Drzwi ukryte - zalety i wady

Drzwi wewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów podczas urządzania wnętrza każdego obiektu. Ogromny wybór dostępnych modeli sprawia, że każda osoba znajdzie dla siebie idealny produkt. Jeśli jednak szukasz niekonwencjonalnych rozwiązań, zdecyduj się na drzwi ukryte. Ich ciekawa forma sprawia, że idealnie sprawdzają się we wnętrzach prywatnych oraz w obiektach użyteczności publicznej

Przejdź do następnych akapitów:

  1. Czym są drzwi ukryte?
  2. Ukryte drzwi, czyli minimalistyczna forma, maksymalny efekt
  3. Drzwi wewnętrzne ukryte, które z łatwością zamaskujesz
  4. Drzwi o dowolnym wykończeniu – dopasuj je do aranżacji wnętrza
  5. Drzwi z ukrytą ościeżnicą – cena ma znaczenie
  6. Montaż drzwi ukrytych może być wyzwaniem
drzwidrzwidrzwidrzwi

Czym są drzwi ukryte?

Drzwi wewnętrzne to produkty, których za zadaniem jest przede wszystkim zamknięcie wejścia do pomieszczenia. Dzięki temu można zapewnić w nim prywatności lub też ograniczyć dostęp do danego wnętrza, co ma znaczenie przede wszystkim w biurach. Ta funkcja dotyczy praktycznie każdego rodzaju skrzydeł wewnętrznych. Nie inaczej sprawa ma się z modelami ukrytymi.

Drzwi ukryte jest to skrzydło, w przypadku którego ościeżnica jest zupełnie niewidoczna. Została zręcznie umieszczona w ścianie i niejako otoczona nią. Dzięki temu skrzydło drzwiowego jest idealnie wyrównane z płaszczyzną ściany. W żaden sposób się od niej nie odcina, jeśli nie liczyć niewielkiej szpary pomiędzy tymi płaszczyznami.

Ukryte drzwi są stosowane w aranżacjach minimalistycznych i klasycznych. Sprawdzają się w każdych wnętrzach. Mogą być przy tym wykonane z różnych materiałów. Dotyczy to także ich wykończenia, którym może stać się nawet lustro lub lamele.

Drzwi ukryte otwierają się o 180 stopni. Ich rozmiar jest zależny od wybranego modelu. Niektóre skrzydła wymiarami bardzo przypominają klasyczne drzwi wewnętrzne. Inne z kolei mogą sięgać od podłogi aż po sufit. W rzeczywistości trudno o bardziej różnorodne produkty niż drzwi wewnętrzne ukryte.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą mogą być zamontowane w ścianie nośnej murowanej lub też w ścianie działowej, która jest wykonana z płyty g-k bądź OSB.

Ukryte drzwi, czyli minimalistyczna forma, maksymalny efekt

Zalety drzwi ukrytych z ościeżnicą dotyczą przede wszystkim względów estetycznych. To bez wątpienia oryginalne i bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Doskonale sprawdza się przede wszystkim w minimalistycznych wnętrzach. Takie skrzydło ukryte nie zaburza aranżacji nawet najbardziej ascetycznego wnętrza. Idealnie komponuje się na tle białych ścian. Może być także wykorzystane w małych pomieszczeniach, w których każdy dodatkowy element tworzy efekt zatłoczenia wnętrza.

Chociaż skrzydło samo w sobie wyróżnia się raczej minimalistyczną formą,. Jest równocześnie bardzo ciekawym dodatkiem do każdego wnętrza. Może stać się wręcz dekoracyjnym elementem w pomieszczeniach, w których nie chcesz stosować zbędnych ozdób.

drzwidrzwidrzwidrzwi

Drzwi wewnętrzne ukryte, które z łatwością zamaskujesz

Drzwi ukryte z ościeżnicą tworzą idealnie równą płaszczyznę ze ściana. Dzięki temu ich zamaskowanie nie sprawia większych problemów. Takie skrzydło możesz umieścić na ścianie wykończonej fototapeta. Tą natomiast bez trudu nakleisz na skrzydło drzwiowego. Dzięki temu drzwi staną się praktycznie niewidoczne, nie licząc klamki.

