Farby strukturalne
 

Masy i farby dekoracyjne to materiały wykończeniowe, które mogą odmienić zwykłe wnętrze nie do poznania. Z reguły nakłada się je tylko na niektóre ściany w pomieszczeniu.

farby strukturalne

W sklepach jest bardzo duży wybór różnych farb i mas do dekoracji ścian. Utworzone przez nie powłoki do złudzenia mogą naśladować kamień, weneckie stiuki, zamsz, aksamit, metal albo beton. Wybierając materiał do wykończenia ściany, trzeba pamiętać jednak, że ostateczny efekt będzie zależał nie tylko od rodzaju wybranego preparatu, ale także od sposobu jego nakładania i fakturowania oraz od pomysłowości i doświadczenia wykonawcy. Pamiętajmy też, że taką ścianę trzeba będzie później odpowiednio oświetlić, by jak najlepiej wydobyć efekt dekoracyjny.

Rodzaje farb i mas dekoracyjnych

Farby strukturalne to duża grupa produktów, charakteryzujących się tym, że zawierają drobinki kwarcu. Po nałożeniu farby strukturalne tworzą na ścianie delikatną, drobnoziarnistą fakturę, przypominającą na przykład aksamit lub dżins. Są dość gęste, więc można je na ścianie kształtować dowolnym narzędziem (wałkiem, gąbką, szpachelką lub po prostu ręką).

Farby laserunkowe. To półprzezroczyste preparaty, składające się z bezbarwnej bazy i kolorantów. Nakłada się je na pomalowane wcześniej ściany. Farby laserunkowe dają na ścianie efekt głębi i - po jej odpowiednim oświetleniu – opalizują na perłowo lub tęczowo.

Lakiery do efektu spękań. Dają na ścianie efekt postarzanej, spękanej farby i widocznych rys. Ścianę trzeba dodatkowo pomalować farbą w kontrastowym kolorze (będzie ona widoczna w spękaniach). Na koniec tak wykończoną ścianę trzeba zabezpieczyć bezbarwnym lakierem.

Lakiery z brokatem. Brokatowe drobinki zawarte w lakierze mogą być srebrne, złote lub tęczowe. Lakiery takie nakłada się na pomalowane wcześniej ściany, by uzyskać efekt „migotania”. Nadają się także do malowania powierzchni drewnianych.

farba strukturalna Castorama

Tynki dekoracyjne. Mogą imitować na ścianie trawertyn lub wapień. Dostępne są w postaci gotowych mas lub mieszanek do rozrobienia z wodą (bardzo ważne, by przestrzegać przy tym proporcji, podanych na opakowaniu). Nakłada się je na przygotowane wcześniej (zgodnie z zaleceniem producenta) ściany dość cienką warstwą (od 3 do 5 mm).
Nanoszenie tynków imitujących trawertyn lub wapień nie jest łatwe: trzeba je umiejętnie wygładzać, polerować, czasem też impregnować. Kto sam nie czuje się na siłach, powinien poprosić o pomoc przy ich układaniu fachowca z doświadczeniem – inaczej można po prostu zmarnować materiał.

Stiuki weneckie. To masy wapienne lub akrylowe, przeznaczone do nakładania bardzo cienką warstwą (od 1 do 3 mm). Kupuje się je w gotowych kolorach albo barwi w sklepie (tak samo jak farby). Zazwyczaj masy w kilku kolorach miesza się i łączy na ścianie oraz nakłada kilka razy, by uzyskać jak najlepszy efekt, na przykład imitację cienkich „żyłek” na marmurze. Dodatkowo ścianę można wykończyć woskiem, by ożywić jej kolor i uodpornić ją na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć.

Stiuki są trudne do wykonania, potrzebne są też do tego specjalne packi i szpachelki, dlatego tu również najlepiej zdać się na pomoc fachowca.

Data publikacji: 29.06.2012