Schody w domu – co zrobić, aby były bezpieczne?

Schody nadają estetyczny i oryginalny charakter każdemu pomieszczeniu, w którym się znajdują. Ponadto są kluczowym uzupełnieniem całej aranżacji domu. Pamiętajmy jednak, że wygląd jest istotny, ale to funkcjonalność jest tu najważniejsza! Jako, że schody stanowią konstrukcję budynku, przede wszystkim powinny być wygodne i bezpieczne dla wszystkich domowników.

Jakie mamy rodzaje schodów?

rodzaje schodów

Tworząc projekt schodów, koniecznie weźmy pod uwagę potrzeby domowników. Tutaj mowa szczególnie o dzieciach i osobach starszych, które z nami mieszkają. Bez względu jednak na wiek, poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe i właśnie dlatego powinniśmy mieć na uwadze trwałość, wytrzymałość i wygodę. W domach jednorodzinnych doskonale sprawdzają się schody:

  • żelbetowe – ich największą zaletą jest solidne wykonanie oraz fantastyczna jakość. Dzięki mocnej konstrukcji, domownicy nie muszą się martwić o bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto odznaczają się one bardzo wysoką ognioodpornością;

  • drewniane i stalowe – są popularnym rozwiązaniem, jako że można je z łatwością umieścić w każdym domu. Lekka konstrukcja jest tutaj plusem. Mogą być projektowane na indywidualne zamówienie, umożliwiając zabawę wyjątkowymi kształtami i intrygującym wyglądem. Wszystko zależy od naszej wyobraźni!

Porada eksperta 

Bez względu na miejsce umieszczenia schodów, powinny być one wykonane według jednego wzoru: „2h+s=60-65 cm” (gdzie „h” to wysokość stopnia, a „s” to jego szerokość). Oznacza to, że suma wysokości i szerokości stopnia powinna mieścić się w granicy od 60 do 65 cm. Wymiar ten oznacza przeciętną długość kroku dorosłego człowieka.

Zabezpieczenie schodów w praktyce

Oprawa schodowa LED Horoz Kristal biała

Decydując się na schody w domu, koniecznie weźmy pod uwagę kilka kluczowych elementów:

  • lokalizacja schodów – dla większego bezpieczeństwa, najczęściej montowane są one w pobliżu ścian w ogólnodostępnych pomieszczeniach. Nie powinny przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, a ułatwiać sprawne poruszanie się między piętrami;

  • odpowiednia powierzchnia – wybierajmy twarde gatunki drewna, które nie ulegną szybkiemu starciu. Możemy też zainwestować w podkładki o charakterze antypoślizgowym;

  • poręcz do schodów – jeżeli jedna ze stron schodów nie dotyka ściany, balustrada z poręczami będzie idealnym rozwiązaniem;

  • oświetlenie schodów – zamontowanie taśmy LED lub światła uruchamianego na czujnik ruchu to tylko przykłady nowoczesnych rozwiązań, które mają na celu poprawę naszego bezpieczeństwa;

  • barierka na schody – prawdopodobnie jeden z lepszych sposobów na ochronę naszych najmłodszych domowników.

Porada eksperta

Montując schody, musimy dokładnie odmierzyć odległość podłogi od stropu, a także długość oraz wysokość stopnia.

Schody z oświetleniem

Korzystając ze schodów, bardzo łatwo przysłonić swoim ciałem światło płynące z górnej lampy. Aby uniknąć potencjalnych wypadków i nie martwić się wieczornym poruszaniem się między piętrami, warto postawić na specjalistyczne oprawy schodowe. Nie tylko poprawią estetykę całego wnętrza, stwarzając w nim przytulną i nastrojową atmosferę, ale też przyniosą gamę innych benefitów.

Najczęściej wykorzystywane, oszczędne diody LED doskonale emitują oraz rozpraszają światło o mniejszym natężeniu. Dzięki temu padające na schody promienie nie oślepiają nas podczas wchodzenia i schodzenia z nich.

Poręcz do schodów pod lupą

balustrady i poręcze

Balustrady i poręcze mogą stanowić oryginalną dekorację, ale faktem jest, że ich montaż okazuje się być niemalże koniecznością dla wszystkich, którzy mieszkają z maluchami lub osobami starszymi. Pamiętajmy, że:

  • wykorzystane elementy powinny mieć wysokość co najmniej 1 m;

  • w przypadku małych dzieci, schody warto wyposażyć w dodatkową poręcz na wysokości około 60-75 cm. 

Dodatkowe zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Co jeszcze może się nam przydać? Jednym z popularniejszych sposobów na dodatkowe zabezpieczenie jest barierka na schody. Niewielka, często drewniana lub ściśle dopasowana do wystroju zapora uniemożliwia dzieciom wejście na naszą konstrukcję. Dostępne są zarówno warianty zamykane na klucz, jak i te wykorzystujące zamki. 

Kolejnym rozwiązaniem są siatki zabezpieczające, które sprawdzają się nie tylko przy samych wejściach na schody, ale także w okolicach balustrad. Cechują się bezinwazyjnym i szybkim sposobem montażu.

Warta uwagi alternatywa to dywaniki i maty antypoślizgowe. Nie tylko zmniejszają one szansę upadku, ale też minimalizują ryzyko zwykłego poślizgnięcia się. Dzięki wykorzystaniu specjalnych taśm, nie musimy się martwić o ich ciągłe przesuwanie.