Produkty

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?

Schody nadają estetyczny i oryginalny charakter pomieszczeniu, w którym się znajdują. Ponadto są kluczowym uzupełnieniem całej aranżacji domu. Stanowią ważną konstrukcję budynku, dlatego też powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne dla domowników.

Rodzaj schodów

rodzaje schodówTworząc projekt schodów musimy wziąć pod uwagę wszystkich domowników. Dzieci i osoby starsze mieszkające z nami także powinny czuć się bezpiecznie. Dlatego dokonując wyboru, jakie schody wybrać, powinniśmy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim szczególną uwagę zwróćmy na ich trwałość, wytrzymałość i wygodę. W domach jednorodzinnych doskonale sprawdzają się schody:

  • żelbetowe – ich największą zaletą jest solidne wykonanie oraz trwałość. Ich mocna konstrukcja zapewnia domownikom całkowite bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto odznaczają się bardzo wysoką ognioodpornością;

  • drewniane i stalowe – ich konstrukcja wyróżnia się lekkością i można je umieścić w każdym domu. Mogą być ode projektowane na indywidualne zamówienie w wyjątkowych kształtach oraz wyglądzie – wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Porada eksperta

Schody bez względu na to, gdzie są umieszczone powinny być wykonane według jednego wzoru:„2h+s=60-65 cm” (gdzie „h” to wysokość stopnia, a „s” to jego szerokość). Oznacza to, że suma wysokości i szerokości stopnia powinna mieścić się w granicy od 60 do 65 cm. Wymiar ten oznacza przeciętną długość kroku dorosłego człowieka.

 Oprawa schodowa LED Horoz Kristal biała Gdzie powinny znaleźć się schody?

Równie ważnym szczegółem, na który powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na schody w domu, jest wybór odpowiedniego miejsca na ich umieszczenie. Dla większego bezpieczeństwa najczęściej montowane są one w pobliżu ścian w pomieszczeniach ogólnodostępnych dla domowników. Montując schody musimy dokładnie odmierzyć odległość podłogi od stropu, długość oraz wysokość stopnia – ma dodatkowo duży wpływ na wygodę ich użytkowania. Jeśli nie posiadamy dużego metrażu, a zależy nam na tym by mieć w domu schody, zapoznajmy się z praktycznymi wskazówkami, jakie znajdują się w tym artykule.

Odpowiednie oświetlenie schodów

Na schodach często dochodzi do wypadków, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu będziemy mogli poruszać się po nich również wieczorami. Ponadto różnorodne, dostępne oprawy schodowe poprawią także estetykę całego wnętrza, stwarzając w nim przytulną i nastrojową atmosferę. Wykorzystywane najczęściej oszczędne diody LED doskonale emitują oraz rozpraszają światło o mniejszym natężeniu. Dzięki temu padające na schody promienie nie oślepiają nas podczas wchodzenia i schodzenia z nich. Więcej na temat oświetlenia schodów dowiemy się czytając ten artykuł.

balustrady i poręczeBalustrady i poręcze

W domu, a którym mieszkają osoby starsze oraz dzieci niezbędne będzie dodatkowe zamontowanie przy schodach balustrady i poręczy. Dzięki nim zwiększamy bezpieczeństwo i minimalizujemy ryzyko wypadków. Elementy powinny mieć wysokość co najmniej 1 m. Dla małych dzieci warto wyposażyć schody w dodatkową poręcz na wysokości około 60-75 cm. Większe bezpieczeństwo Twoim pociechom zapewni także furtka z zamkiem, która uniemożliwi im dostęp do schodów. Balustrady oraz inne dodatkowe elementy montowane przy stopniach również stanowią oryginalną dekorację.

Data publikacji: 31.07.2018
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak zadbać o to, żeby balustrada była wykończona estetycznie?

Jak zadbać o to, żeby balustrada była wykończona estetycznie?
Prawidłowy montaż samej balustrady nie zawsze będzie oznaczać zadowalający efekt końcowy pod względem wizualnym. Aby zapewnić sobie estetyczne wyk...
Czytaj więcej

Jak upiększyć schody wewnętrzne?

Jak upiększyć schody wewnętrzne?
Schody wewnątrz mieszkania coraz częściej znajdują usytuowanie w przestrzeni wspólnej, na przykład w salonie. Przez to, że mają fantazyjny kształt, st...
Czytaj więcej

Pielęgnacja drewnianych poręczy

Pielęgnacja drewnianych poręczy
Drewniane poręcze spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowania schodów – dzięki nim wchodzi się i...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?