Jak wykonać łuk drzwiowy?

Łuk drzwiowy to konstrukcja, która zachwyca wiele osób – znajdziemy go w wielu domach i mieszkaniach. Jego budowę najlepiej zaplanować na etapie wznoszenia budynku, ponieważ później może to być bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe. Oto kiedy i w jaki sposób stworzyć łuk drzwiowy.

łuk drzwiowy

Budujemy nowy dom – najlepszy czas na łuk drzwiowy

Najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie łuków drzwiowych na etapie projektowania domu. Osoba odpowiedzialna za projekt budowlany uwzględni je w konstrukcji domu, a ekipa budowlana wykona w trakcie prac. Potem pozostanie jedynie wykończenie go w dowolny sposób. W ten sposób unikniemy kosztownych przeróbek w postawionym już budynku, a także potrzeby skonsultowania naszego pomysłu z konstruktorem. Jeśli bowiem zdarzyłoby się, że chcielibyśmy przekształcić tradycyjny otwór drzwiowy znajdujący się w ścianie nośnej w łuk, musielibyśmy uprzednio sprawdzić, czy jest to możliwe i czy nie zagrozi konstrukcji całego domu.

Łuk w ścianie z płyt g-k

Inną możliwością na stworzenie przegrody z łukiem drzwiowym, jest postawienie odpowiedniej konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Tym sposobem możemy oddzielić przestronny aneks kuchenny od salonu bądź podzielić każdą inną dużą przestrzeń. Zaletą takiego rozwiązania będzie fakt, że obie wydzielone strefy nie będą całkowicie od siebie odizolowane, a jednak uzyskamy w nich nieco więcej prywatności.

profil UW Castorama

Budowa łuku drzwiowego z płyt g-k

Budowę łuku rozpoczynamy od zaplanowania przebiegu ścianki działowej, miejsca umieszczenia otworu oraz jego wymiarów. Do stworzenia zabudowy potrzebujemy profili UW i CW (więcej na ich temat znajdziemy w artykule Ścianka działowa z płyt g-k – jak ją postawić). Mocujemy je odpowiednio w poziomie (do podłogi i sufitu) oraz w pionie, zachowując odstępy odpowiadające wielkości płyt – w miejscu planowanego łuku przerwa pomiędzy profilami pionowymi powinna być odpowiednio większa. Do profili mocujemy z jednej strony płyty, a następnie rysujemy na nich drzwi i ich łukowe zakończenie. Narysowany otwór wycinamy. Sięgamy po profil UW – nacinamy go w odstępach od 2 do 4 cm i wyginamy w potrzebny łuk. Po zamocowaniu go od tyłu ścianki (umieszczany go ponad łukiem na odległość równą grubości płyty) mocujemy do niego pasek płyty gipsowej – to samo powtarzamy w przypadku profili pionowych, od wewnętrznej strony stworzonego łuku. Na koniec montujemy płyty g-k po drugiej stronie łuku i wycinamy w nich otwór. Teraz zostaje nam już jedynie wykończenie zabudowanej ścianki i otworu. Podczas szpachlowania samego łuku pamiętajmy o zastosowaniu np. papierowej taśmy, która wzmocni umocowany wcześniej fragment płyty g-k.

Data publikacji: 30.09.2016