Produkty

Grzejniki elektryczne i olejowe – czy skutecznie ogrzeją dom?

Grzejniki elektryczne i olejowe – czy skutecznie ogrzeją dom?

Sezon grzewczy w pełni, każdy z nas szuka najskuteczniejszych sposobów na ogrzanie naszych domostw. Wiele mieszkań nie jest częścią sieci ciepłowniczej, a ich właściciele szukają alternatywnych sposobów na zapewnienie ciepła. Jak prezentują się na tym polu grzejniki zasilane energią elektryczną?

Termowentylator

Jest to najtańszy model w kategorii grzejniki elektryczne. W tym wypadku ciepło generowane przez spiralę z drutu oporowego jest rozprowadzane po pomieszczeniu za sprawą powietrza napędzanego wiatrakiem i punktowo kierowane przez dmuchawę. Pozwala to na ogrzanie konkretnego miejsca. Nie jest to sprzęt duży i ciężki, więc z łatwością można go przestawiać, należy jednak uważać, ponieważ w trakcie pracy nagrzewa się on do dużych temperatur.

Za niską cenę należy zapłacić w inny sposób – w wypadku termowentylatorów minusem jest właśnie jakość wykonania. Elementy plastikowe przy długotrwałym użytkowaniu zaczynają się topić i brzydko pachną, a obracający się wiatrak wydaje dużo hałasu. Poza tym nie jest to zbyt efektywny sposób przełożenia energii elektrycznej na cieplną i mimo że znajdziemy dmuchawę, która ma nawet do 2,5 kW mocy, tylko jej część posłuży do ogrzania pokoju. To opcja zdecydowanie dla tych, którzy chcą oszczędzić.

Grzejnik z grzałką ceramiczną

W tych modelach spirala z drutu została wymieniona na znacznie wytrzymalszą grzałkę wykonaną z ceramiki. Dzięki temu sprzęt może pracować znacznie dłużej i efektywniej, nagrzewa się też znacznie szybciej. Ponownie, rozgrzane powietrze jest wydmuchiwane za pomocą wentylatora po pomieszczeniu, są dostępne także wersje z obracającą się głowicą.

Minusem pozostaje kwestia głośnej pracy wiatraka. Taki grzejnik ma też tendencję do zasysania kurzu. Co prawda przełożenie energia-ciepło jest efektywniejsze, ale dalej mamy do czynienia ze stratami.

grzejnik elektrycznyKonwektor

Wykorzystując różnicę w ciężarze zimnego i ciepłego powietrza, urządzenie to nie potrzebuje wiatraka. Dzięki temu jest praktycznie niesłyszalne, co sprawia, że łatwo zapomnieć o jego wyłączeniu. Zasada jego działania jest prosta – od dołu zasysane jest zimne powietrze, które po przejściu przez grzałkę wychodzi górą, dlatego konwektor najlepiej zainstalować pod parapetem. Znajdziemy wersje z programatorem, który włączy urządzenie w zaplanowanych godzinach oraz termometrem, który sprawi, że konwektor będzie grzał tylko do wymaganej temperatury. Niektóre modele mają dodatkowe wentylatory przyspieszające wymianę powietrza.

Oczywiście jest to sprzęt odpowiednio droższy, zwłaszcza jeśli wybierzemy model z dodatkami. Jego rozmiar sprawia że staje się niejako dodatkowym meblem. Jeśli nie znajdziemy miejsca, by odpowiednio go ukierunkować, ciepło będzie uciekać, co znacznie zmniejszy efektywność grzania. Jednak ze względu na bezpieczeństwo działania jest to skuteczny i niedrogi sposób na dogrzanie domu, choć raczej jako źródło dodatkowe, nie główne.

Promiennik halogenowy/kwarcowy

W tym wypadku ciepło jest przekazywane za pomocą energii cieplnej. Są to urządzenia o zdecydowanie mniejszej mocy (zazwyczaj dwie-trzy żarówki o mocy 400 W). Plusem jest duża przyjemność z wygrzewania się w takim sztucznym słońcu, tworzy ono bardzo przyjemny klimat w pomieszczeniu. Nie hałasuje, nie są to też urządzenia drogie.

Minusem będzie sama natura promiennika, ponieważ jeśli akurat nie chcemy światła, nie możemy cieszyć się ciepłem. Dodatkowo ze względu na niską moc urządzenia i sposób działania, nadaje się tylko do ogrzania z bliskiej odległości.

Grzejnik olejowygrzejnik olejowy

To urządzenie przypominające klasyczny kaloryfer. W tym wypadku energia elektryczna służy do podgrzania zawartego wewnątrz żeberek oleju. Oznacza to, że od włączenia do osiągnięcia pożądanej temperatury mija dość dużo czasu, jednak w zamian możemy spodziewać się dłuższej akumulacji ciepła i powolnego oddawania go do pomieszczenia. W efekcie to dość skuteczny sposób na dogrzewania mieszkania przez dłuższy czas, również w nocy. Pracuje cicho, zazwyczaj posiada termostat, który będzie wyłączał zasilanie po osiągnięciu odpowiedniej temperatury.

Minus tego rozwiązania związany jest z koniecznością powolnego nagrzania oleju, dlatego raczej korzystamy z niego w dłuższych okresach czasu. Zazwyczaj takie grzejniki operują w zakresach od 1 do nawet 3 kW i skutecznie przekazują energię cieplną.

Z powyższego wynika, że nie brakuje rozwiązań pozwalających na dogrzanie pomieszczenia zarówno wykorzystując naturalne ciągi powietrza, jak i światło czy zdolność utrzymywania temperatury przez ciecze. Zależnie od zasobności naszego portfela, jesteśmy w stanie stworzyć dodatkowe źródło ciepła. Jeśli jednak szukamy sposobu na ogrzanie całego domu za pomocą energii elektrycznej, zwróćmy nasz wzrok w kierunku pieców elektrycznych

Data publikacji: 23.01.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy
Z wielu opcji dostępnych na rynku techniki grzewczej trudno wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rodza...
Czytaj więcej

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy
Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnyc...
Czytaj więcej

Grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy – który wybrać do łazienki?

Grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy – który wybrać do łazienki?
Komfort cieplny jest jednym z najważniejszych aspektów podczas korzystania z łazienki. W odpowiedniej temperaturze wszelkie zabiegi higieniczne...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Grzejniki elektryczne i olejowe – czy skutecznie ogrzeją dom?