icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czym jest budownictwo zrównoważone?

Zrównoważone budownictwo to projektowanie, budowanie oraz użytkowanie z myślą o przyszłości. Powstające w ten sposób budynki nie zanieczyszczają środowiska i są przyjazne dla użytkowników. Celem zrównoważonego budownictwa jest więc poprawa istniejących oraz kształtowanie nowych warunków zamieszkania i pracy.

Czym jest budownictwo zrównoważone

Budownictwo powstające według tych zasad jest częścią szerszego założenia, a mianowicie zrównoważonego rozwoju – ważnego segmentu w polityce Unii Europejskiej. Podatność na innowacje i duży potencjał rozwojowy są największymi atutami budownictwa, ponieważ praca nad nowymi rozwiązaniami może realnie wpłynąć na poprawę komfortu życia ludzi. Ma duży wpływ na trzy priorytetowe dziedziny zrównoważonego rozwoju: środowisko, ekonomię i społeczeństwo.

Środowisko

Nowoczesne budownictwo poprzez stosowanie określonych materiałów i odpowiednią eksploatację może w znacznym stopniu przyczynić się do ochrony środowiska. Głównym założeniem jest ograniczenie zużycia energii oraz zasobów naturalnych, a także mniejsza ilość produkowanych odpadów. Minimalizacja zużycia prądu, wody, ogrzewania, a także mniejsza ilość ścieków i emisji spalin oddziaływuje w dużym stopniu na poprawę klimatu. Z uwagi na to, w budownictwie zrównoważonym duży nacisk kładzie się również na wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej.

Ekonomia

Przekłada się to w prosty sposób na zasobność naszego portfela, gdyż mniej będziemy wydawać na media. Istotna jest również możliwość powtórnego wykorzystania materiałów i zasobów, co również ma spore znaczenie w obniżeniu stale ponoszonych przez nas wydatków w trakcie użytkowania domu. Niemały nacisk kładzie się również na obniżenie kosztów wybudowania takiego obiektu poprzez oszczędne gospodarowanie surowcami, a także wykorzystanie tych, które uważane są za „zielone”.

Społeczeństwo

Budownictwo zrównoważone kieruje się także troską o komfortowe użytkowanie budowli i przestrzeni miejskich oraz wiejskich. Przeciętny obywatel kraju rozwiniętego spędza bowiem we wnętrzu budynków blisko 80% swojego życia, dlatego wygoda, zdrowie i przyjazne otoczenie są kluczowymi aspektami w procesie projektowania i wznoszenia tego rodzaju konstrukcji.

Dom powinien tym samym być ciepły w zimie, posiadać dużą ilość naturalnego światła, a także chronić przed hałasem z zewnątrz. Dostęp do niego powinny mieć osoby w każdym wieku oraz osoby niepełnosprawne. Powinien również minimalizować powstawanie pleśni i grzybów, dlatego w tego rodzaju budynku ważna jest odpowiednia izolacja i wentylacja. Dobór materiałów, które nie absorbują kurzu (np. drewniane podłogi), będą z kolei zbawienne dla alergików.

Ważne są również jakość i estetyka wykonania, co także ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania takiego budynku.

Czym jest budownictwo zrównoważone

Zrównoważone budownictwo w przestrzeni

Opisane powyżej zasady wskazują również drogę dla projektowania nowych osiedli i obszarów zagospodarowania. W takim przypadku ważne jest projektowanie terenów zielonych, przeznaczonych dla odpoczynku i rekreacji. Celem jest również stworzenie lepszych warunków do poruszania się m.in. rowerem, a także pomoc obywatelom w zrezygnowaniu z używania wysokoemisyjnych środków transportu.

Projektowany w tym duchu obszar jest chętniej wybierany do zamieszkania, a także lokowania inwestycji, ponieważ stwarza lepsze warunki bytowe. To z kolei sprawia, że wartość inwestycji wzrasta, a jej koszty szybciej się zwracają.

Z myślą o przyszłości

Głównym założeniem budownictwa zrównoważonego jest troska o przyszłe pokolenia. Nowoczesne rozwiązania powinny bowiem zwiększyć potencjał ich rozwoju, a także zostawić im w spuściźnie niezdewastowane, zdrowe środowisko.