icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Dlaczego szczelina dylatacyjna jest bardzo istotna?

Podczas stawiania budynków użytkowych musimy zadbać o najdrobniejsze szczegóły, aby nasze nieruchomości spełniały swoje funkcje przez długie lata. W związku z tym niezbędnym elementem konstrukcyjnym są dylatacje, bez których nasze domy byłyby narażone na pękanie i niszczenie.

Dlaczego szczelina dylatacyjna jest bardzo istotna

Na obiekty budowlane nieustannie mają wpływ zmiany temperatur, wilgotność powietrza, a także obciążenia. Doprowadzają one do kurczenia się i rozszerzania płyt, a przez to powstawania rozmaitych zarysowań oraz trwałych uszkodzeń elementów konstrukcyjnych. Aby tego uniknąć, powinniśmy na stykach płyt pozostawić przerwy o szerokości, zależnie od powierzchni, na której pracujemy, od kilku milimetrów do kilku centymetrów. W ten sposób zapewnimy betonowym podłożom możliwość pracy, a w przypadku rozszerzania się materiału poszczególne płaszczyzny nie będą na siebie napierały i nie spowodują uszkodzeń.

W budownictwie rozróżnia się dwa rodzaje dylatacji:

1. Dylatacja konstrukcyjna  szczelina biegnąca przez przekrój ścian oraz płyt stropowych, która zabezpiecza przed powstawaniem widocznych, mechanicznych uszkodzeń, mających wpływ na żywotność stawianych obiektów. Dylatacje montuje się przede wszystkim na łączeniach płyt, niezależnie od tego, czy dane materiały posiadają taką samą, czy inną rozszerzalność termiczną.

2. Dylatacje powierzchniowe – szczeliny konstrukcyjne muszą być uwzględnione przede wszystkim w projektach nieruchomości, ale dla zwykłego użytkownika bardziej istotna jest wiedza o przerwach powierzchniowych, gdyż będzie ona przydatna w trakcie wykonywania remontów w mieszkaniu. Dylatacja przede wszystkim chroni posadzki przed niszczeniem, zatem powinniśmy ją uwzględnić przy wymianie płytek ceramicznych oraz podłóg w pomieszczeniach. Zadbajmy jednocześnie o atrakcyjny wystrój wnętrza – szczelinę dylatacyjną umiejscowioną wzdłuż biegu ściany w estetyczny sposób zakryjemy listwami.

Dlaczego szczelina dylatacyjna jest bardzo istotna

Wypełnienie szczelin dylatacyjnych

Wiemy już, że uwzględnienie dylatacji jest niezbędne podczas projektowania budynków i pomieszczeń. Powstałe szczeliny – szczególnie we wnętrzach – nieestetycznie wyglądają i w niektórych przypadkach narażone są na szkodliwe działanie wilgoci. W związku z tym przerwy warto wypełnić uszczelniaczami, cechującymi się dobrą przyczepnością oraz elastycznością umożliwiającą właściwą pracę posadzek. Uszczelniacze należy dobierać odpowiednio do rodzajów dylatacji i miejsca ich zastosowania zgodnie z zaleceniami producenta. Możemy je podzielić na kilka rodzajów ze względu na ich bazę surowcową:

- akrylowe

- silikonowe

- poliuretanowe jednoskładnikowe

- poliuretanowe dwuskładnikowe

- bitumiczne modyfikowane polimerami