Produkty

Budujemy szklarnię

Budujemy szklarnię

W polskim klimacie szklarnie budujemy zwykle dlatego, aby szybciej uzyskać wydajne plony. W wysokiej temperaturze oraz przy mocnych promieniach słońca warzywa są dorodne, a kwiaty bardzo piękne i kolorowe. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zbudować szklarnię w swoim ogrodzie.

szklarniaAby być zadowolonym z plonów wydawanych przez rośliny zasiane w szklarni, niezbędne są dwie rzeczy: wiedza oraz cierpliwość. W polskich ogrodach spotykamy duże przeszklone konstrukcje oraz inspekty, czyli małe skrzynki na niewielkie zioła. W dużych szklarniach możemy zmieścić więcej i większych roślin, ale do wybudowania takich konstrukcji potrzebujemy przestrzeni. W mniejszych tunelach oraz inspektach przy dobrej organizacji także zmieścimy wszystko to, co będzie nam potrzebne.

Jak to się dzieje, że w szklarni wszystko rośnie szybciej?

Wszystko za sprawą promieni słonecznych ogrzewających nasze przeszklone ściany. Rozgrzane w ten sposób szkło sprawia, że wewnątrz konstrukcji panuje specyficzny mikroklimat, który wyjątkowo sprzyja wzrostowi roślin.

Decyzja o budowie szklarni powinna być poprzedzona wyborem odpowiedniego miejsca w ogrodzie oraz ustaleniem metrażu, jaki chcemy poświęcić na jej budowę. Odpowiedzmy sobie również na pytanie: do czego taka szklarnia będzie nam służyła? Na tym etapie powinniśmy podjąć decyzję o wyposażeniu szklarni, np. w elementy ociepleniowe czy nawadniające. Czy ze szklarni będziemy korzystać tylko latem? A może wręcz przeciwnie, przez cały rok?

Podczas budowy szklarni mamy dwa warianty do wyboru:

- zakupić całą konstrukcję wraz z wyposażeniem;

- złożyć ją samodzielnie.

Pierwszy wariant jest bardzo wygodny w późniejszym użytkowaniu. Szklarnie takie posiadają bowiem najczęściej uchylne okna dachowe oraz rozsuwane drzwi. Są też zwykle odporne na uderzenia oraz zmieniające się warunki atmosferyczne. Płyty, z których buduje się współczesne szklarnie, są także odporne na promienie UV, a dostępne w sprzedaży płyty poliwęglanowe, prawie się nie tłuką.

Wybierając konstrukcję szkieletową, dobierzmy zawsze ocynkowane profile stalowe, które mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie.

Szkło do budowy ścian szklarni przy tak mocnych połączeniach profili dobieramy wówczas dowolnie: możemy wybrać płyty poliwęglanowe, akrylowe lub komorowe. Jednak w przypadku szkła akrylowego należy szczególnie uważać podczas wykonywania prac montażowych, gdyż jest ono najmniej odporne na uszkodzenia i pęknięcia.

Samodzielnie szklarnię można zbudować ze starych okien. Wówczas pamiętajmy o zastosowaniu solidnego połączenia wszystkich ram przy pomocy śrub. Jeśli przy okazji powstaną luki, wypełnijmy je silikonem. ziemia uniwersalna castorama

Jeśli w dostępnych warunkach nie możemy wybudować typowej szklarni, możemy ją zastąpić tunelem foliowym. Uzyskamy w ten sposób bardzo podobny efekt do szklarni. Folia nie będzie jednak tak odporna jak szkło, a w samym tunelu nie będziemy mogli swobodnie się poruszać.

Wnętrze szklarni – czym wyposażyć?

Przede wszystkim powinno być wygodne dla roślin oraz dla osób, które będą w nim pracować. Szklarnia powinna być przestronna z wieloma półkami oraz miejscem wydzielonym do odpoczynku ogrodnika. W niektórych punktach warto też powiesić haki. W przyszłości przymocujemy do nich doniczki z kwiatami.

Podczas urządzania szklarni nie wypada zapomnieć także o ziemi. Najlepsza jest ziemia kompostowa lub uniwersalna.

W dużych szklarniach przyda się również kran oraz podłączony do niego wąż, dzięki któremu w szybki i łatwy sposób poradzimy sobie z podlaniem wszystkich roślin.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Rzygacze – czy warto je wykorzystać na nowym domu?

Rzygacze – czy warto je wykorzystać na nowym domu?
Systemy rynnowe są niezbędne w każdym budownictwie – są odpowiedzialne za odprowadzanie wód opadowych z dachów. Najczęściej cechuj...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Jak dobrać wielkość zestawu solarnego?

Jak dobrać wielkość zestawu solarnego?
Kolektory słoneczne to sposób na oszczędność, na którą decyduje się coraz większa liczba osób. Jednak by zestaw solarny był efektywny, musi być dopaso...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.09.2016
Wow, chciałabym mieć szklarnię bardzo bardzo! Może z Waszymi radami uda mi się taką zbudować w przyszłym roku!

Ocena i komentarz dla:

Budujemy szklarnię