Grudzień w ogrodzie

Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz. Poświęcenie czasu na wykonanie kilku zadań w ogrodzie, zanim rozpocznie się gorączka przygotowań, pozwoli Ci cieszyć się nim w Nowym Roku.

Ciesz się świątecznymi roślinami doniczkowymi

Gdy prace w ogrodzie zwolnią tempo, możesz skupić swoją uwagę na roślinach doniczkowych w domu. Ozdobienie domu świątecznymi roślinami to idealny sposób na poczucie magicznej atmosfery. W tym przypadku gwiazda betlejemska stanowi klasykę gatunku.

Aby rośliny pięknie wyglądały przez możliwie jak najdłuższy czas, umieść je w ciepłym, jasnym pomieszczeniu, w którym panuje stała temperatura. Nie możesz ich narazić na żadne przeciągi.

Orchidea również stanowi popularny wybór w przypadku Bożego Narodzenia. Potrzebuje ona stałej temperatury od 16 do 21 stopni Celsjusza oraz wysokiej wilgotności. Takie warunki można uzyskać, stawiając doniczkę na podstawce ze zwilżonymi kamykami. Podlewaj roślinę raz w tygodniu i pozwól na odprowadzenie wody z doniczki. Nie używaj wody z kranu — do tego celu najlepsza jest chłodna, przegotowana woda, woda niegazowana lub deszczówka.

Grudzień w ogrodzie

Przycinanie

Aby Twój ogród zachował jak najlepszy wygląd, przytnij przekwitłe wieloletnie rośliny zielne i dodaj je do kompostownika. W przypadku suszy będzie można je wykopać i podzielić.

Ten miesiąc to idealny czas na przycięcie poniższych roślin:

 • przytnij klony, brzozy i winorośle przed Bożym Narodzeniem, aby ograniczyć ryzyko wypuszczenia soków

 • możesz również przyciąć jabłonie i grusze, lecz tylko te, które nie znajdują się przy ścianie

 • buk, leszczyna, klon i brzoza również wymagają przycięcia przed końcem roku, aby uniknąć wypuszczenia soków z odciętych części

Przeczytaj także: Z czego można zrobić domowe wino?

Sadzenie roślin

Istnieje jeszcze wiele roślin i kwiatów, które ożywią Twój ogród kolorami w grudniu, na przykład:

 • bratek

 • bluszcz

 • skimmia

 • turzyca

 • kalina

 • cyklamen

 • wrzos

 • krzewy Sarcococca confusa

Miej oko na rabaty kwiatowe i oczyszczaj je z chwastów. Po usunięciu chwastów możesz dodać mieszankę mulczu i polepszacza gleby.

Jeśli na zewnątrz znajdują się delikatne rośliny doniczkowe, upewnij się, że nie zostaną one uszkodzone ani złamane, zwłaszcza gdy za oknem szaleje śnieżyca. Aby rośliny w skrzynkach ogrodowych nie zostały przelane z powodu opadów deszczu lub śniegu, ustaw ja na podkładkach lub cegłach.

Planowanie z wyprzedzeniem

Zimowe dni w grudniu to świetny czas na rozpoczęcie planowania zadań, które będziesz wykonywać w ogrodzie na wiosnę. Zwróć uwagę na układ ogrodu i zastanów się, jakie rozwiązania sprawdziły się w bieżącym roku.

Jeśli na rabatkach występuje ciężka gliniasta gleba, możesz poprawić drenaż, dodając przekompostowaną korę lub inną materię organiczną.

Pod przykryciem

Szklarnia może pomóc Ci w przygotowaniu się na wiosnę i lato. Możesz wysiać poniższe rośliny:

 • wyżliny i laurencje (więcej o uprawie laurencji przeczytasz tutaj) kwitnące wczesnym latem 

 • nasiona pelargonii

 • nasiona begonii

Nie musisz podlewać ani nawozić roślin domowych tak często jak zazwyczaj, ponieważ dni są krótsze.

Aby upewnić się, że konstrukcje na zewnątrz są w perfekcyjnym stanie, usuń gałązki i liście z rynien domku narzędziowego i szklarni. Jeśli jeszcze nie udało Ci się tego zrobić, umieść folię bąbelkową we wnętrzu szklarni jako izolację, aby utrzymać w niej stałą temperaturę.

Zobacz też: Jakie naczynia szklane do wyrobu domowego wina?

Grudzień w ogrodzie

Przygotuj się na Boże Narodzenie

Aby przygotować własny świąteczny wieniec na drzwi, skorzystaj z wiecznie zielonych roślin, kolorowych owoców, ostrokrzewu i szyszek sosny.

Możesz również dodać ozdobne lampki zewnętrzne, aby w Twoim ogrodzie zapanowała świąteczna atmosfera. Dostępne są różne rodzaje lampek, wybierz takie, które najlepiej pasują do Twojego ogrodu.

Jeśli nie wiesz, co chcesz dostać pod choinkę, zastanów się nad narzędziami i innymi rzeczami, których możesz potrzebować w następnym roku. Udziel swojej rodzinie kilka wskazówek na temat prezentu lub zasugeruj tylko, że chcesz, aby podarunek był związany z ogrodem, i pozwól im działać.