Strona główna

Strzałka w prawo

Okna, drzwi i schody

Strzałka w prawo

Balustrady

Strzałka w prawo

Tralki

Strzałka w prawo

Tralki drewniane

Strzałka w prawo

Tralki drewniane

Tralki drewniane to elementy niezbędne do stworzenia funkcjonalnych schodów. Wykorzystasz je jako zabezpieczenie przed wypadnięciem przy budowaniu schodów prowadzących na poddasze, piętro lub antresolę.

Filtry

Tralki drewniane

Tralki drewniane to elementy niezbędne do stworzenia funkcjonalnych schodów. Wykorzystasz je jako zabezpieczenie przed wypadnięciem przy budowaniu schodów prowadzących na poddasze, piętro lub antresolę.

12 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Tralki

Wyświetlanie 12 z 12 produktów

Czym są tralki drewniane i do czego ich potrzebujesz?

Tralki drewniane to elementy niezbędne do stworzenia funkcjonalnych schodów. Wykorzystasz je jako zabezpieczenie przed wypadnięciem przy budowaniu schodów prowadzących na poddasze, piętro lub antresolę. Bezpieczne schody nie mogą istnieć bez poręczy – a ta opiera się właśnie na solidnej podstawie słupków i tralek. Stanowią one istotny element całej konstrukcji i często także jej najbardziej dekoracyjny element.

Pionowe drewniane słupki sprawdzą się przede wszystkim w tradycyjnie urządzonych wnętrzach, zarówno mieszkalnych, jak i publicznych czy usługowych. Na klasyczny charakter tego elementu wskazują często spotykane żłobienia i frezy, które możesz zobaczyć na powierzchni tralek. Tego typu dekoracyjne słupki z litego drewna służą do wykończenia schodów na przykład w górskich chatach, domkach letniskowych czy wnętrzach agroturystycznych.

Słupki i tralki drewniane mogą jednak przyjmować także bardziej nowoczesne formy. Proste, jasne drewno i minimalistyczna forma zdecydowanie sprawdzą się we współczesnych aranżacjach – szczególnie w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak szkło czy metal. Drewniane belki przeplatane gładkimi szybami stworzą stylowe wykończenie schodów i przestronnej antresoli.

Kiedy tralka drewniana będzie lepsza od metalowej?

Wykończenie schodów za pomocą drewna ma swój niepowtarzalny urok. Ten surowiec nieodłącznie kojarzy się z ciepłem i naturą. Tralki drewniane są zdecydowanie przyjemniejsze w dotyku niż ich metalowe odpowiedniki. Zaokrąglone krawędzie sprawiają, że są też znacznie bardziej bezpieczne. Jeśli któryś z domowników poślizgnie się na schodach, drewniana balustrada zapobiegnie upadkowi, który mógłby mieć tragiczne konsekwencje.

Tralki i słupki drewniane do schodów stabilizują konstrukcję balustrady, dzięki czemu poręcz jest zamocowana trwale i stabilnie. Codzienne wchodzenie i schodzenie będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale też po prostu wygodne. To szczególnie ważne, jeśli mieszkają z Tobą maluchy lub osoby starsze, które mogą mieć większe trudności z poruszaniem się. Drewniane barierki uratują przed bolesnym upadkiem także ciekawskie zwierzaki domowe.

Tralka drewniana jest nie tylko funkcjonalna – często decyduje też o ogólnym wyglądzie konstrukcji schodów. Oferowane w tej kategorii produkty zostały wykonane z naturalnego drewna: buku, świerku, dębu czy sosny. Wraz z oryginalnym rysunkiem słojów i strukturą zachował się na nich także niepowtarzalny zapach, przywodzący na myśl zielone lasy. Efekt, który daje takie wykończenie, doskonale wpływa na atmosferę w pomieszczeniach.

Tralki drewniane – wzory, kolory i rodzaje pasujące do wnętrza Twojego domu

Spośród wielu dostępnych rodzajów produktów z pewnością wybierzesz idealne tralki drewniane. Wzory, kolory i rozmiary, które oferują markety budowlane, pasują do popularnych konstrukcji schodów z drewna, a także z innych materiałów. W obrębie jednej balustrady możesz połączyć kilka różnych surowców, aby osiągnąć niepowtarzalny, intrygujący efekt.

Do Twojej dyspozycji są proste elementy lub bogato zdobione tralki drewniane z frezami w interesujących kształtach. Jedne z najbardziej tradycyjnych modeli mają stopniowane przewężenia w połowie swojej wysokości. Inne, bardziej nowoczesne, ograniczają zdobienie do prostego szlifu. Niezależnie od tego, jaki styl jest Ci bliższy, zadbaj o to, aby tralki wyglądały spójnie z resztą schodów i całego pomieszczenia.

Ważnym parametrem, nawet ważniejszym niż kształt i zdobienia, jest gatunek drewna, z którego wykonano daną tralkę. Tutaj również nie będzie problemu z dopasowaniem do schodów: z łatwością znajdziesz w sklepach tralki dębowe, bukowe czy sosnowe – takie same jak schody w Twoim domu. Gatunek drewna decyduje też o jego kolorze, dlatego (jeśli nie planujesz ingerować w jego naturalną barwę), szczególnie zadbaj o dopasowanie do innych drewnianych elementów w mieszkaniu.

A jeśli marzy Ci się drewno w fantazyjnym kolorze? Nic nie stoi na przeszkodzie! Części schodów, które wykonano z naturalnego drewna, możesz pomalować przeznaczoną do tego farbą o wybranym odcieniu. Warto zadbać też o impregnację drewnianej powierzchni – także wtedy, gdy podoba Ci się jej naturalny kolor. Lite drewno to trwały materiał, który wymaga jednak dodatkowej ochrony, aby przetrwać długie lata w zmiennych warunkach. Do wyboru masz lakiery, bejce i oleje do drewna, dobierane w zależności od jego gatunku.