Montaż umywalki nablatowej – instrukcja krok po kroku

Wybór umywalki do nowej łazienki to nie lada wyzwanie. Pewnie zadajesz sobie pytanie – jaki model wybrać? Jeśli Twoja łazienka ma być urządzona w stylu nowoczesnym, polecamy Ci umywalki nablatowe. Nie martw się o jej montaż – podpowiemy Ci, jak zrobić to prawidłowo!

Jak zamontować umywalkę nablatową? 

Krok pierwszy – wizja lokalna

Określ, gdzie powinna znajdować się umywalka. Jest to silnie uzależnione od tego, w jaki sposób rozprowadzone są rury w Twojej łazience. Jeśli jednak planujesz dopiero remont lub liczysz się z możliwością generalnych zmian hydraulicznych, możesz przenieść umywalkę dosłownie w dowolnie wybrane miejsce.

Krok drugi – mocowanie umywalki do ściany

Kiedy już określisz miejsce, gdzie zamontujesz umywalkę, posłuż się poziomicą, dzięki której poprawnie wskażesz punkty, w których znaleźć powinny się śruby montażowe blatu lub szafki łazienkowej – to na nich zamontowana będzie umywalka. 

Jaka powinna być wysokość montażu umywalki? Koniecznie weź wcześniej pod uwagę wysokość szafki łazienkowej, byś nie zamontował jej zbyt nisko. Miejsca, gdzie powinieneś wkręcić śrubę, oznacz lekko ołówkiem. Łazienkowe meble zamontujesz przy użyciu wiertarki udarowej. W zaznaczonych miejscach zrób w ścianie otwory i wprowadź korki rozporowe, na której zawiesisz mebel.

Krok trzeci – podłączenie doprowadzenia i odprowadzenia wody

Kiedy już zamontujesz blat, na którym osadzona będzie umywalka nablatowa, możesz śmiało postawić ją i zająć się montażem baterii umywalkowej oraz syfonu odprowadzającego wodę. 

Bateria ścienna montowana jest bezpośrednio w murze. Uszczelnione łączniki mimośrodowe podłącz do zakończeń rur w ścianie. Dobrym uszczelniaczem są pakuły lniane posmarowane pastą uszczelniającą, nić do gwintów lub też taśmy teflonowe. Kiedy łączniki są odpowiednio przygotowane, umieść je na zakończeniach rur w ścianie – wkręć je za pomocą klucza nastawnego. Kiedy zakończysz ten etap, nakręć na łączniki rozety, natomiast w gniazdach baterii umieść uszczelki. Tak przygotowane podłączenie wody gotowe jest to zamocowania korpusu baterii. 

Jeśli Twoja umywalka ma przewidziany otwór na baterię, wystarczy, że włożysz w niego baterię wraz z uszczelkami i zamocujesz je od spodu metalową nakrętką. Ostatnim krokiem jest zamontowanie syfonu, którym odprowadzana będzie woda z umywalki.

Przeczytaj również: Montaż syfonu do umywalki — instrukcja krok po kroku

montaż umywalki

Krok czwarty – zabezpieczenie umywalki

Po zamontowaniu odprowadzenia wody pozostaje tylko zabezpieczyć i uszczelnić umywalkę – za pomocą sylikonu sanitarnego. Zanim jednak tego dokonasz, sprawdź szczelność instalacji, prawidłowe działanie baterii łazienkowej oraz stabilność zamontowanej umywalki. Łatwiej będzie usunąć ewentualne usterki, zanim zamontujesz umywalkę na stałe. W przeciwnym razie mógłbyś uszkodzić umywalkę lub blat, dlatego ważne jest, by wszelkie błędy znaleźć przed zakończeniem montażu.

Montaż umywalki – o tym pamiętaj! 

Jak widzisz, montaż umywalki nie jest szczególnie skomplikowany – wymaga odrobiny cierpliwości, chęci do działania oraz kilku ważnych narzędzi, bez których ciężko byłoby poprawnie wykonać domowe prace. Z pewnością przydadzą Ci się:

  • wiertarka udarowa – to nią wywiercisz otwory pod mocowanie blatu lub szafki łazienkowej;

  • miarka zwijana – odmierzysz nią miejsce, w którym zamontujesz blat umywalkowy na odpowiedniej wysokości;

  • klucz płaski – dokręcisz nim nakrętki;

  • klucz nastawny – zamontujesz nim łączniki w baterii ściennej. Jest o tyle pomocny, że dopasujesz jego rozstaw do szerokości łączników;

  • śrubokręt płaski;

  • śrubokręt nastawny;

  • silikon oraz pistolet do silikonu – ten zestaw pomoże Ci zamontować umywalkę do blatu na stałe. Umywalka zabezpieczona w ten sposób nie będzie się przesuwała, rysując i niszcząc blat. Unikniesz także przypadkowego zalania łazienki, jeśli po poruszeniu umywalką dojdzie do rozszczelnienia syfonu odprowadzającego wodę;

  • poziomica – pomoże wskazać miejsca, w których powinny znaleźć się otwory na mocowania blatu oraz zapewni montaż umywalki idealnie w poziomie.

Montaż umywalki

Jak widzisz, montaż umywalki na łazienkowym blacie nie jest zbyt trudny. Sama umywalka nada Twojej łazience ekskluzywnego smaku lub niecodziennego pazura. Wybierać możesz spośród wielu modeli umywalek nablatowych – różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale także kształtem – od klasycznych owalnych i okrągłych, przez kwadraty oraz prostokąty, aż do zupełnie nowoczesnych, np. sześciokątnych. Również w kwestii kolorystyki możesz nieco zaszaleć, wybierając umywalkę w kolorze śnieżnej bieli, bieli złamanej lub matowej czerni – w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Po fachowych poradach i opisie krok po kroku wiesz już, w jaki sposób poprawnie przeprowadzić samodzielny montaż umywalki nablatowej. Jeśli wiedza ta zaspokoiła Twoją ciekawość, zajrzyj do naszej oferty umywalek nablatowych. Z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie i swojej nowej łazienki!

Data publikacji: 19.12.2013