Gdzie sprawdzą się tralki kute?

Tralki kute znajdziemy w ogrodzeniach metalowych, ale również jako części balustrad schodowych i balkonowych. Podpowiadamy, jak można wykorzystać tralki kute, aby nadać charakteru naszym wnętrzom i posesji.

Tralki kute – czym się charakteryzują?

tralka w ogrodzie

Tralki to ważny element schodów i balustrad, bo pełnią one rolę konstrukcyjną, a jednocześnie dekoracyjną. Nie dość, że są wspornikiem podtrzymującym poręcz na całej długości schodów, aby była stabilna oraz pomagała podczas wchodzenia i schodzenia, to zabezpieczają także antresole, balkony lub tarasy, tworząc ich estetyczne wykończenie. 

Tralki kute to elementy, które wykonane są z metalu – najczęściej ze stali. Powstają na skutek gięcia i kucia prętów. W taki sposób nadaje się im pożądany wygląd. Tralki metalowe mogą przybierać różny kształt, przekrój i wygląd. To, co je łączy, to bardzo duża odporność na rozmaite warunki fizyczne, chemiczne i atmosferyczne. Malowana proszkowo stal jest zazwyczaj doskonale zabezpieczona przed wpływem wilgoci i zmianami temperatur. Cechują się również bardziej delikatnym wyglądem niż inne tralki.

Wśród tralek kutych możemy wymienić:

  • tralki ozdobne – np. z motywem, z cebulką, z odkuwkami; ornamenty mogą przybierać różne formy i rozmiary, jednak zwykle umieszcza się je w środkowej części słupka – mogą przypominać kształtem np. literę S;

  • tralki proste lub koszowe – są to proste słupki lub tralki z pojedynczym wygięciem w dolnej części pręta, układającym się w formę kosza, nadają się do zastosowania zewnętrznego - do wykończenia ogrodzeń, balustrad lub poręczy na schodach; 

  • tralki gładkie lub skręcone –pręt jest gładki lub skręcony wokół własnej osi, wtedy jego fragment przypomina metalowy gwint. Takie tralki pozwalają na osiągnięcie nieco lżejszego efektu oraz stworzenie klasycznego tła dla eleganckich wnętrz. Są na tyle uniwersalne, że dają także swobodę w zestawianiu ze sobą kilku typów prętów w jednej balustradzie, przez co możliwe jest osiągnięcie niepowtarzalnej aranżacji; są minimalistycznym elementem wykorzystywanym w do tworzenia barierek balkonowych, poręczy przy schodach, balustrad lub ogrodzeń;

  • tralki z grotem – pręt zakończony jest elementem w kształcie grota, przy czym grot może przybierać różne formy, od minimalistycznych, po bardziej zdobne.

Ażurowa balustrada – gdzie wykorzystamy tralki kute?

Tralka ozdobna z dużym motywem S + 2 x C 900 mm kwadrat 12 mm

Tego rodzaju pręty świetnie nadają się do użytku zewnętrznego – ze względu na swoją wytrzymałość, a także materiał, który zniesie rozmaite warunki. Kute tralki nie wymagają specjalnych zabiegów impregnacyjnych po tym, jak się je raz zabezpieczy, dlatego doskonale sprawdzą się w ogrodzeniach, np. w charakterze prętów w balustradach na tarasie, balkonie, schodach prowadzących do budynków, zewnętrznych klatkach schodowych i oczywiście w bramach i przęsłach ogrodzeń stalowych i murowanych.

Czy wiesz, że…?

Wszelkie zdobienia tralek metalowych możemy otrzymać osobno i np. przyspawać do gołych prętów, zyskując dokładnie taki efekt, jaki sobie wymyśliliśmy. Możemy też stworzyć balustradę własnego projektu, zestawiając słupki główne, które są pozbawione dekoracji oraz tralki ozdobne w wymyślonym przez nas schemacie. Wszelkie ozdoby kute znajdziemy w kategorii dekoracje. Są tam między innymi: cebulki, liście, rozety, kule i rozmaite motywy z płaskownika.

Czy kute tralki można użyć we wnętrzu?

tralka ozdobna

Ze względu na szczególny charakter metalowych tralek, są one wyjątkowo pożądane w niektórych wnętrzach. Zdobne schody nie mogą obejść się bez dopasowanej balustrady, podkreślającej ich marmurowe stopnie czy dębową poręcz. Tralki kute doskonale wyglądają w zestawieniu właśnie z drewnem. Często spotykamy je w eleganckich budynkach rządowych i użyteczności publicznej – sądach, bibliotekach, uniwersytetach.

Również w naszych mieszkaniach możemy wykorzystać je zamiast np. tralek drewnianych w balustradach schodowych i na antresolach. Te metalowe pręty, często subtelnie zdobione, zapewniają ładny, ażurowy efekt. Balustrada utworzona z kutych tralek i drewnianych elementów świetnie wpasowuje się we wnętrza pełne smaku i stylu, ale także w te o nowoczesnym eklektycznym charakterze, gdzie styl retro miesza się z minimalizmem.