Produkty

Hiacynt wodny

Łac. Eichornia crassipes

Hiacynt wodny

Hiacynt wodny, z łac. Eichornia crassipes, znany jest również jako eichornia gruboogonkowa. Jest to gatunek rośliny wodnej z rodziny rozpławowatych pochodzący z Ameryki Południowej, ale rozprzestrzeniony również na innych tropikalnych lub ciepłych częściach globu.

Hiacynt unosi się na powierzchni zbiorników wodnych – posiada grzbieciste kwiaty zebrane w kłosy oraz pławne liście. Liście przyjmują jasnozielony odcień i okrągławy kształt – układają się zazwyczaj w rozety. Latem spomiędzy nich wyrastają błękitne lub liliowe kwiaty o średnicy ok. 3 cm. Na każdy kwiatostan składa się od 5 do 12 kwiatów, więc w porze kwitnienia roślina prezentuje się niezwykle okazale. Korzenie o fioletowozielonej barwie są zanurzone w wodzie i widoczne przy dobrzej przejrzystości. Nazwa tej rośliny jest nawiązaniem do podobieństwa kwiatów eichornii do hiacyntów.

Uprawa eichornii nie jest skomplikowana. Wiosna, po ustąpieniu pierwszych przymrozków, należy umieścić roślinę na wodzie – im bardziej zasobna w składniki pokarmowe jest woda, tym okazalej rozwinie się hiacynt wodny. Warto zapewnić jej dobrze nasłonecznione stanowisko, wówczas atrakcyjnie się wybarwia i bujnie rozrasta. Eichornia pobiera potrzebne mikroelementy bezpośrednio z wody poprzez korzenie, więc nie wymaga dodatkowego odżywania. W razie potrzeby powinno się usuwać uschnięte kłosy eichornii. Jeszcze przed pierwszymi przymrozkami należy wyłowić roślinę i odpowiednio zabezpieczyć na zimę – będzie się dobrze czuła w misie wypełnionej mokrym mułem oraz przechowywana w jasnym miejscu w temperaturze około 15°C. Rośliny nie trzeba chronić przed szkodnikami i chorobami – jest na nie odporna.

Hiacynt wodny stosowany jest jako roślina ozdobna w przydomowych ogrodach. Dobrze sprawdza się w naturalnych zbiornikach wodnych, ale udanie można ją hodować również w oczkach i wykopanych stawach. Jedynym zagrożeniem dla tej rośliny w umiarkowanym klimacie są przymrozki – eichornia może obumierać już przy niewielkim spadku temperatury poniżej 0°C.