Produkty

7 nietypowych zastosowań soli kuchennej

7 nietypowych zastosowań soli kuchennej

Sól kuchenna gości w domu każdego z nas. Stanowi przede wszystkim podstawową przyprawę nadającą smak większości potraw, jednak to nie jedyne jej zastosowanie. W jaki nietypowy sposób możemy wykorzystać ją na co dzień w naszym domu?

rozsypana sól kuchennaOto co potrafi sól kuchenna poza dodawaniem smaku naszym daniom:

Pochłonie wilgoć – sól jest doskonałym pochłaniaczem wilgoci. Kilka jej ziaren umieszczonych w pojemniku z herbatnikami czy sucharkami zapewni im kruchość. Jeśli natomiast w którymś z naszych pomieszczeń panuje wzmożona wilgoć (np. w łazience), wystarczy umieścić w nim talerzyk wypełniony solą.

Oczyści przypaloną stopę żelazka – z czasem stopa żelazka pokrywa się kamieniem. W roli odkamieniacza doskonale sprawdzi się sól. Wystarczy na płaskiej powierzchni rozłożyć gazetę, wysypać na nią sól, po czym rozgrzać żelazko i gorącą stopę przyłożyć do kryształków, wykonując ruchy jak podczas normalnego prasowania. W ten sposób oczyścimy także przypalone urządzenie, o ile tylko jego stopa nie jest wykonana z teflonu.

Usunie kamień i osad – kamień i osad powstający na bateriach umywalkowych, kranach czy zlewach usuniemy szybko i łatwo, korzystając z pasty przygotowanej z soli i niewielkiej ilości wody. W ten sam sposób pozbędziemy się tłuszczu z naczyń i wyczyścimy przypalone garnki i blachy. Sól posłuży także do wyczyszczenia porcelany – wystarczy natrzeć ją solą.

Usunie plamy sól znakomicie sprawdza się do usuwania różnorodnych plam, np. z błota, kakao, krwi czy wina. Wystarczy, że plamę posypiemy solą i zostawimy na noc, a rano odkurzymy lub usuniemy sól wilgotną szmatką. Dzięki niej dywan nabierze świeżych kolorów. Innym sposobem jest namoczenie go, a także innych tkanin, zimną wodą z dodatkiem soli. Roztwór ten wyciągnie z materiałów zabrudzenia.

Usunie brzydkie zapachy – sól nie tylko usuwa plamy i wchłania wilgoć, ale także pochłania nieprzyjemne zapachy. Jeśli przetrzemy nią dłonie przed umyciem ichsól gruboziarnista mydłem, pozbędziemy się z nich zapachu czosnku, cebuli czy ryb. Jeżeli natomiast niemiła woń ulatnia się z odpływu zlewu, wlejmy do niego wodę z solą – rozwiąże to problem przynajmniej częściowo. Zalewając odpływ wrzątkiem, dodatkowo go odetkamy. Metoda ta sprawdzi się także w przypadku nieświeżej gąbki kuchennej – na noc umieszczamy ją w osolonej wodzie, co sprawi, że brzydki zapach ulotni się, a gąbka odzyska dawną świeżość. Sól usunie także swąd spalenizny, jeśli posypiemy nią np. przypalony piekarnik czy płytę grzewczą.

Wybieli – garść soli dodana do płukania firanek usztywni je, a także wybieli. Wszelkie białe, lecz poszarzałe już tkaniny (np. serwetki), namaczamy przez jedną dobę w roztworze wody z solą, co przywróci im śnieżnobiałą barwę. Sól w połączeniu z sodą oczyszczoną wpłynie także na biel naszych zębów – w tym celu oba składniki dodajemy do pasty do zębów. Poza właściwościami wybielającymi, sól pozwoli także na zachowanie żywych, intensywnych barw nowych tkanin. Piorąc nowe ubrania na początku ich używania, dodajemy ¼ szklanki soli. Odzież nie tylko nie będzie blaknąć i jej kolor zostanie utrwalony, ale także nie będzie farbować.

Ugasi pożar – niespodziewane płomienie w kuchni (np. na skutek palącego się tłuszczu czy kipiącej z garnka wody) poskromimy właśnie za pomocą soli, którą posypujemy palącą się przestrzeń. Sól zahamuje dopływ powietrza i ugasi zaczątek pożaru, dlatego powinniśmy mieć ją w kuchni zawsze pod ręką. Sprawdzi się także w czasie grillowania, by z jej pomocą kontrolować wielkość płomienia.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ozdobne pudełka – jak je wykorzystać, by uporządkować przestrzeń

Ozdobne pudełka – jak je wykorzystać, by uporządkować przestrzeń
Pudełka do przechowywania, ozdobne i oryginalne opakowania to praktyczny trend w urządzaniu mieszkań. Możesz wybierać w różnorodnej kolorystyce...
Czytaj więcej

Urządzamy wygodny system przechowywania w domowym kąciku biurowym

Urządzamy wygodny system przechowywania w domowym kąciku biurowym
Tam, gdzie chcemy pracować się i uczyć, musimy mieć wygodny system do przechowywania. Nie tylko tyczy się to podręcznych książek czy zeszytów, które w...
Czytaj więcej

Meble ze skrzynek na warzywa

Meble ze skrzynek na warzywa
Znajdziemy je na bazarach, w sklepach, a także w gospodarstwach rolnych. Pierwotnie przeznaczone do transportowania i przechowywania żywności. Drewnia...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
16.12.2016
fajny artykuł, duże rzeczy się dowiedziałam, i z niektórych porad na pewno skorzystam :)
17.06.2015
Hej, ten sposób działa i jest bezpieczny. Tylko sprawdź czy żelasko nie jest pokryte teflonem, bo się zniszczy jeszcze bardziej wtedy. A teraz większość jest tak robiona.
08.06.2015
Witam, czy ktoś próbował czyścić solą stopę żelazka? Szukam właśnie w necie sposobów na to, bo przypaliłem żelazko mamy, ale boję się trochę eksperymentowac.

Ocena i komentarz dla:

7 nietypowych zastosowań soli kuchennej