Produkty

Klamki do drzwi wewnętrznych

Klamki do drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrze pełnią w domach i mieszkaniach bardzo ważne funkcje i – mimo panującej mody na otwarte przestrzenie – z pewnością nigdy nie wyjdą z użytku. W większości wypadków tradycyjne skrzydła drzwiowe byłyby bezużyteczne, gdyby nie zamocowana w nich klamka.

klamkaParametry klamek

Klamki stanowią niewielki, ale funkcjonalny i dekoracyjny element zarówno drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W tym drugim przypadku są jednocześnie integralnym elementem urządzonej przestrzeni, więc odpowiedni ich wybór jest szczególnie ważny. Na jakie modele klamek do drzwi wewnętrznych możemy się zdecydować?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na parametry klamki, które określane są przez 8-punktowy kod klasyfikacyjny. Na jego podstawie dowiemy się, gdzie możemy zastosować dany produkt, jaka jest jego trwałość, odporność ogniowa, jakie zapewnia bezpieczeństwo, czy jest odporny na korozję, na włamanie oraz na jakiej zasadzie działa.

Jeśli chodzi o klamki do drzwi wewnętrznych, w pierwszej kolejności o ich wyborze decyduje jednak ich ułożenie w dłoni oraz stylistyka. Klamki te są używane wielokrotnie w ciągu dnia, będą również elementem stale wystawionym na widok – powinny być więc dobrze wyprofilowane i gustownie wykończone. Są one również lekkie – ich waga jest znacznie mniejsza niż w przypadku masywniejszych zwykle klamek do drzwi zewnętrznych.

Rodzaj klamek i dodatkówklamka Castorama

Wśród klamek używanych wewnątrz wyróżnić można tradycyjne klamki, gałki oraz pochwyty. Wszystkie z nich współpracują z zamkami: klamki przez naciśnięcie, gałki przez przekręcenie albo pociągnięcie i pochwyty przez pociągnięcie. Klamki występują również wraz z rozetami (zasłaniają one otwór w drzwiach, w którym zamocowany jest uchwyt) albo z szyldami (zasłaniają jednocześnie otwór i zamek).

Wszystkie rodzaje uchwytów stosowanych w drzwiach dostępne są w wielu wersjach stylistycznych. Wśród nich znajdziemy nowoczesne, designerskie klamki, jak i modele tradycyjne czy stylizowane (ozdobione np. ornamentami). Wiele jest również materiałów wykorzystywanych do ich produkcji – warto wymienić choćby aluminium, PCV, mosiądz, stal czy znal. Możemy wybierać także pośród produktów w odmiennych kolorach, o matowej lub polerowanej, lśniącej powierzchni czy uformowanych w różnorakie kształty.

Wybór klamki do drzwi wewnętrznych w naszym domu zależy więc w dużej mierze od naszych stylistycznych upodobań oraz od wygody. Nie bez znaczenia pozostaje także cena – wśród licznych projektów klamek z pewnością znajdziemy takie, które będą pasowały do naszego wnętrza i gustu, a jednocześnie będą korzystne cenowo.

Data publikacji: 17.09.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?

Czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się w drzwiach pokojowych?
Mogłoby się wydawać, że wybór klamki do drzwi pokojowych nie ma większego znaczenia. Tymczasem to, na jaki model się zdecydujemy, może wpłynąć na wy...
Czytaj więcej

Jak wymienić klamkę w drzwiach – demontaż klamki krok po kroku

Jak wymienić klamkę w drzwiach – demontaż klamki krok po kroku
Klamki to niewielkie, jednak niezwykle funkcjonalne elementy, dzięki którym możemy wygodnie i sprawnie otwierać oraz zamykać drzwi. Przeważnie ...
Czytaj więcej

Wszystko o drzwiach wewnętrznych – montaż, dobór do pomieszczenia, klamki

Wszystko o drzwiach wewnętrznych – montaż, dobór do pomieszczenia, klamki
Dlaczego drzwi wewnętrzne są ważnym elementem wyposażenia naszego domu? Z praktycznego punktu widzenia – oddzielają poszczególne strefy naszego ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Klamki do drzwi wewnętrznych