Drzwi składane, ażurowe i rattanowe

Drzwi harmonijkowe mogą wydawać się delikatnymi i zbędnymi konstrukcjami, jednak za sprawą swojej sprytnej konstrukcji mogą przysłużyć się w wielu miejscach naszego domu. Zobaczmy, gdzie i jak mogą sprawdzić się te lekkie przesłony.

drzwi składane

Drzwi składane

Znane też jako drzwi łamane lub harmonijkowe, składają się z pionowych paneli połączonych tak, by można było z łatwością złożyć je przy otwieraniu. Zazwyczaj wybierane są do mniejszych mieszkań z prostego powodu – zajmują mniej miejsca od drzwi uchylnych. Oprócz tego oszczędzą nam obitych mebli, są też łatwe do otworzenia i zamknięcia, więc sprawdzą się w lokalach zajmowanych przez osoby starsze i dzieci. Nie stanowią tak solidnej zapory, jak lite drewno, co może oznaczać też, że przepuszczą dźwięki, więc nie zaleca się ich do sypialni. Jednak są dość tanie, więc dla oszczędnych właścicieli niskiego metrażu mogą być świetnym rozwiązaniem.

Wyróżniamy drzwi drewniane, drewnopochodne i z tworzyw sztucznych. Poruszają się na zamontowanej na podłodze prowadnicy przytwierdzonej do nadproża, a od góry przytrzymują je rolki lub zawieszki osobne dla każdego panelu. Jeżeli ościeżnica nie jest drewniana, przydadzą nam się specjalne drewniane nakładki. Możemy przytwierdzić je na opaskach i za pomocą kleju upewnić się, że pozostaną na miejscu. Zarówno montaż dolnych, jak i górnych prowadnic jest łatwy i dokonamy go za pomocą wkrętarki. Jeżeli będziemy chcieli zmienić drzwi na model uchylny, demontaż jest równie prosty i nie pozostawia śladów.

Panele mogą być połączone ze sobą za pomocą pasków z elastycznego tworzywa sztucznego, gumy czy materiału, albo metalowymi zawiasami. W przypadku drewna wykonane są zazwyczaj z lekkich jego rodzajów, takich jak jesion czy sosna, rzadziej z solidnego dębu. Niektóre modele mają  panele wypełnione przeźroczystym plastikiem lub szkłem i w ten sposób przepuszczą jeszcze więcej światła. Wykonane z tworzyw sztucznych drzwi będą lekkie i estetyczne, musimy jednak upewnić się, że wybierzemy materiał odporny na przebarwienia.

Większość modeli można wyposażyć w zamek z zapadką lub magnesem, który będzie sczepiał odrzwia z futryną. Możemy także zamontować gałkę, która posłuży nam jako klamka. Harmonijkowe drzwi występują w całej gamie kolorów i wzorów, sprawdzą się w zastawionych wnętrzach i mieszkaniach mniej przewiewnych, zarówno jako drzwi do pokojów, jak i szaf, garderób czy łazienek. Pamiętajmy, że to bardzo łatwe w obsłudze i ciche drzwi – nie da się nimi trzasnąć. Nie ma możliwości przytrzasnąć sobie w nich palców, co sprawi, że dzieci biegające po mieszkaniu mogą czuć się bezpiecznie. Jeżeli szukamy lekkiej zasłony zajmującej niewiele miejsca, drzwi harmonijkowe będą idealne.

drzwi składane

Drzwi ażurowe

W łazienkach, garderobach i szafach możemy zdecydować się na zrobione z poziomych paneli drzwi ażurowe. Ich niewątpliwą zaletą jest przewiew, który sprawia, że wilgoć może przepłynąć z pomieszczenia do pomieszczenia. W efekcie nasza łazienka nie będzie tak zaparowana, ubrania w szafach wolne od moli, a garderoba nie będzie przesadnie naperfumowana. Oprócz tego ich zaletą jest nadawanie lekkości wnętrzom, przydadzą się więc w mieszkaniach cierpiących na niedobór świeżego powietrza. Zazwyczaj wykonane są z lekkiego drewna lub płyt MDF (drewnopochodne) i również mogą być wykonane w formie składanej.

Drzwi rattanowe

Wiklinowa plecionka to naturalne tworzywo, które doda uroku naszemu wnętrzu, jednocześnie zapewniając miły przewiew i wentylację. Elementy drzwi uchylnych wykonane z rattanu są estetycznym dodatkiem, zamontowane na drewnianej ramie przepuszczą w ciekawy sposób światło. Nie są to może najsolidniejsze drzwi, jakie można postawić, ale docenimy je na pewno w środku upalnego lata.