Strona główna

Strzałka w prawo

Kuchnia

Strzałka w prawo

Sprzęt AGD do kuchni

Strzałka w prawo

Okapy do zabudowy

Strzałka w prawo

Okapy do zabudowy

Okapy do zabudowy to kategoria produktów, które są niezwykle ważne w każdej kuchni. Ich zadaniem jest usuwanie par, zapachów oraz wilgoci, która powstaje podczas gotowania i pieczenia.

Filtry

Okapy do zabudowy

Okapy do zabudowy to kategoria produktów, które są niezwykle ważne w każdej kuchni. Ich zadaniem jest usuwanie par, zapachów oraz wilgoci, która powstaje podczas gotowania i pieczenia.

6 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Okapy i pochłaniacze kuchenne

Wyświetlanie 6 z 6 produktów

Dyskretny okap dla największych estetów

Okap kuchenny do zabudowy jest to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonalną kuchnię. W wyniku gotowania w pomieszczeniu powstaje para wodna, a także zapachy, które nie zawsze są przyjemne. Jeśli chcesz oczyścić i osuszyć powietrze, wybierz właściwy okap. Odpowiednio dobrany model nie musi zaburzyć harmonii czy estetyki Twojej kuchni.

Okap kuchenny do zabudowy jest urządzeniem, które można podzielić na dwie części. Jeden jego fragment jest przeznaczony do umieszczenia pod szafką. To widoczna część, która prezentuje się bardzo estetycznie, a przy tym jest dyskretna. Drugi fragment okapu natomiast został tak skonstruowany, abyś mógł zabudować go szafką.

Okap kuchenny do zabudowy charakteryzuje się większą mocą niż okapy podszafkowe. Zawdzięcza to swoim rozmiarom. Możesz je jednak ukryć sprytnie zaprojektowanymi meblami. Dzięki temu okap szafkowy stanie się idealnym elementem praktycznej oraz estetycznej kuchni.

W sklepie Castorama znajdziesz okapy podszafkowe, które różnią się konstrukcją i parametrami technicznymi. Możesz wybierać spośród szerokiej oferty urządzeń. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące korzyści wynikających z zastosowania okapu. Oprócz tego zebraliśmy wskazówki, które będą przydatne podczas zakupu. Dzięki temu dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę podczas przeglądania specyfikacji różnych modeli.

Wentylacja powietrza i dyskretne rozmiary

Okap jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni, ponieważ zapewnia właściwą wentylację powietrza w pomieszczeniu. Okapy do zabudowy przeznaczone są przede wszystkim dla użytkowników, którym zależy na estetycznym wykończeniu całej kuchni – tradycyjne sprzęty cechują się bowiem dużymi gabarytami, przez co rzucają się w oczy. Okapy do zabudowy oferowane w tym dziale możesz samodzielnie zabudować, dzięki czemu będą one stanowiły integralną część mebli kuchennych.

Za pomocą okapu usuniesz ze swojego pomieszczenia wszelkie zapachy oraz wilgoć powstającą podczas codziennego przygotowywania posiłków. Produkty te cechują się więc wysoką funkcjonalnością, a ponadto stanowią dodatkowe źródło światła – większość modeli wyposażona jest bowiem w specjalną lampkę.

Okap może pracować w dwóch systemach. Pierwszym jest wyciąg, czyli konstrukcja podłączona bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Dzięki temu wszystkie opary są odprowadzane na zewnątrz budynku. Jeśli nie masz dostępu do wentylacji – nic nie szkodzi! Większość modeli pełni także funkcję pochłaniacza. Ten wariant sprawia, że okap pracuje w obiegu zamkniętym. Zbiera powietrze, filtruje je i oczyszczone oddaje do wnętrza.

Urządzenie chroni tym samym meble, ściany i podłogi przed zabrudzeniem. Podczas smażenia i gotowania wytwarzają się drobinki tłuszczu i pary wodnej. Pominięcie montażu okapu jest błędem, gdyż wszelkie wcześniej wymienione substancje będą osadzać się po prostu bezpośrednio w pomieszczeniu. Usuwanie tłuszczu z frontów, ściany i armatury będzie czasochłonnym wyzwaniem.

Okap jest przydatny w kuchni, która jest połączona z salonem lub jadalnią. Drażniące zapachy i dym będą problematycznym wyzwaniem, jeśli zaczną rozprzestrzeniać się po większej powierzchni. Dobrze dobrany sprzęt szybko będzie odprowadzał zapachy.

U nas znajdziesz szeroki wybór okapów do zabudowy, dzięki czemu dopasujesz ich wielkość i moc do swoich potrzeb. Ponadto dostępne są urządzenia marek znanych z wykonywania okapów skutecznych i wytrzymałych, jak na przykład Ciarko lub Gamma.

