wyglądu ościeżnicy – pomysły

Zmiana wyglądu ościeżnicy – pomysły

Ościeżnice wraz z zawieszonymi na nich skrzydłami drzwiowymi stanowią praktyczne, a zarazem estetyczne elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz. Gdy czas odciśnie na nich swoje piętno, wymagają wymiany na nowe bądź renowacji. Jakie mamy możliwości w zakresie zmiany wyglądu ościeżnic drzwiowych?

montaż ościeżnicyOścieżnica renowacyjna – praktyczne rozwiązanie

Ościeżnice renowacyjne stanowią funkcjonalny sposób na zamaskowanie starych i nieatrakcyjnych już futryn, szczególnie tych starych i wykonanych z metalu. Mają formę opasek, które zasłaniają stare elementy bez potrzeby ich demontażu. Taki zabieg nie jest kosztowny i nie wymaga przeprowadzania poważniejszych prac remontowych, a co więcej – nie wymusza konieczności zakupu nowego skrzydła drzwiowego. Wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że zmniejszeniu ulegnie przestrzeń otworu drzwiowego – zarówno jego szerokość (o ok. 28 mm), jak i wysokość (o ok. 14 mm). Zanim więc zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, rozważmy, czy wspomniane różnice nie będą utrudniały nam poruszania się pomiędzy pomieszczeniami.

Malowanie

Czy wykonaną z drewniana, czy metalową, ościeżnicę możemy również pomalować. Oczywiście zanim przystąpimy do nakładania powłoki wykończeniowej, powinniśmy ocenić stan futryny – wszelkie ubytki należy wypełnić odpowiednią masą, a rysy przeszlifować. Dopiero gładka i oczyszczona powierzchnia nadaje się do pokrycia emulsją. Aby efekt malowania ościeżnicy był zadowalający i długotrwały, pamiętajmy o zastosowaniu odpowiedniej do danego materiału farby.

Okleina Gekkofix Oklejanie

Starą lub podniszczoną ościeżnicę możemy również okleić, co pozwoli nam uniknąć zamieszania związanego z demontażem starego elementu. Usługę oklejania metalowej futryny zamówimy u specjalizujących się w takich pracach firm – warto skorzystać z takiej oferty wtedy, gdy nie możemy wymienić jej na nową lub po prostu chcemy ją odświeżyć i dopasować do wyglądu zakupionego skrzydła drzwiowego. Dzięki takiej metodzie futryna zyska taki sam kolor jak drzwi, a dodatkowo będzie łatwa w czyszczeniu.

Jeśli ościeżnica drzwiowa prezentuje się dobrze, ale chcemy dodać wejściu do pomieszczenia nieco innego charakteru, możemy skorzystać z dekoracyjnej taśmy klejącej, tzw. washi tape. Dostępna w różnych wzorach i kolorach pozwala na ciekawe zaakcentowanie wybranych elementów – możemy ozdobić nią nie tylko samą futrynę, ale też ścianę dookoła niej lub samo skrzydło drzwiowe.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak usunąć ościeżnicę?

Jak usunąć ościeżnicę?
Kiedy chcemy wymienić drzwi i futrynę podczas remontu, musimy umiejętnie usunąć starą ościeżnicę, tak aby nie spowodować ubytków w ścianie i problemów...
Czytaj więcej

Zalety i wady ościeżnic regulowanych

Zalety i wady ościeżnic regulowanych
Podziwiając piękno stolarki drzwiowej, dokonujemy najczęściej oglądu samych drzwi, a przecież nie spełniałyby swoich funkcji bez trzymających ich w ci...
Czytaj więcej

Ościeżnica – stała czy regulowana?

Ościeżnica – stała czy regulowana?
Ościeżnice stanowią niezbędny element każdych drzwi – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Są potrzebne podczas ich montażu w nowo wykańcza...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zmiana wyglądu ościeżnicy – pomysły