Cyfry i litery – rodzaje i zastosowanie

Do znakowania posesji i budynków, a także mieszkań czy pokojów posłużą nam specjalne cyfry i litery. Jaki mamy wybór i gdzie zastosujemy poszczególne rodzaje tych elementów? Dowiedzmy się.

Oznaczanie cyframi i literami – czy ważne?

To nie tylko kwestia wskazania odwiedzającym, gdzie mają się kierować, to również obowiązek – nieruchomość musi być oznaczona. Na naszym domu powinien znajdować się numer w takim miejscu, które jest widoczne z ulicy. Mało tego, po zmroku ma być on oświetlony. Brak oznaczenia lub niedostateczna jego widoczność grozi grzywną w wysokości nawet 250 zł.

Więcej o tym, jakie przepisy wiążą się z oznakowaniem domu, przeczytamy tutaj.

Nie tylko posesja czy dom jednorodzinny powinny być odpowiednio oznakowane, pamiętajmy również, że istotne jest powieszenie numeru mieszkania czy pokoju w budynkach wielorodzinnych i biurowych. Także pomieszczenia specjalne, jak toaleta czy podział budynku na strefy (np. A, B, C), muszą być odpowiednio oznaczone.

Cyfry i litery – rodzaje i zastosowanie

Jakie oznakowanie mamy do wyboru?

Wśród rozmaitych cyfr i liter możemy znaleźć różne modele – szczególny podział istnieje z uwagi na ich dostosowanie do warunków panujących na zewnątrz lub jedynie tych, znajdujących się wewnątrz budynków. Oznakowanie musi być odpowiednio mocno przylegające do podłoża, ale również odporne na czynniki zewnętrzne. W zależności od tego, gdzie chcemy powiesić cyfrę lub literę, musimy wybrać element z dopasowanych materiałów. Do wyboru mamy:

tworzywo sztuczne – jest lekkie a wytrzymałe i może mieć świetne właściwości techniczne, co pozwala wykorzystać produkty również na zewnątrz. Może także przybierać różne kształty i kolory, przez co mamy duży wybór, jeśli chodzi o wzornictwo;

metal – cyfry i liczby aluminiowe, mosiężne czy stalowe będą szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także uniwersalne (po odpowiednim pokryciu nadają się do wystawienia na czynniki atmosferyczne). Są też wyjątkowo eleganckie;

drewniane – mogą być estetyczne i w ciekawych kształtach, jednak wystawione na zewnątrz będą dość szybko niszczały.

Czy wiesz, że…?

Kupując cyfrę 6 lub 9, możemy zdziwić się, że nie ma jednej z nich. To jednak wynika z tego, że może być to ta sama tabliczka czy element. Z reguły producenci nie różnicują cyfry 6 i 9 – de facto jest to ten sam produkt, który będzie się różnił tylko po odwróceniu jednego z nich.

Cyfry i litery – rodzaje i zastosowanie

Zobacz także: Alternatywne pomysły na drobne ogrodzenia do ogrodu

Cyfry i litery dzielą się również z uwagi na sposób ich osadzania. Często znajdziemy je w wersji samoprzylepnej, co znacznie ułatwi nam ich montaż. Pamiętajmy jednak, że podłoże, na które nakładamy takie oznakowanie musi być czyste, odpylone, suche i odtłuszczone. Cyfry i liczby naklejane również mogą nie nadawać się na zewnątrz, gdzie deszcz i słońce spowodują ich odklejanie się po pewnym czasie. Do oznaczania domów wolnostojących i bram używajmy więc przybijanych elementów.

Cyfry i liczby mogą też występować samodzielnie lub na tabliczkach.

Sprawdźmy jeszcze, czy lepiej jest kupić nowe cyfry i litery, czy je odnowić lub wykonać samemu.