Produkty

Montaż umywalki do ściany

Montaż umywalki do ściany

Montaż umywalki zależy od jej rodzaju, w zależności od sposobu montażu występują umywalki mocowane na ścianie oraz nablatowe, osadzane na blacie szafki lub wpuszczane w blat.

umywalka na ścianęJeśli umywalkę mocujemy na ścianie, potrzebować będziemy:

- poziomicy
- śrubokrętu/wkrętarki
- wiertarki udarowej
- kołków rozporowych i śrub (można kupić jako komplet)
- silikonu sanitarnego
- ołówka
- baterii łazienkowej, uszczelek, syfonu
- wsporników (opcjonalnie)

Mocowanie umywalki do ściany

Krok 1 – wybór miejsca montażu

Miejsce montażu umywalki należy dopasować do usytuowania rury odpływowej oraz zaworów bieżącej wody. Jeśli chcemy przenieść umywalkę w inne miejsce niż dotychczas, konieczne jest dokonanie przeróbek hydraulicznych. Standardowo umywalki montuje się na wysokości 83-85 cm nad podłogą.

Krok 2 – montaż umywalki

Po wybraniu właściwej wysokości i dokładnego miejsca montażu, przy użyciu poziomicy określamy miejsca osadzenia śrub montażowych i zaznaczamy je ołówkiem. Jeśli umywalka ma podstawę lub do jej montażu zaleca się użycie wsporników, należy również zaznaczyć miejsca na śruby mocujące te elementy.

Przy użyciu wiertarki udarowej wykonujemy w ścianie otwory na kołki rozporowe, osadzamy śruby i następnie wsuwamy na nie umywalkę z podkładkami. Na zakończenie dokręcamy śruby.

Krok 3 – montaż baterii umywalkowej

Jeśli umywalka jest przystosowana do montażu baterii na jej powierzchni, to w otwór umywalki wkładamy baterię wraz z uszczelkami, mocując ją od dołu metalową nakrętką zabezpieczającą.

Uwaga! Uszczelniać połączenie gwintowe można na różne sposoby. Do wyboru mamy m.in.:

- pastę do gwintów do stosowania z pakułami lnianymi (do uszczelniania w metalowych połączeniach gwintowych),
- nić do gwintów (do uszczelniania połączeń gwintowych metalowych i z tworzyw sztucznych),
- taśmy teflonowe (do uszczelniania połączeń gwintowych w instalacjach metalowych i z tworzyw sztucznych).umywalka ścienna

Krok 4 – podłączenie baterii do instalacji

Łączymy wężyki baterii z zaworami kątowymi ciepłej i zimnej wody, a syfon z rurą odpływową. Warto pamiętać, że każdy z elementów syfonu powinien być wyposażony w uszczelki zapobiegające przeciekaniu (zwykle dołączone są do zestawu).

Krok 5 – zabezpieczenie i uszczelnienie umywalki

Szczeliny powstałe między ścianą a umywalką wypełniamy przy użyciu silikonu sanitarnego. Na koniec sprawdzamy szczelność instalacji, stabilność mocowania oraz działanie baterii łazienkowej. Syfon i rurę kanalizacyjną możemy ukryć za pomocą półpostumentu lub postumentu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał
Choć rozmiar łazienki ma duże znaczenie, równie ważne są zastosowane w niej rozwiązania, które mogą sprawić, że będzie się ona wydawać b...
Czytaj więcej

Jak urządzić toaletę?

Jak urządzić toaletę?
Toaleta to wyzwanie dla każdego projektanta wnętrz. To niewielkie pomieszczenie jest bardzo wrażliwe na każdą aranżacyjną pomyłkę. Możesz ich uniknąć ...
Czytaj więcej

Umywalki łazienkowe - TOP 4 produkty do twojego domu

Umywalki łazienkowe - TOP 4 produkty do twojego domu
Umywalka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Używasz jej codziennie, powinna być więc funkcjonalna i estetyczn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
24.11.2016
nie jest trudno, za drugim razem już w ogóle idzie jak bajka :) instrukcja pomocna ;)

Ocena i komentarz dla:

Montaż umywalki do ściany