Produkty

Dekoracje do schodów i balustrad – przegląd

Dekoracje do schodów i balustrad – przegląd

Bardzo często to detale decydują o tym, czy dane wykończenie prezentuje się spójnie i dekoracyjnie. To dlatego wciąż stosujemy ozdoby w metalowych częściach naszych domów i posesji. Dekoracje do schodów i balustrad, a także okucia bramowe – zobaczmy, co mamy do wyboru.

przęsło ozdobione metaloplastykąMetaloplastyka – tradycyjne ozdobniki

Wszelkie kute dekoracje to elementy, które możemy wykorzystać po to, żeby wyróżnić swoją bramę czy ogrodzenie, a także balustrady. Wykonane z prętów kształty to zazwyczaj:

- cebulka,
- koszyk,
- rozeta.

Tego rodzaju elementy możemy umieścić w przęsłach – łączy się je w specjalny sposób z prętami ogrodzeniowymi. W ten sposób otrzymujemy nieprzeciętny efekt dekoracyjny, a nasze ogrodzenie zyskuje nieco angielski charakter. Elementy te doskonale odnajdują się również w barierkach i balustradach schodów.rozeta metalowa

Innym detalem, który służy do zwieńczenia wyglądu ogrodzenia metalowego, jest grot. Jest on rodzajem wykończenia prętów ogrodzeniowych. Umieszczony na czubku danych elementów przęsła powoduje, że zyskuje ono dekoracyjny charakter. Na słupkach możemy również umieścić kule wykonane z surowej stali lub nakrywki w innych kształtach, np. daszki.

Wśród okuć bramowych znajdziemy także rozmaite odkuwki łączące słupki czy tralki oraz motywy z płaskownika i misternie wykute elementy ozdobne, jak listki czy rozmaite zawijasy.

Porada eksperta

Nawet, jeśli nasza metalowa brama czy płot są już zamontowane na swoim miejscu i nie posiadają żadnych ozdobników, wciąż możemy zastosować wybrane elementy dekoracyjne. Jak? Poprzez połączenie ich z prętami w przęsłach czy bramie, np. na drodze spawania. Do takiej pracy, o ile sami jesteśmy amatorami, zaangażujmy jednak specjalistę.

Dekoracje do schodów i balustrad

Metalowe ozdobniki znajdziemy także wśród asortymentu do dekorowania schodów i balustrad. Typowymi elementami, które w tradycyjny sposób wykańczają poręcze, są nakrywki okrągłe z kulami lub też same kule. Możemy zastosować je we wnętrzach, ale równie dobrze prezentują się na zewnątrz. Kule są zazwyczaj wykonane ze stali, dlatego nie musimy martwić się o ich trwałość. Możemy sięgnąć zarówno po te pełne, jak i puste. Nakrywki z kulami doskonale prezentują się na końcowych słupkach balustrad.

ozdobna poręcz schodówSzczególnie na eleganckiej posesji i schodach prowadzących do domu będą się świetnie komponować rozmaite dekoracje metalowe – zarówno kute, jak i odlewane. Również wszelkie siedziby dygnitarskie i miejskie wille nabiorą dawnego uroku dzięki takim ozdobom. Same poręcze mogą być szczególnie dekoracyjne – możemy sięgnąć po modele ozdobione danym motywem, np. falą lub ornamentem kwiatowym. Szyldy maskujące spełnią dwojakie zadanie – zapobiegną dostawaniu się wilgoci, a jednocześnie ozdobią całą konstrukcję. Schody obramowane dekoracyjną poręczą i zdobne balustrady tarasu czy balkonu będą się doskonale prezentować na posesjach francuskich, ale i nowoczesnych z nutką retro. Elementy ze stali cechują się również odpowiednią trwałością.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak zabezpieczyć portfenetr – sposoby mocowania balustrad

Jak zabezpieczyć portfenetr – sposoby mocowania balustrad
Portfenetr to duże okno sięgające poziomu podłogi. Przypomina drzwi balkonowe, jednak na balkon nie prowadzi. Zwykle, dla bezpieczeństwa, od zewnętrzn...
Czytaj więcej

Zalety i wady balustrady ze stali nierdzewnej

Zalety i wady balustrady ze stali nierdzewnej
Zastanawiając się nad wyborem balustrady, jednym z rozwiązań może być balustrada ze stali nierdzewnej. Tego rodzaju stal posiada wiele zalet, wśród kt...
Czytaj więcej

Montaż metalowej barierki schodowej

Montaż metalowej barierki schodowej
Podczas urządzania naszego mieszkania często decydujemy się na samodzielne wykonanie poszczególnych elementów – pozwala to obniżyć koszty, a tak...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dekoracje do schodów i balustrad – przegląd