Produkty

Drzwi do kuchni – jak je wybrać

Drzwi do kuchni – jak je wybrać

Niewielki metraż mieszkań a także tendencja do symbolicznego wydzielania przestrzeni we wnętrzach naszych domów sprawiają, że bardzo często decydujemy się na kuchnie otwarte, w formie aneksu. Nie dla wszystkich jest to jednak odpowiednie rozwiązanie i nie wszędzie mamy możliwość jego zastosowania. Tam, gdzie kuchnie stanowią osobne, zamknięte pomieszczenia, niezbędne będą drzwi. Jak je wybrać?

drzwi kuchenneWarunki panujące w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy wiele czasu. Siedząc przy kuchennym stole nie tylko przygotowujemy i jemy posiłki, ale także rozmawiamy i czytamy. Kuchnia nierzadko stanowi więc centrum życia rodzinnego. Jest także jednym z najczęściej odwiedzanych w trakcie dnia pomieszczeń.

To, co wyróżnia to pomieszczenie, to także specyficzne warunki, jakie w nim panują: podwyższona temperatura oraz wilgoć, drobinki tłuszczu unoszące się w powietrzu, a także zapachy powstające podczas gotowania czy pieczenia. Jakie więc powinny być drzwi kuchenne, by w pełni sprostały nietypowym warunkom i były funkcjonalne?

Cechy dobrych drzwi kuchennych

Drzwi do kuchni, ze względu na to, że niemal ciągle znajdują się w ruchu, powinny być lekkie i jednocześnie wytrzymałe. Dlatego lepiej zrezygnować z modeli wykonanych z ciężkiego, litego drewna, a zdecydować się na jeden z wyprodukowanych z gładkiej płyty HDF. Rozwiązaniem godnym uwagi są także drzwi wykonane ze szkła, które są nie tylko nowoczesne, ale także łatwo zmienić ich wizerunek.

Kuchenne drzwi powinny przy tym lekko się otwierać, płynnie poruszać na zawiasach i nie trzaskać podczas zamykania. Najlepiej, by otwierały się do wewnątrz kuchni, by nie zajmować przestrzeni w sąsiadującym z nią pomieszczeniu. Wybierając odpowiednie skrzydło, pamiętajmy o tym, by przy jego uchylaniu nie ograniczało ono dostępu do kuchennych szafek. Problemu można uniknąć, kiedy dostosujemy kierunek otwierania skrzydła do aranżacji kuchni. Pamiętajmy jednak, że tradycyjne drzwi uchylne możemy zastąpić także drzwiami przesuwnymi, które w kuchni sprawdzą się równie dobrze.

Bardzo ważny jest również optymalny rozmiar drzwi – ich szerokość powinna wynosić minimum 80 cm. Umożliwi to komfortowe wynoszenie przygotowanych potraw bądź wnoszenie naczyń z powrotem do kuchni. W praktyce im szersze drzwi kuchenne, tym większy komfort korzystania z nich. W tym pomieszczeniu sprawdzą się bardzo dobrze także drzwi dwuskrzydłowe.przeszklone drzwi kuchenne

Kuchenne drzwi nie powinny także posiadać progów, a u ich dołu niezbędna jest szczelina (ok. 2,5 cm), która wspomoże naturalny przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Mogą one również zostać wyposażone w tuleje wentylacyjne.

Nie zapominajmy, że równie ważna, co techniczne parametry, jest estetyka drzwi. Stanowią one ważny element wystroju nie tylko kuchni, ale i znajdującego się za nimi pomieszczenia, dlatego istotne jest, by były optymalnie dopasowane do stylu, w jakim urządziliśmy całe mieszkanie. Dla naszej wygody najlepszym rozwiązaniem są projekty o gładkiej powierzchni, bez zbędnych żłobień czy ornamentów. Unikniemy wtedy gromadzenia się kurzu, tłuszczu i brudu w zakamarkach, a do łatwego utrzymania skrzydła w czystości wystarczy jedynie okresowe czyszczenie.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku
Opadanie drzwi balkonowych to naturalny proces, który od czasu do czasu należy skorygować. Podobna sytuacja dotyczy szczelności drzwi balkonowy...
Czytaj więcej

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
26.05.2016
Od kiedy nie mieszkam z bandą nieposkromionych studentów nie widzę potrzeby oddzielania kuchni od reszty mieszkania, szczególnie, że sypialnia np. jest daleko i nie słychać jakoś super, jak się ktoś kręci.

Ocena i komentarz dla:

Drzwi do kuchni – jak je wybrać