Drzwi do kuchni – jak je wybrać

Niewielki metraż mieszkań a także tendencja do symbolicznego wydzielania przestrzeni we wnętrzach naszych domów sprawiają, że bardzo często decydujemy się na kuchnie otwarte, w formie aneksu. Nie dla wszystkich jest to jednak odpowiednie rozwiązanie i nie wszędzie mamy możliwość jego zastosowania. Tam, gdzie kuchnie stanowią osobne, zamknięte pomieszczenia, niezbędne będą drzwi. Jak je wybrać?

Drzwi do kuchni – jak je wybrać

Warunki panujące w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy wiele czasu. Siedząc przy kuchennym stole, nie tylko przygotowujemy i jemy posiłki, ale także rozmawiamy i czytamy. Kuchnia nierzadko stanowi więc centrum życia rodzinnego. Jest także jednym z najczęściej odwiedzanych w trakcie dnia pomieszczeń.

To, co wyróżnia to pomieszczenie, to także specyficzne warunki, jakie w nim panują: podwyższona temperatura oraz wilgoć, drobinki tłuszczu unoszące się w powietrzu, a także zapachy powstające podczas gotowania czy pieczenia. Jakie więc powinny być drzwi kuchenne, by w pełni sprostały nietypowym warunkom i były funkcjonalne?

Przeczytaj także: 4 błędy popełniane podczas wyboru drzwi wewnętrznych

Cechy dobrych drzwi kuchennych

Drzwi do kuchni, ze względu na to, że niemal ciągle znajdują się w ruchu, powinny być lekkie i jednocześnie wytrzymałe. Dlatego lepiej zrezygnować z modeli wykonanych z ciężkiego, litego drewna, a zdecydować się na jeden z wyprodukowanych z gładkiej płyty HDF. Rozwiązaniem godnym uwagi są także drzwi wykonane ze szkła, które są nie tylko nowoczesne, ale także łatwo zmienić ich wizerunek.

Kuchenne drzwi powinny przy tym lekko się otwieraćpłynnie poruszać na zawiasach i nie trzaskać podczas zamykania. Najlepiej, by otwierały się do wewnątrz kuchni, by nie zajmować przestrzeni w sąsiadującym z nią pomieszczeniu. Wybierając odpowiednie skrzydło, pamiętajmy o tym, by przy jego uchylaniu nie ograniczało ono dostępu do kuchennych szafek. Problemu można uniknąć, kiedy dostosujemy kierunek otwierania skrzydła do aranżacji kuchni. Pamiętajmy jednak, że tradycyjne drzwi uchylne możemy zastąpić także drzwiami przesuwnymi, które w kuchni sprawdzą się równie dobrze.

Bardzo ważny jest również optymalny rozmiar drzwi – ich szerokość powinna wynosić minimum 80 cm. Umożliwi to komfortowe wynoszenie przygotowanych potraw bądź wnoszenie naczyń z powrotem do kuchni. W praktyce im szersze drzwi kuchenne tym większy komfort korzystania z nich. W tym pomieszczeniu sprawdzą się bardzo dobrze także drzwi dwuskrzydłowe.

Drzwi do kuchni – jak je wybrać

Sprawdź także: Co zamiast drzwi? Poznaj nasze rozwiązania!

Kuchenne drzwi nie powinny także posiadać progów, a u ich dołu niezbędna jest szczelina (ok. 2,5 cm), która wspomoże naturalny przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Mogą one również zostać wyposażone w tuleje wentylacyjne.

Nie zapominajmy, że równie ważna, co techniczne parametry, jest estetyka drzwi. Stanowią one ważny element wystroju, nie tylko kuchni, ale i znajdującego się za nimi pomieszczenia, dlatego istotne jest, by były optymalnie dopasowane do stylu, w jakim urządziliśmy całe mieszkanie. Dla naszej wygody najlepszym rozwiązaniem są projekty o gładkiej powierzchni, bez zbędnych żłobień czy ornamentów. Unikniemy wtedy gromadzenia się kurzu, tłuszczu i brudu w zakamarkach, a do łatwego utrzymania skrzydła w czystości wystarczy jedynie okresowe czyszczenie.