Produkty

Jak naprawić wannę akrylową?

Jak naprawić wannę akrylową?

Zwolennicy wanien akrylowych nadal stanowią sporą grupę. Dlaczego? Wanny akrylowe dają możliwość odpoczynku w czasie kąpieli, w przeciwieństwie do kabin prysznicowych, które, choć są praktycznym rozwiązaniem, nie sprzyjają relaksowi. Co jednak w przypadku, gdy niezbędna jest renowacja wanny akrylowej? Na szczęście możesz dokonać jej sam – w naszym poradniku znajdziesz instrukcję, jak naprawić wannę akrylową.

Przejdź do następnych akapitów:

Wanna akrylowa – najważniejsze informacje

Higieniczne, lekkie i dostępne w wymyślnych kształtach – takie są wanny akrylowe. Naprawa i pielęgnacja ich powierzchni nie przysparza wielu problemów. Biała warstwa akrylu jest gładka, przyjemna w dotyku i dobrze utrzymuje ciepło wody. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że działa również antybakteryjnie.

Nic więc dziwnego, że tak wielu użytkowników zadaje sobie pytanie, jak naprawić pękniętą wannę akrylową, aby nadal móc cieszyć się jej zaletami. Jeśli szukasz odpowiedzi, znajdziesz ją w naszym artykule.

renowacja wanny akrylowej Obudowa do wanny Afrodyta
Wanna akrylowa Cersanit balinea 170 x 70 cm

Renowacja wanny akrylowej – materiały i narzędzia, które będą Ci potrzebne

Bez względu na to, czy na powierzchni armatury pojawiła się rysa, czy też większe pęknięcie, naprawa wanny akrylowej w mieszkaniu jest możliwa i dość prosta, jeśli będziesz stosować się do instrukcji. W zależności od rodzaju uszkodzenia, potrzebne będą Ci różne narzędzia.

Do usunięcia rysy z powierzchni akrylowej wanny przydadzą Ci się:

  • preparat czyszczący do powierzchni akrylowych,
  • papier ścierny o różnym ziarnie (od grubszego po drobniejszy),
  • pasta polerska do akrylu.

Jeśli musisz naprawić pęknięcie czy większe uszkodzenie, do powyższego zestawu dobierz dodatkowo:

  • płynny akryl,
  • utwardzacz do akrylu.

Pamiętaj też, aby zaopatrzyć się w stosowne narzędzia – renowacja wanny akrylowej przebiegnie wtedy sprawnie i szybko. Przyda Ci się plastikowy pojemnik, szmatka do nanoszenia preparatów oraz polerowania powierzchni, a także aplikator do płynnego akrylu.

Dodatkowo przygotuj także miękką gąbkę, pędzel oraz suchą, czystą szmatkę do wytarcia naprawianej powierzchni. Wszystkie prace wykonuj w rękawiczkach, które zabezpieczają skórę dłoni.

Jak naprawić wannę akrylową? Instruktaż krok po kroku

O wiele prostszym zadaniem jest usuwanie niewielkich rys z powierzchni akrylu. Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że masz wszystkie wyżej wymienione narzędzia i preparaty.

Instrukcje dotyczące tego, jak naprawić pękniętą wannę akrylową oraz jak usunąć rysy z jej powierzchni pokrywają się – różnica polega jedynie na tym, że w przypadku większych uszkodzeń należy zastosować dodatkowo płynny akryl.

wanna akrylowa naprawa Akryl mycie i odwapnianie Strawax 500 ML
Papier ścierny Bosch Starlock 10 części 70 x 125 mm

 

Odtłuść i oczyść naprawianą powierzchnię

Przy pomocy gąbki nanieś na miejsce renowacji środek czyszczący. Z jego pomocą usuniesz zabrudzenia i tłustą powierzchnię, którą pokryta jest wanna akrylowa – naprawa przebiegnie dzięki temu znacznie sprawniej.

Zabezpiecz źródła wody

Starannie osusz całą wannę. Następnie zabezpiecz źródła wody – oklej kran lub zakręć zawór dopływu cieczy.

Nałóż płynny akryl i utwardzacz. Uwaga – tylko przy dużych uszkodzeniach!

Rozmieszaj płynny akryl zgodnie z instrukcją producenta i dodaj do niego odpowiednią ilość utwardzacza. Następnie rozprowadź go w miejscu pęknięcia, upewniając się, że otoczenie jest zabezpieczone przed ewentualnym spływaniem preparatu. Pozostaw go w miejscu uszkodzenia, aż do wyschnięcia.

Wyrównaj powierzchnię papierem ściernym

Usuń nadmiar zaschniętego płynnego akrylu albo wyrównaj powierzchnię wokół rysy. Użyj do tego papieru ściernego. Najpierw korzystaj z grubszego ziarna, a potem coraz drobniejszego.

Oczyść miejsce naprawy

Za pomocą pędzla i czystej szmatki oczyść miejsce z pyłu powstałego po wyrównywaniu powierzchni akrylu. Nie używaj wody!

Wypoleruj miejsce z użyciem pasty polerskiej

Nałóż niewielką ilość pasty polerskiej na szmatkę, a następnie na odnawiane miejsce. Aby uzyskać wysoki połysk, użyj drugiej strony szmatki.

naprawa wanny akrylowej w mieszkaniu Wanna Cooke Lewis Mars 140 x 70 cm
Wanna akrylowa Opp Emo 145 x 95 cm lewa
Wanna wolnostojąca Cooke Lewis Gaja 180 x 90 cm

Renowacja wanny akrylowej – podsumowanie efektów pracy

Naprawa wanny akrylowej w mieszkaniu nie jest niczym trudnym, jeśli masz wszystkie niezbędne narzędzia i preparaty. Aby ocenić efekt wykonanej pracy, związanej z aplikowaniem płynnego akrylu, odczekaj kilka dni. Przez ten czas zaprawa wzmocni się na tyle, że nie zaszkodzi jej kontakt z wodą.

Efekt usunięcia rys zobaczysz od razu, gdy zakończysz wykonywanie instrukcji tłumaczących, jak naprawić wannę akrylową. Pamiętaj, aby używać preparatów pochodzących od tego samego producenta, co wanna – w ten sposób kolor odnowionego miejsca nie będzie się odcinał od całej powierzchni.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Akryle – właściwości i zastosowanie na budowie

Akryle – właściwości i zastosowanie na budowie
Tak zwane akryle budowlane to jeden z rodzajów uszczelniaczy. Służą one do wypełniania rys, pęknięć i tworzenia spoin, głównie w porowatych materiałac...
Czytaj więcej

Do czego służy akryl malarski

 Do czego służy akryl malarski
Spośród materiałów wykończeniowych, których używamy w czasie prac remontowych, dużą popularnością cieszą się preparaty w kartuszach, takie jak kleje m...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak naprawić wannę akrylową?