Produkty

Co warto wiedzieć o szlifierkach kątowych

Co warto wiedzieć o szlifierkach kątowych

Szlifierki kątowe należą do grupy narzędzi obrabiających, służą do wykańczania i obróbki utwardzonych powierzchni, obrobionych uprzednio innymi metodami. Podobnie jak inne szlifierki, popularnie zwane kątówki posiadają ściernice pracujące z dużą prędkością, dlatego muszą być dobrze wyważone i wyposażone w zabezpieczające osłony.

szlifierka kątowaNajczęstsze zastosowanie

Cechą szczególną szlifierek kątowych jest to, że przeznaczone są głównie do cięcia i szlifowania metali oraz innych twardych materiałów. Nie nadają się one jednak do prac bardziej precyzyjnych, gdyż nie jesteśmy w stanie z ich pomocą dokładnie wygładzić powierzchni. Najczęstszymi czynnościami wykonywanymi szlifierkami kątowymi są:

- przecinanie prętów zbrojeniowych,
- cięcie betonowych elementów,
- przecinanie blach,
- cięcie elementów ceramicznych,
- zgrubne szlifowanie powierzchni twardych.

Różne typy

Na rynku dostępne są modele szlifierek kątowych różniące się głównie mocą silników, średnicami tarcz i innymi specjalnymi funkcjami. Wybór właściwego narzędzia zależy przede wszystkim od tego, do jakich celów i jak często będziemy korzystali ze szlifierki.

Do niewielkich prac domowych czy warsztatowych najlepiej wybrać szlifierki o średnicy tarczy 115 mm. Ich moc może wahać się od 450 do 900 W.

Takimi narzędziami przy użyciu odpowiednich tarcz możemy skutecznie np. usuwać rdzę, przycinać płytki ceramiczne albo elementy z blachy czy też wygładzać spawane powierzchnie. Jeżeli wybierzemy model szlifierki wyposażony w blokadę wrzeciona – ułatwi nam to i usprawni montowanie tarcz i  innych akcesoriów, jak np. tarcz na rzepy czy szczotek polerskich.

Przy drobnych pracach budowlano-remontowych oraz warsztatowych, wykonywanych z nieco większą częstotliwością, warto zastosować szlifierki kątowe o średnicy 125 mm i mocy od 600 do 1200 W. Zwykle narzędzia o tej mocy posiadają już metalowy korpus odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz przegrzanie. Warto wybrać model posiadający system antywibracyjny oraz możliwości zastosowania szeregu dodatkowych akcesoriów.

Większe i trudniejsze prace budowlane czy warsztatowe wymagają użycia dużych, bardziej profesjonalnych szlifierek kątowych, z tarczą o średnicy 180 lub 230 mm. Ich moc zwykle przekracza 2000 W i osiąga nawet do 2600 W. Takimi narzędziami możemy ciąć zbrojenia, przęsła metalowe, kostkę brukową, a także szlifować powierzchnie metalu czy betonu, choć jest to utrudnione sporym ciężarem szlifierki.

Dodatkowe funkcje, udogodnienia

Szczególnie szlifierki kątowe o większej mocy, ale także i mniejsze, mogą zawierać szereg  praktycznych udogodnień i przydatnych funkcji. Należą do nich:

- blokada wrzeciona – stała się ona obecnie nieodzownym standardem,

- płynna regulacja obrotów,

- system antywibracyjny pozwalający ograniczyć drgania nawet o 80%,

- ogranicznik prądu podczas rozruchu szlifierki. Żeby nie przeciążać linii zasilającej, specjalny układ włącza niższe obroty narzędzia na jałowym biegu.

- Szybki hamulec ściernicy pozwalający na około 5-krotne skrócenie czasu zatrzymania się  tarczy, a więc możliwość prawie natychmiastowego odłożenia narzędzia po przerwaniu pracy,

- układ antyprzeciążeniowy, który automatycznie wyłącza zasilanie, kiedy nadmiernie wzrasta temperatura w trakcie intensywnej i długotrwałej pracy.

- Własnego wyboru konkretnego modelu szlifierki kątowej dokonać możemy w zależności od zasobności naszego portfela, charakteru wykonywanych prac oraz ich wymaganego komfortu.

Rodzaje tarcz

Skuteczność prac wykonywanych za pomocą szlifierki kątowej w znacznym stopniu zależy od właściwie dobranych tarcz.

Rozróżniamy tarcze przeznaczone:

- do cięcia, mają one grubość od 0,8 do 3,2 mm i służą wyłącznie do przecinania, a nie szlifowania,szlifierka kątowa sparky

- do szlifowania, mają dodatkowe wzmocnienia, są grubsze, bo od 6,0 do 6,4 mm.

Ponadto w zależności od podłoża, na które oddziałujemy, wyróżniamy tarcze:

- do kamienia,
- do metalu,
- do stali.

Szczególny rodzaj stanowią tarcze diamentowe, przeznaczone do cięcia najtwardszych materiałów budowlanych.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Proces cynkowania - na czym polega cynkowanie?

Proces cynkowania - na czym polega cynkowanie?
Cynkowanie to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony elementów metalowych przed rdzą. Istnieją różne rodzaje cynkow...
Czytaj więcej

Obróbka drewna dla początkujących - 5 podstawowych narzędzi

Obróbka drewna dla początkujących - 5 podstawowych narzędzi
Drewno to naturalny materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Jest ponadczasowy, dodaje szyku i elegancji, nadaje się do rustykalnych i nowocz...
Czytaj więcej

Rodzaje i wybór szlifierek

Rodzaje i wybór szlifierek
Szlifierki to rodzaj obrabiarek służących do wykańczania powierzchni utwardzonych, uprzednio poddanych już obróbce. Wykańczanie szlifowaniem może doty...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o szlifierkach kątowych