Aby być zadowolonym z plonów wydawanych przez rośliny zasiane w szklarni, niezbędne są dwie rzeczy: wiedza oraz cierpliwość. W polskich ogrodach spotykamy duże przeszklone konstrukcje oraz inspekty, czyli małe skrzynki na niewielkie zioła. W dużych szklarniach możemy zmieścić więcej i większych roślin, ale do wybudowania takich konstrukcji potrzebujemy przestrzeni. W mniejszych tunelach oraz inspektach przy dobrej organizacji także zmieścimy wszystko to, co będzie nam potrzebne.
Jak to się dzieje, że w szklarni wszystko rośnie szybciej?
Wszystko za sprawą promieni słonecznych ogrzewających nasze przeszklone ściany. Rozgrzane w ten sposób szkło sprawia, że wewnątrz konstrukcji panuje specyficzny mikroklimat, który wyjątkowo sprzyja wzrostowi roślin.
Decyzja o budowie szklarni powinna być poprzedzona wyborem odpowiedniego miejsca w ogrodzie oraz ustaleniem metrażu, jaki chcemy poświęcić na jej budowę. Odpowiedzmy sobie również na pytanie: do czego taka szklarnia będzie nam służyła? Na tym etapie powinniśmy podjąć decyzję o wyposażeniu szklarni, np. w elementy ociepleniowe czy nawadniające. Czy ze szklarni będziemy korzystać tylko latem? A może wręcz przeciwnie, przez cały rok?
Podczas budowy szklarni mamy dwa warianty do wyboru:
- zakupić całą konstrukcję wraz z wyposażeniem;
- złożyć ją samodzielnie.
Pierwszy wariant jest bardzo wygodny w późniejszym użytkowaniu. Szklarnie takie posiadają bowiem najczęściej uchylne okna dachowe oraz rozsuwane drzwi. Są też zwykle odporne na uderzenia oraz zmieniające się warunki atmosferyczne. Płyty, z których buduje się współczesne szklarnie, są także odporne na promienie UV, a dostępne w sprzedaży płyty poliwęglanowe, prawie się nie tłuką.
Wybierając konstrukcję szkieletową, dobierzmy zawsze ocynkowane profile stalowe, które mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie.
Szkło do budowy ścian szklarni przy tak mocnych połączeniach profili dobieramy wówczas dowolnie: możemy wybrać płyty poliwęglanowe, akrylowe lub komorowe. Jednak w przypadku szkła akrylowego należy szczególnie uważać podczas wykonywania prac montażowych, gdyż jest ono najmniej odporne na uszkodzenia i pęknięcia.
Samodzielnie szklarnię można zbudować ze starych okien. Wówczas pamiętajmy o zastosowaniu solidnego połączenia wszystkich ram przy pomocy śrub. Jeśli przy okazji powstaną luki, wypełnijmy je silikonem.
Jeśli w dostępnych warunkach nie możemy wybudować typowej szklarni, możemy ją zastąpić tunelem foliowym. Uzyskamy w ten sposób bardzo podobny efekt do szklarni. Folia nie będzie jednak tak odporna jak szkło, a w samym tunelu nie będziemy mogli swobodnie się poruszać.
Wnętrze szklarni – czym wyposażyć?
Przede wszystkim powinno być wygodne dla roślin oraz dla osób, które będą w nim pracować. Szklarnia powinna być przestronna z wieloma półkami oraz miejscem wydzielonym do odpoczynku ogrodnika. W niektórych punktach warto też powiesić haki. W przyszłości przymocujemy do nich doniczki z kwiatami.
Podczas urządzania szklarni nie wypada zapomnieć także o ziemi. Najlepsza jest ziemia kompostowa lub uniwersalna.
W dużych szklarniach przyda się również kran oraz podłączony do niego wąż, dzięki któremu w szybki i łatwy sposób poradzimy sobie z podlaniem wszystkich roślin.