Ile kosztuje montaż ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe (zwane podłogówką) jest coraz bardziej popularnym sposobem ogrzewania pomieszczeń w domach jednorodzinnych. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które gwarantuje równomierne rozkładanie się ciepła oraz pozwala utrzymać właściwą temperaturę wnętrza. Te osoby, które są zainteresowane podłogówką, powinny zapoznać się z kosztami jej montażu.

ogrzewanieogrzewanieogrzewanieogrzewanie

Co wpływa na koszty

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, musimy liczyć się z kosztami położenia całej instalacji oraz ewentualnie z usunięciem starej posadzki i przygotowaniem podłogi pod montaż ogrzewania. Nie są to jednak jedyne opłaty, które zajrzą do naszego portfela.

Co więc jeszcze będzie nas kosztować?

  • wynagrodzenie fachowca (o ile nie wykonujemy montażu samodzielnie),

  • projekt ogrzewania,

  • kocioł grzewczy,

  • zakup materiałów podłogowych,

  • zakup elementów hydraulicznych,

  • sterownik mocowany do ściany,

  • koszt wylewki oraz nowej posadzki (i jej ułożenia).

Przymierzając się do montażu podłogówki powinniśmy zdecydować, czy nasze ogrzewanie będzie ogrzewaniem elektrycznym, czy też wodnym. Ich wybór wpłynie na to, jak drogi będzie zakup poszczególnych materiałów i montaż naszej instalacji. O ile nie przymierzamy się do ułożenia ogrzewania podłogowego w mieszkaniu (jeśli jest to możliwe i mamy zgodę spółdzielni lub wspólnoty), to rodzaj instalacji powinniśmy ustalić już na etapie budowy domu.

Jak liczymy koszty?

Koszt układania instalacji grzewczej liczony jest od metra kwadratowego. Im większe są więc nasze powierzchnie, tym więcej zapłacimy za prace montażowe oraz materiały podłogowe i hydrauliczne. Najczęściej koszt ułożenia m2 w - przypadku standardowej instalacji wodnej - oscyluje w granicach od 120 do 150 zł. Nieco więcej kosztować nas będą bardziej skomplikowane rozwiązania. Jeśli decydujemy się na samodzielne ułożenie instalacji i zakup tańszych materiałów, wydamy około 80-100 zł/m2.

W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego, koszty położenia instalacji są nieco bardziej zróżnicowane i zależą od ceny zestawów montażowych. Sprawia to, że kwota ta waha się w przedziale od 70 do nawet 400 zł/m2. Warto więc bardzo rozważnie podejść do wyboru ogrzewania, uwzględniając dodatkowo wady i zalety każdego z nich.

ogrzewanieogrzewanieogrzewanieogrzewanie

Czym różni się ogrzewanie elektryczne od wodnego?

Decydując się na ogrzewanie elektryczne nie musimy martwić się o kotłownię, która zazwyczaj jest źródłem ciepła w domu. Jest to niewątpliwie duży plus. Jednak biorąc pod uwagę, że ceny za energię elektryczną nie należą do niskich, będziemy musieli liczyć się z dość wysokimi opłatami za jej zużycie. Ogrzewanie elektryczne będzie jednak bardzo rozsądnym wyborem, jeśli posiadamy dostęp do źródeł energii odnawialnej.

Wybierając ogrzewanie wodne, musimy mieć na uwadze zakup kotła, zaworów, rur i pomp. Ogrzewanie to jest jednak bardziej ekonomiczne, aczkolwiek wymaga osobnego pomieszczenia na kotłownię i dostępu do komina. Tego rodzaju ogrzewanie należy projektować na etapie budowy domu. Pamiętajmy też o wydatkach na termostat mierzący temperaturę w podłodze (nawet do 500 zł) i sterownik na ścianę (z montażem do 600 zł).

Ile kosztują materiały

Montaż ogrzewania podłogowego wymaga oczywiście zakupu odpowiednich materiałów. Wśród nich znajdują się przede wszystkim materiały izolacyjne. Ich cena może być zróżnicowana i wahać się w przedziale od 15 do 30 zł/m2. Same rury, które będą szły pod posadzką, również cechują się dużą rozpiętością cen, bowiem najtańsze kupimy za 1,5 zł za mb a droższe za ponad 10 zł. Dość drogą inwestycją jest oczywiście zakup kotła, którego cena może wynieść od 2000 do 10000 zł.

W przypadku ogrzewania elektrycznego mamy możliwość zakupu gotowych zestawów. W ich skład wchodzą: maty grzewcze, czujniki, puszki zasilające oraz regulator. Ich ceny są mocno zróżnicowane. Średnio – mata o wymiarze 4 m2 może kosztować 600 zł. Dość trudno jest ocenić całkowite koszty zakupu poszczególnych elementów, bowiem zależą one od ich jakości i decyzji właściciela domu.

Fachowiec też kosztuje

Decydując się na montaż podłogówki, najprościej jest poprosić fachowca o wycenę pracy za m2 w której uwzględniona będzie kwota zakupu materiałów. Ogólnie - wybierając materiały z średniej, ale nie najwyższej półki, za ułożenie m2 instalacji (wodnej lub elektrycznej) zapłacimy średnio 130-160 zł. Pamiętajmy też o projekcie instalacji za który zapłacimy około 400 zł.

Do tego musimy jeszcze doliczyć ułożenie płytek po ich wcześniejszym zakupie. Cena płytek podłogowych to około 30-100 zł za m2 a samo ich ułożenie przez fachowca mieści się w przedziale od 40 do 100 zł m2. Pamiętajmy też o fugach za około 20 zł/kg. Na przyszłość musimy jeszcze liczyć się z naprawą potencjalnych uszkodzeń, które niestety należą do kosztownych.

 

Data aktualizacji 10/06/2024