Produkty

Montaż umywalki do ściany

Montaż umywalki do ściany

Montaż umywalki zależy od jej rodzaju, w zależności od sposobu montażu występują umywalki mocowane na ścianie oraz nablatowe, osadzane na blacie szafki lub wpuszczane w blat.

umywalka na ścianęJeśli umywalkę mocujemy na ścianie, potrzebować będziemy:

- poziomicy
- śrubokrętu/wkrętarki
- wiertarki udarowej
- kołków rozporowych i śrub (można kupić jako komplet)
- silikonu sanitarnego
- ołówka
- baterii łazienkowej, uszczelek, syfonu
- wsporników (opcjonalnie)

Mocowanie umywalki do ściany

Krok 1 – wybór miejsca montażu

Miejsce montażu umywalki należy dopasować do usytuowania rury odpływowej oraz zaworów bieżącej wody. Jeśli chcemy przenieść umywalkę w inne miejsce niż dotychczas, konieczne jest dokonanie przeróbek hydraulicznych. Standardowo umywalki montuje się na wysokości 83-85 cm nad podłogą.

Krok 2 – montaż umywalki

Po wybraniu właściwej wysokości i dokładnego miejsca montażu, przy użyciu poziomicy określamy miejsca osadzenia śrub montażowych i zaznaczamy je ołówkiem. Jeśli umywalka ma podstawę lub do jej montażu zaleca się użycie wsporników, należy również zaznaczyć miejsca na śruby mocujące te elementy.

Przy użyciu wiertarki udarowej wykonujemy w ścianie otwory na kołki rozporowe, osadzamy śruby i następnie wsuwamy na nie umywalkę z podkładkami. Na zakończenie dokręcamy śruby.

Krok 3 – montaż baterii umywalkowej

Jeśli umywalka jest przystosowana do montażu baterii na jej powierzchni, to w otwór umywalki wkładamy baterię wraz z uszczelkami, mocując ją od dołu metalową nakrętką zabezpieczającą.

Uwaga! Uszczelniać połączenie gwintowe można na różne sposoby. Do wyboru mamy m.in.:

- pastę do gwintów do stosowania z pakułami lnianymi (do uszczelniania w metalowych połączeniach gwintowych),
- nić do gwintów (do uszczelniania połączeń gwintowych metalowych i z tworzyw sztucznych),
- taśmy teflonowe (do uszczelniania połączeń gwintowych w instalacjach metalowych i z tworzyw sztucznych).umywalka ścienna

Krok 4 – podłączenie baterii do instalacji

Łączymy wężyki baterii z zaworami kątowymi ciepłej i zimnej wody, a syfon z rurą odpływową. Warto pamiętać, że każdy z elementów syfonu powinien być wyposażony w uszczelki zapobiegające przeciekaniu (zwykle dołączone są do zestawu).

Krok 5 – zabezpieczenie i uszczelnienie umywalki

Szczeliny powstałe między ścianą a umywalką wypełniamy przy użyciu silikonu sanitarnego. Na koniec sprawdzamy szczelność instalacji, stabilność mocowania oraz działanie baterii łazienkowej. Syfon i rurę kanalizacyjną możemy ukryć za pomocą półpostumentu lub postumentu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak wybrać umywalkę?

Jak wybrać umywalkę?
Wśród niezbędnych elementów wyposażenia łazienki znajdują się umywalki. Urządzenia umożliwiają wygodne wykonywanie wielu codziennych czynności, a poza...
Czytaj więcej

Kolorowa woda w kranie – co robić?

Kolorowa woda w kranie – co robić?
Nie zawsze mamy wpływ na źródło, z jakiego czerpana jest woda doprowadzana do naszego mieszkania, ani na jakość i stan sieci instalacji wodociągowo-ka...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - układanie glazury wokół umywalki

Instrukcja wideo - układanie glazury wokół umywalki
  Po zamontowaniu umywalki, warto zająć się wykończeniem ścian wokół niej. Glazura świetnie się do tego nadaje, nie tylko jest łatwa w położeniu...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
24.11.2016
nie jest trudno, za drugim razem już w ogóle idzie jak bajka :) instrukcja pomocna ;)

Ocena i komentarz dla:

Montaż umywalki do ściany