Produkty

Farby strukturalne

Farby strukturalne

Masy i farby dekoracyjne to materiały wykończeniowe, które mogą odmienić zwykłe wnętrze nie do poznania. Z reguły nakłada się je tylko na niektóre ściany w pomieszczeniu.

farby strukturalneW sklepach jest bardzo duży wybór różnych farb i mas do dekoracji ścian. Utworzone przez nie powłoki do złudzenia mogą naśladować kamień, weneckie stiuki, zamsz, aksamit, metal albo beton. Wybierając materiał do wykończenia ściany, trzeba pamiętać jednak, że ostateczny efekt będzie zależał nie tylko od rodzaju wybranego preparatu, ale także od sposobu jego nakładania i fakturowania oraz od pomysłowości i doświadczenia wykonawcy. Pamiętajmy też, że taką ścianę trzeba będzie później odpowiednio oświetlić, by jak najlepiej wydobyć efekt dekoracyjny.

Rodzaje farb i mas dekoracyjnych

Farby strukturalne to duża grupa produktów, charakteryzujących się tym, że zawierają drobinki kwarcu. Po nałożeniu farby strukturalne tworzą na ścianie delikatną, drobnoziarnistą fakturę, przypominającą na przykład aksamit lub dżins. Są dość gęste, więc można je na ścianie kształtować dowolnym narzędziem (wałkiem, gąbką, szpachelką lub po prostu ręką).

Farby laserunkowe. To półprzezroczyste preparaty, składające się z bezbarwnej bazy i kolorantów. Nakłada się je na pomalowane wcześniej ściany. Farby laserunkowe dają na ścianie efekt głębi i - po jej odpowiednim oświetleniu – opalizują na perłowo lub tęczowo.

Lakiery do efektu spękań. Dają na ścianie efekt postarzanej, spękanej farby i widocznych rys. Ścianę trzeba dodatkowo pomalować farbą w kontrastowym kolorze (będzie ona widoczna w spękaniach). Na koniec tak wykończoną ścianę trzeba zabezpieczyć bezbarwnym lakierem.

Lakiery z brokatem. Brokatowe drobinki zawarte w lakierze mogą być srebrne, złote lub tęczowe. Lakiery takie nakłada się na pomalowane wcześniej ściany, by uzyskać efekt „migotania”. Nadają się także do malowania powierzchni drewnianych.farba strukturalna Castorama

Tynki dekoracyjne. Mogą imitować na ścianie trawertyn lub wapień. Dostępne są w postaci gotowych mas lub mieszanek do rozrobienia z wodą (bardzo ważne, by przestrzegać przy tym proporcji, podanych na opakowaniu). Nakłada się je na przygotowane wcześniej (zgodnie z zaleceniem producenta) ściany dość cienką warstwą (od 3 do 5 mm).
Nanoszenie tynków imitujących trawertyn lub wapień nie jest łatwe: trzeba je umiejętnie wygładzać, polerować, czasem też impregnować. Kto sam nie czuje się na siłach, powinien poprosić o pomoc przy ich układaniu fachowca z doświadczeniem – inaczej można po prostu zmarnować materiał.

Stiuki weneckie. To masy wapienne lub akrylowe, przeznaczone do nakładania bardzo cienką warstwą (od 1 do 3 mm). Kupuje się je w gotowych kolorach albo barwi w sklepie (tak samo jak farby). Zazwyczaj masy w kilku kolorach miesza się i łączy na ścianie oraz nakłada kilka razy, by uzyskać jak najlepszy efekt, na przykład imitację cienkich „żyłek” na marmurze. Dodatkowo ścianę można wykończyć woskiem, by ożywić jej kolor i uodpornić ją na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć.

Stiuki są trudne do wykonania, potrzebne są też do tego specjalne packi i szpachelki, dlatego tu również najlepiej zdać się na pomoc fachowca.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Rodzaje farb kredowych

Rodzaje farb kredowych
Farby kredowe są stosowane w celu odnowienia przedmiotów wykonanych z drewna. Na korzyść tego rodzaju emalii przemawia przede wszystkim to, że ...
Czytaj więcej

Co to jest farba kredowa?

Co to jest farba kredowa?
Farba kredowa doskonale sprawdza się podczas odnawiania drewnianych mebli. Łatwość aplikacji i brak konieczności szlifowania starych powłok to bezsprz...
Czytaj więcej

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?
Dobrze urządzona sypialnia jest wnętrzem, w którym chętnie odpoczywamy. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki sprawia, że w p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
06.07.2016
Chciałabym sprawdzić wszystkie farby strukturalne :) Może fajnie by wyglądała taka ściana pomalowana na różne sposoby?
31.10.2015
Ja pomalowałam dwie ściany w salonie farba imutujaca beton i jest naprawdę fajnie a jednak skuwanie tynku to by bylo za dużo pracy. Wiec sie oplaca taka farba strukturalna do osiągnięcia różnych oryginalnych efektów.polecam
26.06.2015
mnie przekonały laserunkowe! to musi fantastycznie wyglądać. nie mogę się doczekać, aż powiem mężowi :D na pewno ogromnie się ucieszy :D

Ocena i komentarz dla:

Farby strukturalne