Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak naprawić wannę akrylową? Instrukcja krok po kroku

Zwolennicy wanien akrylowych nadal stanowią sporą grupę. Dlaczego? Wanny akrylowe dają możliwość odpoczynku w czasie kąpieli, w przeciwieństwie do kabin prysznicowych. Co jednak w przypadku, gdy niezbędna jest renowacja wanny akrylowej? W naszym poradniku znajdziesz instrukcję, jak naprawić wannę akrylową.

Jak naprawić wannę akrylową

Spis treści:

Wanna akrylowa – najważniejsze informacje

Higieniczne, lekkie i dostępne w wymyślnych kształtach – takie są wanny akrylowe. Ich kolejnymi zaletami jest fakt, że świetnie utrzymują wysoką temperaturę, są dźwiękoszczelne, a na dodatek można zamontować w nich dodatkowe elementy, np. zagłówki czy dysze do hydromasażu.

Przeczytaj także: Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien

Także naprawa i pielęgnacja ich powierzchni nie przysparza wielu problemów. Biała warstwa akrylu jest gładka, przyjemna w dotyku i łatwa w utrzymaniu w czystości. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że działa również antybakteryjnie.

Nic więc dziwnego, że tak wielu użytkowników zadaje sobie pytanie, jak naprawić pękniętą wannę akrylową, aby nadal móc cieszyć się jej zaletami? Jeśli szukasz odpowiedzi, znajdziesz ją w naszym artykule.

Jak naprawić wannę akrylową

Renowacja wanny akrylowej – materiały i narzędzia, które będą Ci potrzebne

Porysowana wanna akrylowa? To nie problem! Bez względu na to, czy na powierzchni armatury pojawiła się niewielka rysa, czy też większe pęknięcie, naprawa wanny akrylowej w mieszkaniu jest możliwa i dość prosta, jeśli będziesz stosować się do instrukcji. Na dodatek jest to rozwiązanie ekologiczne i zdecydowanie tańsze niż wymiana armatury na nową.

W zależności od rodzaju uszkodzenia, potrzebne będą Ci różne narzędzia.

Do usunięcia rysy z powierzchni akrylowej wanny przydadzą Ci się:

  • preparat czyszczący do powierzchni akrylowych;

  • papier ścierny o różnym ziarnie (od grubszego po drobniejszy);

  • pasta polerska do wanny akrylowej.

Jeśli musisz naprawić pęknięcie czy większe uszkodzenie, powyższy zestaw naprawczy do wanny akrylowej uzupełnij o:

Pamiętaj też, aby zaopatrzyć się w stosowne narzędzia – renowacja wanny akrylowej przebiegnie wtedy sprawnie i szybko. Przydadzą Ci się: plastikowy pojemnik, szmatka do nanoszenia preparatów oraz polerowania powierzchni, a także aplikator do płynnego akrylu.

Dodatkowo przygotuj także miękką gąbkępędzel oraz suchą, czystą szmatkę do wytarcia naprawianej powierzchni. Wszystkie prace wykonuj w rękawiczkach, które zabezpieczają skórę dłoni.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o wannie z hydromasażem

Jak naprawić wannę akrylową? Instruktaż krok po kroku

Od teorii czas przejść do praktyki – w tym akapicie krok po kroku wyjaśnimy Ci, jak powinna przebiegać naprawa wanny akrylowej.

O wiele prostszym zadaniem jest usuwanie niewielkich rys z powierzchni akrylu. Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że masz wszystkie wyżej wymienione narzędzia i preparaty.

Instrukcje dotyczące tego, jak naprawić pękniętą wannę akrylową oraz jak usunąć rysy z jej powierzchni pokrywają się – różnica polega jedynie na tym, że w przypadku większych uszkodzeń należy zastosować dodatkowo płynny akryl.

 Krok 1: Odtłuść i oczyść naprawianą powierzchnię

Zacznijmy od przygotowania powierzchni wanny – powinna być czysta i sucha. Przy pomocy gąbki nanieś na miejsce renowacji środek czyszczący. Z jego pomocą usuniesz zabrudzenia i tłustą powierzchnię, którą pokryta jest wanna akrylowa – naprawa przebiegnie dzięki temu znacznie sprawniej.

Krok 2: Zabezpiecz źródła wody

Starannie osusz całą wannę. Następnie zabezpiecz źródła wody – oklej kran lub zakręć zawór dopływu cieczy.

Jak naprawić wannę akrylową

Krok 3: Nałóż płynny akryl i utwardzacz. Uwaga – tylko przy dużych uszkodzeniach!

Rozmieszaj płynny akryl zgodnie z instrukcją producenta i dodaj do niego odpowiednią ilość utwardzacza. Następnie rozprowadź go w miejscu pęknięcia, upewniając się, że otoczenie jest zabezpieczone przed ewentualnym spływaniem preparatu. Pozostaw go w miejscu uszkodzenia aż do wyschnięcia.

Krok 4: Wyrównaj powierzchnię papierem ściernym

Usuń nadmiar zaschniętego płynnego akrylu albo wyrównaj powierzchnię wokół rysy. Użyj do tego papieru ściernego. Najpierw korzystaj z grubszego ziarna, a potem coraz drobniejszego.

Krok 5: Oczyść miejsce naprawy

Za pomocą pędzla i czystej szmatki oczyść miejsce z pyłu powstałego po wyrównywaniu powierzchni akrylu. Nie używaj wody!

Krok 6: Wypoleruj miejsce z użyciem pasty polerskiej

Nałóż niewielką ilość pasty polerskiej na szmatkę, a następnie na odnawiane miejsce. Aby uzyskać wysoki połysk, użyj drugiej strony szmatki.

Renowacja wanny akrylowej – podsumowanie efektów pracy

Naprawa wanny akrylowej w mieszkaniu nie jest niczym trudnym, jeśli masz wszystkie niezbędne narzędzia i preparaty. Aby ocenić efekt wykonanej pracy, związanej z aplikowaniem płynnego akrylu, odczekaj kilka dni. Przez ten czas zaprawa wzmocni się na tyle, że nie zaszkodzi jej kontakt z wodą.

Efekt usunięcia rys zobaczysz od razu, gdy zakończysz wykonywanie instrukcji tłumaczących, jak naprawić wannę akrylową. Pamiętaj, aby używać preparatów pochodzących od tego samego producenta, co wanna – w ten sposób kolor odnowionego miejsca nie będzie się odcinał od całej powierzchni.

Warto też pamiętać o dobrych praktykach na przyszłość. Jak konserwować wannę akrylową oraz czym ją czyścić? Przede wszystkim nie stosuj detergentów, które zawierają alkohol, aceton czy amoniak. Dbaj też o regularną pielęgnację – po kąpieli przetrzyj wannę miękką ściereczką z dodatkiem mydła w płynie czy innego, delikatnego preparatu do czyszczenia.