Drzwi harmonijkowe – wybór i montaż

Wykańczając wnętrza, stajemy przed wieloma wyborami. Jedne z podstawowych elementów wyposażenia stanowią drzwi. Oprócz tradycyjnych skrzydeł rozwieranych i przesuwnych, możemy zdecydować się na zastosowanie drzwi harmonijkowych. Oto, co warto wiedzieć o ich wyborze oraz jak dokonać ich montażu.

Kiedy warto postawić na drzwi harmonijkowe?

Tego rodzaju przegroda stanowi często rozwiązanie zastępcze z powodu ograniczonego budżetu na wykończenie domu lub mieszkania. Nie musi one jednak spełniać wyłącznie takiej funkcji, ponieważ w wielu sytuacjach odgrywa rolę w pełni funkcjonalnych i bardzo estetycznych drzwi.

Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy nasze wnętrza mają niewielki metraż. Dzięki temu, że posiadają składany mechanizm, nie zajmują wiele miejsca, oszczędzają przestrzeń zarówno podczas zamknięcia, jak i otwarcia, nie kolidują z meblami oraz pozostałymi elementami wyposażenia. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami jest wówczas dużo łatwiejsza, niż miałoby to miejsce w przypadku zamontowania tradycyjnych drzwi rozwieranych. W tym aspekcie drzwi harmonijkowe przewyższają również przesuwne, które potrzebują dodatkowego miejsca na ścianie lub wewnątrz niej. Zamykają się one bowiem i otwierają jedynie w przestrzeni futryny drzwiowej.

Ze względu na swoje właściwości, tego rodzaju drzwi doskonale sprawdzą się przede wszystkim w ciasnym korytarzu i niewielkiej garderobie. Za ich pomocą podzielimy również łatwo jedno większe pomieszczenie na dwa mniejsze czy też odseparujemy kuchnię, w której przygotowujemy posiłki, od salonu, w którym się relaksujemy lub w którym przebywają nasi goście.

Zalety drzwi harmonijkowych

Za wyborem drzwi harmonijkowych przemawia przede wszystkim ich wysoka funkcjonalność. Co bardzo ważne – możemy je zamontować zarówno w wąskich pomieszczeniach, jak i tam, gdzie zależy nam na zasłonięciu dużo większej przestrzeni, ponieważ niektóre dwuskrzydłowe modele tego rodzaju drzwi mogą mieć nawet kilka metrów szerokości.

Ich dużą zaletą jest też bez wątpienia cena, dużo niższa niż w przypadku tradycyjnych drzwi rozwieranych czy przesuwanych. Taki wybór pozwoli nam bez wątpienia zyskać praktyczny element wyposażenia, a przy okazji poczynić oszczędności w domowym budżecie.

Ważną cechą drzwi harmonijkowych jest ich łatwy montaż. W tym aspekcie również są one lepsze niż skrzydła tradycyjne i przesuwane. Co więcej, wybierając tego rodzaju tanie drzwi wewnętrzne, zyskujemy możliwość łatwego modyfikowania ich rozmiarami.

Uwaga!

Wybierając drzwi harmonijkowe, powinniśmy liczyć się przede wszystkim z tym, że nie będą one skutecznie izolować dźwięki oraz chronić przed przeciągami jak inne rodzaje skrzydeł drzwiowych.

Drzwi harmonijkowe

Zasada działania drzwi harmonijkowych

Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju drzwi działają na zasadzie harmonijki. Ich skrzydło składa się z wielu elementów, którymi są lamele wykonane z tworzywa sztucznego, drewna lub materiału drewnopodobnego. Każda z nich posiada oddzielny wózek lub zawieszkę, dzięki której porusza się po prowadnicy górnej i dolnej. Lamele są ze sobą połączone elastycznymi taśmami z tworzywa lub płótna i składają się po otwarciu po jednej stronie futryny. W zależności od modelu jaki zainstalujemy w naszej ramie drzwiowej, jej szerokość zostanie ograniczona po złożeniu drzwi o minimalnie 6, a maksymalnie 15 cm.

Rodzaje drzwi harmonijkowych

Dostępne na rynku drzwi harmonijkowe możemy podzielić przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, a także wziąć pod uwagę obecność przeszkleń, w które mogą być wyposażone dodatkowo.

Modele z tworzywa sztucznego – są stosunkowo tanie i trwałe, a także estetyczne. Wykonane są najczęściej z PCV lub polistyrenu. Ich powierzchnia może zostać dodatkowo oklejona folią, co jeszcze bardziej zwiększa ich trwałość. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, ich wygląd może też przypominać strukturę drewna. Dużą zaletą jest niewielki ciężar, który znacząco ułatwia montaż.