Zamaskowanie drzwi może być przydatną właściwością w pomieszczeniach prywatnych, ale też w obiektach użyteczności publicznej. Będą dobrym rozwiązaniem do wykończenia wejścia do archiwum lub serwerowni. Zamaskowanie ich jest w gruncie rzeczy sposobem na częściową ochronę zawartości pomieszczenia, które nimi zamykasz.

Drzwi o dowolnym wykończeniu – dopasuj je do aranżacji wnętrza

Tradycyjne skrzydła drzwiowe wymagają odpowiedniego wykończenia. Ościeżnica, ale też i opaska maskująca przełamuje jednolitą przestrzeń ściany. Uniemożliwia także wykończenie jej w całości w sposób, na którym Ci zależy. Jeśli nie chcesz borykać się z podobnymi trudnościami, możesz zdecydować się na drzwi ukryte.

Ich ogromna zaletą jest możliwość wykończenia powierzchni praktycznie każdym materiałem i w każdy sposób. Może być nim fototapeta, ale też lustro. Takie skrzydło nadaje się również do obłożenia panelami czy boazerią. W rzeczywistości każdy materiał wykończeniowy, który stosujesz na ścianie, może posłużyć do jeszcze lepszego ukrycia czy też właściwie stopienia skrzydła z jej powierzchnią.

drzwidrzwidrzwidrzwi

Drzwi z ukrytą ościeżnicą – cena ma znaczenie

Drzwi z ukrytymi zawiasami są bez wątpienia bardzo ciekawym rozwiązaniem do wielu wnętrz. Możesz idealne dopasować je do każdej aranżacji czy układu pomieszczenia. Ich liczne zalety sprawiają, że chętnie są wykorzystywane przez projektantów. Nie oznacza to jednak, że podobne rozwiązanie nie ma żadnych wad.

Jeśli decydujesz się na drzwi ukryte, licz się ze znacznie wyższa ceną niż za skrzydło wewnętrzne tradycyjne. O ile to drugie zakupisz już za kilkaset złotych, o tyle drzwi ukryte to wydatek powyżej tysiąca złotych. Przy czym im większe i bardziej niestandardowe jest skrzydło, z tym większym wydatkiem musisz się liczyć. Najbardziej nietypowe skrzydła sięgające aż po sufit mogą osiągać cenę powyżej dwóch tysięcy złotych.

Montaż drzwi ukrytych może być wyzwaniem

Skrzydła tradycyjne możesz zamontować w dowolnym momencie. Wystarczy umieszczenie ich na ościeżnicy. Ewentualnie wykończenie nią otworu drzwiowego. Jednak montaż drzwi ukrytych to zadanie o znacznie większym stopniu skomplikowania. Przede wszystkim na takie skrzydło musisz zdecydować się na etapie budowy. Wynika to ze specyfiki samego montażu.

Wprawdzie drzwi nadają się do większości ścian działowych i nośnych, ale już wymagają dostosowania do nich otworu drzwiowego. Zazwyczaj konieczne jest doliczenie do niego około pięciu centymetrów z każdej strony, w tym i od góry. Dodatkowo należy doliczyć półtora centymetra na piankę montażową.

Montaż jest również bardziej czasochłonny. Zazwyczaj dzieli się go na dwa etapy. Pierwszym jest umieszczenie ramy, który zastępuje ościeżnicę. Dopiero po wykończeniu ścian i podłogi można zamontować samo skrzydło drzwiowe.

Korzyści z montażu drzwi ukrytych zdecydowanie przeważają nad wadami tego rozwiązania. Jeśli zatem możesz sobie na nie pozwolić, warto rozważyć podobny sposób na wykończenie otworu drzwiowego.