Produkty

5 roślin, które oczyszczają powietrze w pomieszczeniach

5 roślin, które oczyszczają powietrze w pomieszczeniach

Aby w pomieszczeniach zachować przyjemny i zdrowy klimat, warto zadbać o odpowiednią jakość i czystość powietrza. Do tego celu warto wykorzystać rośliny, które są nie tylko efektowne, ale także skutecznie oczyszczają powietrze z wielu zanieczyszczeń.

Przejdź do następnych akapitów:

Rośliny idealne do wnętrz

Wraz z postępem cywilizacyjnym coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, w których powietrze potrafi być nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Mamy tu bowiem do czynienia z wyziewami różnych materiałów budowlanych, farb, lakierów, klejów czy surowców, z których zrobione są nasze meble i dekoracje.

paprotka

Na szczęście możemy hodować w domach rośliny, które potrafią być bardzo pomocne. Sprzyjają one tworzeniu stabilnego klimatu, nawilżają powietrze i usuwają z niego wiele zanieczyszczeń. Przyjmuje się, że dla poprawy komfortu we wnętrzach, na każde 10 m2 powierzchni użytkowej mieszkań czy małych biur powinna przypadać 1 średniej wielkości roślina. Inny przelicznik mówi o 4 doniczkach z roślinami, które powinny towarzyszyć 1 osobie spędzającej wiele czasu w zamkniętej przestrzeni. Przy tym im lepsze oświetlenie albo intensywniejsza uprawa, np. hydroponiczna (uprawa roślin w wodzie, bez ziemi), tym bardziej efektywne, prozdrowotne oddziaływanie tych samych roślin.

Badania przeprowadzone przez naukowców wielu uczelni (Uniwersytety w Sydney czy Georgii) oraz szereg organizacji działających w kręgach międzynarodowych (WHO, EPA, CDC) udowodniły, że rośliny doniczkowe w dużym stopniu oczyszczają powietrze z chemikaliów. Mogą między innymi skutecznie usuwać z powietrza takie substancje, jak: benzen, oktan, toluen, trichloroetan, formaldehyd, α-Pinen, aceton, rtęć, alkohole, amoniak i inne.

Rośliny oczyszczające

palma

Wśród ozdobnych, a jednocześnie oczyszczających powietrze roślin, warto wspomnieć o takich, jak:

  1. Paprotka (Polypodium) – oczyszcza z toksyn, które mogą wydzielać się z niektórych elementów wyposażenia, np. mebli, świeżo nałożonych farb czy też wykładzin albo tapet. Pochłania formaldehyd, a także szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputery i telewizory. Duża powierzchnia liści paproci powoduje także skuteczne nawilżanie powietrza. Zobacz naszą poradę jak pielęgnować domowe paprocie.
  2. Bluszcz (Hedera) jest rośliną mało wymagającą, posiada przy tym wiele ozdobnych gatunków. Usuwa on z powietrza benzen, ksylen, formaldehyd oraz trójchloroetylen. Może być hodowany nawet w mało doświetlonych pomieszczeniach – w holach czy korytarzach.
  3. Figowiec Benjamina, czy fikus (figowiec sprężysty) – jest to również bardzo łatwa w uprawie roślina, mająca niewielkie wymagania. Figowce mają drobne, skórzaste liście, jednolite albo nakrapiane białymi lub jasnozielonymi plamkami. Rosną nawet w zacienieniu i chłodzie, potrzebują jedynie sporo wilgoci w ziemi. Jedyną ich wadą jest podatność na mszyce, tarczniki, przędziorki czy wciornastki. Neutralizują one toksyczne działanie formaldehydu, benzenu i amoniaku.
  4. Draceny – często spotykane w naszych domach, wykorzystywane jako uniwersalna dekoracja wnętrz. Najbardziej popularne, ale także najbardziej korzystnie oddziałujące odmiany, to dracena wonna, deremeńska czy obrzeżona. Skutecznie odfiltrowują one z powietrza chociażby formaldehyd, ale także toluen, benzen, trójchloroetylen oraz podobno także tlenek węgla.
  5. Palmy, wśród których najskuteczniej pochłaniają toksyny takie odmiany, jak: Rhapis Excela, areka czy daktylowiec niski. Są zwykle dość sporych rozmiarów, ale nie są specjalnie wymagające, wystarczy im kilka godzin światła słonecznego dziennie. Sprawdzają się w dużych holach, biurach czy na korytarzach. Dobrze pochłaniają formaldehyd, amoniak, a także toluen, ksylen czy benzen. Niektóre gatunki z upływem lat pochłaniają coraz więcej toksycznych związków.
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak dbać o sztuczne rośliny?

Jak dbać o sztuczne rośliny?
Dekorowanie mieszkań i lokali użyteczności publicznej sztucznymi roślinami znów wraca do łask! Dostępne na rynku plastikowe róże, wykona...
Czytaj więcej

Nolina

Nolina
Nolina, z łac. Nolina recurvata, zwana również bokarneą wygiętą to gatunek roślin pochodzący z rodziny myszopłochowatych. Jej ojczyzną są obie Ameryki...
Czytaj więcej

Jakie rośliny hodować w łazience?

Jakie rośliny hodować w łazience?
Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi c...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
24.05.2016
Nawet nie wiedziałam, że takie popularne w polsce i łatwe w utrzymaniu roślinki tak pomagają oczyścić powietrze! Ekstra. Lecę po paprotkę!

Ocena i komentarz dla:

5 roślin, które oczyszczają powietrze w pomieszczeniach