Modele drewnopodobne – są tanie i bardzo atrakcyjne wizualnie dzięki temu, że idealnie oddają charakter drewna. Są jednak mniej trwałe niż modele z tego naturalnego surowca, a także niektóre sporządzone z tworzywa sztucznego. Wykonuje się je najczęściej z tłoczonych płyt wiórowych, które są następnie oklejane laminatem dekoracyjnym, nadającym im ostateczny wygląd.

Modele drewniane – są najdroższe z wszystkich rodzajów drzwi harmonijkowych, ale również najtrwalsze i estetyczne, dzięki temu, że posiadają naturalny, piękny charakter. Wykonuje się je najczęściej z takich gatunków drewna jak dąb, sosna i jesion. Każdy model drzwi drewnianych jest gładki, ale może zostać wykończony na surowo lub też polakierowany, co uwydatnia wygląd usłojenia.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane drzwi harmonijkowe, mogą one zostać dodatkowo wyposażone w przeszklenia – matowe, barwione lub przezroczyste. Przeszkleniami w tego rodzaju drzwiach są szklane szyby lub specjalne wypełnienia, które doskonale szkło imitują. Drzwi posiadające tego typu wyposażenie przepuszczają więcej światła i świetnie sprawdzają się ciasnych pomieszczeniach, którym brakuje dostępu do oświetlenia naturalnego.

Czy wiesz, że...?

Lamele drzwi harmonijkowych posiadają, w zależności od danego modelu skrzydła, odmienną szerokość i grubość. Szczególnie ważny jest tutaj ten drugi parametr – im grubsze są lamele, tym bardziej wytrzymałe są drzwi harmonijkowe. Standardowa szerokość wynosi ok. 10 cm, a grubość waha się najczęściej w przedziale od 5 do 10 cm. Standardowe drzwi harmonijkowe na wymiar posiadają zaś wysokość ok. 202 cm oraz szerokość ok. 80 cm.

Montaż – niezbędne elementy

Montaż drzwi harmonijkowych powinien odbyć się przy użyciu:

- elementów zestawu montażowego,

- wkrętarki,

- wkrętaka krzyżowego,

- poziomicy,

- miarki,

- ołówka,

- piłki ręcznej,

- wkrętów (jeśli posiadamy ościeżnicę metalową lub betonową).

Drzwi harmonijkowe{C}{C}" src="https://s7g10.scene7.com/is/image/KingfisherDigital/8bb7971c34ced55fa4fa1b16c260fc467322004c?$WCMS_NPI_FW_L$ " />

Montaż – krok po kroku

Montaż drzwi wewnętrznych harmonijkowych jest na tyle prosty, że możemy go wykonać samodzielnie. Niezależnie od tego, czy montujemy tego rodzaju skrzydło do prawego, czy lewego kierunku otwierania, powinniśmy przestrzegać tych samych zasad.

Krok 1

Prace rozpoczynamy od zmierzenia szerokości i wysokości wnęki. Jeśli to konieczne, za pomocą ręcznej piłki przycinamy prowadnice. Wykonane nacięcia należy przetrzeć odpowiednio dobranym do materiału papierem ściernym.

Krok 2

Następnie przykręcamy do wnęki górną prowadnicę.

Krok 3

Teraz czas na wsunięcie w górną prowadnicę listwy z rolkami. Zanim jednak przystąpimy do tego zadania, powinniśmy posmarować szynę preparatem poślizgowym. Samo wprowadzanie listwy należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia powierzchni ślizgowej.

Krok 4

Następnie przystępujemy do montażu prowadnicy końcowej, która jest najczęściej połączona z drzwiami. Prowadnicę końcową należy wpiąć do klipsów, które przykręcamy do ościeżnicy w taki sposób, by były ustawione w pionie.

Krok 5

Identycznie montujemy prowadnicę początkową po drugiej stronie ościeżnicy.

Czy wiesz, że...?

Montaż drzwi przesuwnych harmonijkowych umożliwia nam ich zwężenie lub rozszerzenie zgodne z naszymi potrzebami. Zabieg ten wykonamy poprzez wyciągnięcie ostatniej lameli i rozszczepienie drzwi, w wyniku czego zdemontujemy lub zamocujemy dodatkowe elementy.

Data publikacji: 27.12.2016