Okap szufladowy czy chowany w blat?

Pochłaniacz do zabudowy może mieć tak naprawdę dwie formy. Zdecydowanie najpopularniejsze, a także tańsze są okapy, które montuje się nad kuchenką i zabudowuje szafką. Okap do zabudowy podszafkowy może stać się bardzo ciekawym i estetycznym elementem funkcjonalnej kuchni. Pozostający na widoku metaliczny pasek okapu (jego wystająca część) będzie doskonałą dekoracją nowoczesnej kuchni. Wystarczy zabudować go szafką, a cała aranżacja kuchni stanie się schludna i elegancka.

Ciekawym, chociaż znacznie droższym rozwiązaniem jest model chowany w blat. To nowatorskie rozwiązanie i alternatywa dla klasycznej zabudowy. Okap kuchenny montuje się wówczas pionowo. Tak też jest ustawiony, gdy pracuje. W związku z tym jego siła ssąca musi być odpowiednio duża, aby przyciągał parę wodną i zapachy unoszące się naturalnie ku górze. Wbrew pozorom, ten model wcale nie jest mniej skuteczny niż okap do zabudowy w szafce. Na czym w takim razie polegają różnice?

Okap chowany w blat jest modelem, który pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać każdą dostępną przestrzeń w Twoim domu. Gdy go nie używasz, chowa się w blat. Dzięki temu w pełni wykorzystujesz każdą przestrzeń do przechowywania rzeczy. Nad kuchenką możesz umieścić szafkę, którą wykorzystasz co do centymetra. Pochłaniacz do zabudowy montowany w blacie jest również bardzo dobrym sposobem na zadbanie o ład i harmonię w Twojej kuchni.

Najważniejsze parametry okapu kuchennego

Okap do zabudowy podszafkowy może być rozwiązaniem do małej lub większej kuchni. Najważniejsze jest, aby jego parametry techniczne odpowiadały rozmiarom pomieszczenia, w którym go zamontujesz. Jeśli gotujesz codziennie, a nawet kilka razy dziennie, okap może rozwiązać wiele Twoich kuchennych problemów.

Zacznij od sprawdzenia mocy urządzenia, a dokładniej – jego wydajności. Podczas gotowania powstają często nieprzyjemne zapachy. W jego wyniku także wytwarza się duża ilość pary wodnej. Z tego powodu sięgnij po urządzenie, które zapewnia sześciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Innymi słowy, oblicz kubaturę pomieszczenia i sprawdź parametry okapu, jakie podał producent. Pamiętaj też, że jeśli masz aneks kuchenny, kubaturę pomieszczenia liczysz dla kuchni i salonu razem, a nie dla samego aneksu.

Bardzo ważna jest także emisja hałasu przez urządzenie, które nadaje się do zabudowy.Okap kuchenny tego rodzaju wcale nie pracuje ciszej, chociaż jego silnik znajduje się w szafce. Jest zatem częściowo wyciszony przez fronty i blaty. Nadal jednak powinieneś zwrócić uwagę na to, jak głośne jest Twoje urządzenie. Za cichy uważa się okap, który w najsłabszym trybie pracuje poniżej 50 dB. Oczywiście wyższe tryby generują więcej hałasu. Innowacyjnym rozwiązaniem jest okap skośny w zabudowie. Jest to nowoczesna wersja sprzętu, którą możesz bez problemu połączyć z szafką kuchenną. Modele te również często są jednymi z najcichszych na rynku.

Z czego powinien być wykonany okap kuchenny?

Zabudowany okap kuchenny nie pozostawia zbyt dużego wyboru w zakresie materiałów wykonania. Upewnij się jednak, że wykorzystane w nim materiały będą odpowiednie do kuchni i jej aranżacji. Najważniejsze są elementy stalowe, które znajdują się bezpośrednio nad kuchenką. Powinna to być stal nierdzewna (satyna), stal dobrej jakości lakierowana lub stal ocynkowana. Dzięki temu urządzenie nie zardzewieje. Będziesz także mógł łatwo wyczyścić je nawet z tłustych oparów. Na szczęście popularny okap do zabudowy 60 centymetrów najczęściej wykonany jest właśnie z takich materiałów.

Okapy kuchenne kominowe, podszafkowe i każde inne wymagają dodatkowych akcesoriów. Są nimi oczywiście filtry do okapów. Można wyróżnić filtry węglowe i aluminiowe. Produkty te mają różne kształty i wymiary, dzięki czemu dopasujesz je do każdego urządzenia. Filtry do okapów węglowe nadają się do mycia w zmywarce. Aluminiowe także są łatwe w czyszczeniu. Dobre komponenty są podstawą wysokiej jakości pochłaniacza.