Strona główna

Strzałka w prawo

Kuchnia

Strzałka w prawo

Sprzęt AGD do kuchni

Strzałka w prawo

Okapy kominowe

Strzałka w prawo

Okapy kominowe

Okapy kominowe to niezwykle ważny element wyposażenia kuchni, zwłaszcza w tych domach, gdzie gotuje się na paliwie stałym. Ich podstawowym zadaniem jest usuwanie oparów, dymu oraz nieprzyjemnych zapachów powstających w czasie gotowania potraw.

Filtry

Okapy kominowe

Okapy kominowe to niezwykle ważny element wyposażenia kuchni, zwłaszcza w tych domach, gdzie gotuje się na paliwie stałym. Ich podstawowym zadaniem jest usuwanie oparów, dymu oraz nieprzyjemnych zapachów powstających w czasie gotowania potraw.

29 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Okapy i pochłaniacze kuchenne

Wyświetlanie 24 z 29 produktów

Załaduj więcej

Okapy kominowe mogą być ozdobą Twojej kuchni

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nie bez powodu mówi się, że jest sercem całego domu. To właśnie w tym miejscu codziennie dzieje się najwięcej. Zatem ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym odbywa się gotowanie smacznych posiłków. Dopasowanie sprzętu AGD jest jednym z najważniejszych zadań. Okapy kuchenne są to urządzenia, którym poświęca się jednak zbyt mało uwagi, a szkoda, bo są równie ważne, jak piekarnik czy lodówka.

Prawidłową wentylację w każdej kuchni gwarantują wyciągi kominowe. Dokładnie zbierają wszystkie zapachy oraz wilgoć i usuwają je z danego pomieszczenia. Szczególnie atrakcyjne oraz skuteczne są okapy kominowe mocowane bezpośrednio do ściany. Urządzenie to warto mieć w kuchni. Jeśli często gotujesz i chcesz zadbać o odpowiednią wentylację oraz szybko usuwać zapachy, wyciąg kominowy z pewnością Ci w tym pomoże.

Okapy kuchenne kominowe mają dość długi komin maskujący przewód, który łączy urządzenie z szybem wentylacyjnym. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia są od razu wydalane na zewnątrz. Wyciąg kominowy mocowany jest na ścianie. Nad częścią zasysającą powietrze znajduje się korpus urządzenia, który najczęściej maskowany jest jednolitymi blaszanymi płytami. Dzięki temu urządzenie cechuje się wysoką estetyką.

Okapy kuchenne kominowe dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Charakteryzują się prostymi, geometrycznymi kształtami, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i tych utrzymanych w klasycznym stylu. Dodatkowo dostępna jest szeroka gama kolorów, w których możesz wybrać swoje urządzenie. Okapyz łatwością dostosujesz do kolorystyki, w jakiej utrzymana jest Twoja kuchnia.

W ofercie Castoramy znajdziesz szeroki asortyment okapów kominowych produkowanych przez najlepszych na rynku producentów. Wśród nich znajdziesz m.in. urządzenia marek takich jak Ciarko, Gamma oraz Cooke&Lewis. W ofercie dostępne są także węższe niż standardowe modele okapów, które sprawdzą się w przypadku niewielkich kuchni.

Usuwanie niechcianego powietrza to główne zadanie okapu

Okapy kominowe są zdecydowanie najbardziej wydajnymi i skutecznymi urządzeniami tego typu. Ich głównym zadaniem jest filtrowanie powietrza. Oznacza to m.in. pozbywanie się z niego wilgoci. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu filtrowi, który zatrzymuje wilgoć i do kuchni wprowadza suche powietrze.

Na tym nie kończą się zadania okapów kominowych. Jeśli szukasz urządzenia wydajnego i skutecznego w usuwaniu kuchennych zapachów, modele te z pewnością przypadną Ci do gustu. W przeciwieństwie do innych rodzajów urządzeń, okapy kominowe nie tylko filtrują, ale przede wszystkim wydalają zapachy z kuchni. Nie istnieje skuteczniejszy sposób na pozbycie się ich z pomieszczenia.

Okapy kuchenne kominowe ułatwiają codzienne przygotowywanie posiłków. Wszelkie opary, tłuszcz i zabrudzenia będą odprowadzane do kanału wentylacyjnego.

Nowoczesne modele okapów są łatwe w obsłudze. Standardowe wersje mają panel sterujący umieszczony na przedniej ścianie. Funkcje okapu, w tym prędkości jego pracy, możesz wybrać za pomocą wygodnych dużych przycisków. Niektóre modele mają również mechanizm suwakowy lub dotykowy panel sterujący.

Okapy kuchenne kominowe mogą być także sterowane pilotem. Producenci stale dbają o komfort użytkowania, więc wyposażają urządzenia w nowoczesne technologie. Do takich należy automatyczne dostosowywanie prędkości pochłaniania. Wyciągi kominowe pracują bardzo cicho. Odprowadzają zanieczyszczenia bezpośrednio do szybu wentylacyjnego, czyli na zewnątrz budynku. W razie konieczności podczas montażu możesz dodatkowo uszczelnić i wyciszyć cały system.

Okapy te, jak każde inne mają oświetlenie. Wbudowane lampki sprawiają, że gotowanie jest znacznie wygodniejsze. Przestrzeń nad kuchenką jest dodatkowo oświetlona, więc nie musisz też korzystać z każdego źródła światła w pomieszczeniu.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest okap teleskopowy, czyli taki, który ma wysuwane ramię. Składana konstrukcja sprawia, że obszar roboczy pracy jest większy, ale po złożeniu pochłaniacz kominowy prezentuje się bardzo estetycznie i nie wystaje ponad linię krawędzi innych szafek.

Najważniejsze parametry techniczne okapu kuchennego

Okap kominowy przede wszystkim powinien charakteryzować się wydajnością wystarczającą do filtrowania powietrza w kuchni. Zalecana jest sześciokrotna wymiana powietrza w ciągu godziny w całym pomieszczeniu. Do obliczenia wydajności musisz pomnożyć kubaturę kuchni razy sześć. Możesz jednak sięgnąć po mocniejszy pochłaniacz kominowy. Dzięki temu filtrowanie pomieszczenia będzie odbywało się sprawniej. Z pewnością docenią to inni domownicy.

Okapy nie są niestety urządzeniami o zbyt cichej pracy. Nie oznacza to jednak, że musisz wybrać głośne urządzenie. Takie byłoby bardzo uciążliwe nie tylko w kuchni połączonej z salonem. Tymczasem im wyższa wydajność, tym większy hałas. Możesz jednak przyjąć, że mało uciążliwy okap pracuje z głośnością poniżej 48 dB. Powyżej tej granicy korzystanie z okapu może być męczące.

Ważny jest także pobór mocy przez urządzenie. Częstotliwość filtrowania powietrza zależy od tego, jak często korzystasz z kuchni. Czasem jest to kilkanaście godzin tygodniowo, innym razem natomiast kilka lub nawet kilkadziesiąt. Tymczasem im mniejszy pobór mocy, tym niższe rachunki.

Geometryczne wzory czy klasyczna elegancja?

Okap kuchenny kominowy o szerokości50 centymetrów jest najmniejszym dostępnym rozmiarem tego urządzenia. Zazwyczaj ma on klasyczny design. Proste, geometryczne wzory dobrze wyglądają szczególnie w nowoczesnej kuchni. Będziesz mógł także zamontować go w kuchni o bardziej tradycyjnym wystroju. To uniwersalne modele stworzone z blachy, niekiedy pomalowanej na kolor czarny lub biały.

Okap kominowy 60 centymetrów jest już pewnego rodzaju standardem. W tej grupie produktów znajdziesz najwięcej modeli. Z łatwością wyposażysz w niego kuchnię nowoczesną i rustykalną. Możesz sięgnąć po klasyczne wzory lub zdecydować się na futurystyczny design. Okapy te oferowane są także ze szklanymi dodatkami. Ich część z filtrem przybiera dowolne kształty zarówno kwadratowe, jak i okrągłe. W nowoczesnych kuchniach bardzo ciekawie będzie się także prezentował okap kominowy czarny.

O czym powinieneś pamiętać, wybierając i instalując okap?

Okapy kuchenne kominowe nie są przeznaczone do zabudowy. Oznacza to, że nie ukryjesz ich w szafce. Zadbaj zatem, aby ich kształty oraz kolory były dopasowane do wystroju Twojej kuchni. Ciekawym rozwiązaniem może być okap kominowy o szerokości90 centymetrów. Zamontujesz go jednak wyłącznie w dużej kuchni. Podobnie jak okap wiszący, który sprawdzi się doskonale nad wyspą kuchenną.

Ten rodzaj okapów wymaga bezpośredniego dostępu do przewodu kominowego. Oznacza to, że musisz rozmieścić sprzęty AGD tak, aby przewód, który łączy okap z kominem, miał jak najmniej załamań. Powinien być także jak najkrótszy. Z tego powodu okap kominowy 60 centymetrów jest najczęściej wybierany. Jego niewielkie rozmiary zapewniają dużą swobodę aranżacyjną.

W sklepie Castorama znajdziesz odpowiedni pochłaniacz kominowy, który będzie spełniał Twoje oczekiwania pod względem designu i parametrów technicznych. Ponadto w oddzielnej kategorii dostępne są okapy do zabudowy, które różnią się konstrukcją i wydajnością. Dzięki temu możesz sprawnie porównać sprzęty. Okapy podszafkowe nadają się do mniejszych pomieszczeń. Do poprawnej pracy tych urządzeń potrzebne są także filtry do okapów, które znajdziesz w naszej ofercie.