Jak urządzić toaletę?

Toaleta to wyzwanie dla każdego projektanta wnętrz. To niewielkie pomieszczenie jest bardzo wrażliwe na każdą aranżacyjną pomyłkę. Możesz ich uniknąć i zadbać o to, by Twoja toaleta była funkcjonalna i gustowna. Wystarczy dobry pomysł na małą toaletę.

Pomysł na toaletę – dlaczego warto go mieć?

Współczesna architektura nie rozpieszcza z punktu widzenia metrażu. O ile przestronne salony i hole pozwalają na ogromną swobodę aranżacyjną, o tyle łazienki stają się coraz mniejsze. Często są połączone z toaletą. Nadal jednak możesz natknąć się na mieszkania, w których toaletę wydzielono jako osobne pomieszczenie. Niestety jego wymiary sprawiają, że bardziej przypomina ono klitkę niż funkcjonalne wnętrze.

jak urządzić toaletę

Wydaje Ci się, że niewielka przestrzeń to mały problem? Nic bardziej mylnego. Niejedna osoba zastanawiała się, jak urządzić małą toaletę, aby była funkcjonalna i estetyczna zarazem. Nie jest to proste zadanie. Pomoże Ci jednak odpowiedni plan – przygotowany wcześniej, zapobiegnie chaosowi.

Swoista „biblia” architektów i projektantów wnętrz napisana przez Ernsta Neuferta podaje wymiany idealnej toalety dla gości. Jednak 0,86 x 1,61 m to także wymiary funkcjonalnej toalety w niewielkim mieszkaniu w bloku przeznaczonej dla domowników. I właśnie na tych ograniczonych metrach kwadratowych tak istotne jest zadbanie o każdy szczegół. Gdy masz do wykorzystania ograniczoną przestrzeń i określoną liczbę elementów wyposażenia do umieszczenia, każdy centymetr wolnego miejsca jest na wagę złota.

Projekt małej toalety pozwoli Ci na efektywne i zarazem efektowne rozmieszczenie szafek łazienkowychmiski WC oraz umywalki. Tylko odpowiedni projekt zagwarantuje funkcjonalność toalety. W przypadku niewielkich pomieszczeń odpowiedni układ sprzętów jest tym, co decyduje o wygodzie ich użytkowania. Tymczasem już na etapie projektu będziesz mógł wykonać niezbędne obliczenia i zaplanować rozmieszczenie wszystkiego, co jest Ci niezbędne w toalecie.

Pomysł na toaletę – od niego powinieneś zacząć. Dzięki temu sam szybko przekonasz się, ile schowków zdołasz umieścić na zaledwie kilku metrach kwadratowych. To z kolei sprawi, że zawsze będziesz miał w zasięgu ręki wszystko, czego potrzebujesz. Zadbasz zatem nie tylko o wygodę swoją i swoich domowników czy zaproszonych gości. Zapewnisz sobie również więcej miejsca do przechowywania podręcznych rzeczy.  

jak urządzić małą toalete

Pamiętaj, że dobry pomysł na małą toaletę, to także odpowiedni układ płytek i ich kolorystyka. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ to wykończenie ścian i podłogi decyduje ostatecznie o rozmiarze toalety. Może ją optycznie powiększyć lub pomniejszyć. Nie wpływa to wprawdzie na funkcjonalność tego pomieszczenia, ale z pewnością oddziałuje na komfort korzystania. Dlatego warto wiedzieć jak urządzić toaletę, zanim zaczniesz kłaść płytki – ich wymiana może być kosztowna i czasochłonna.

Projekt małej toalety – o czym warto pamiętać?

Bardzo ważna zasada w aranżacji wnętrz brzmi, że im mniejsze pomieszczenie, tym ważniejsze jest dobre rozplanowanie w niej wszystkich elementów. Dobry projekt małej toalety powinien obejmować wszystkie elementy. Należą do nich sprzęty wykorzystywane w toalecie, ale też pokrycie ścian i podłóg oraz rozmieszczenie światła.

Rozmieszczenie toalety i umywalki w przeważającej części przypadków jest wymuszony przez układ rur. Możesz pokusić się o jego zmianę, ale wymaga to kucia ścian i dużych zmian w systemie kanalizacyjnym. Niekoniecznie jest to dobrym rozwiązaniem, jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą toaletę w bloku. W takiej sytuacji dostosuj się do układu, który jest wymuszony pierwotnym projektem architektonicznym.

Nie oznacza to, że jesteś zupełnie pozbawiony możliwości decydowania o rozmieszczeniu sprzętów. Niektóre umywalki pozwalają na montaż syfonu z boku. Pozwoli Ci to na przesunięcie tego elementu o kilka centymetrów. Dostępne modele mis WC to również duża swoboda aranżacyjna.

Pomysł na małą toaletę to nie tylko układ umywalki i misy WC. Chociaż to one decydują głównie o funkcjonalności pomieszczenia, również inne części wyposażenia mają znaczenie. W Twoim projekcie nie powinno zabraknąć miejsca na schowki na środki czystości oraz papier toaletowy. Bardzo ważne jest także umiejscowienie ręcznika i innych akcesoriów, z których będziesz korzystać. Czy wiedziałeś, że wybór odpowiedniego dozownika do mydła może zwiększyć funkcjonalność toalety? To niedoceniany, a jednak bardzo istoty element każdego projektu.

jak urządzić małą toaletę w bloku

W przypadku projektu małej toalety warto przyłożyć się do wyboru odpowiedniego materiału wykończeniowego do ścian i podłogi. To one decydują o wrażeniu, jakie sprawia toaleta. Może wydawać się ciasną kliką lub wyjątkowo komfortowym miejscem. Co więcej, odpowiedni układ płytek może pełnić funkcję podobną do dywanika przy toalecie. Sam w sobie jest niehigieniczny i ociera się o kicz. Jednak płytki, które go zastępują, mogą stać się ciekawym dodatkiem aranżacyjnym.

Niewielka przestrzeń to ogromna bolączka dotykająca wielu właścicieli toalet w blokach mieszkalnych. Jeśli chcesz uniknąć efektu „schowka”, uwzględnij w swoim projekcie odpowiednie oświetlenie. Dzięki niemu stworzysz wrażenie przestrzeni. Zabawy ze światłem możesz także potraktować jako część dekoracyjną toalety. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca i większa funkcjonalność tego pomieszczenia. Dlatego układ świateł jest bardzo istotnym elementem każdego projektu toalety.

Jak urządzić małą toaletę?

Zastanawiasz się, jak urządzić małą toaletę w bloku? Odpowiedź jest prosta: funkcjonalnie. Oczywiście nie oznacza to, że masz pominąć kwestie estetyczne, jednak najważniejszym elementem toalety jest miska sedesowa. To jej powinieneś poświęcić najwięcej uwagi.

Miska w niewielkiej toalecie powinna zajmować jak najmniej miejsca. Możesz wybrać miski kompaktowe. Zajmują niewiele miejsce, ale nie każdy uważa je za wygodne. Niekoniecznie dobrym pomysłem są również miski stojące. Zajmują przestrzeń, którą mógłbyś wykorzystać w inny sposób.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji model podwieszany. Zbiornik na wodę jest w przypadku tych modeli schowany pod tynkiem. Wprawdzie zabiera nieco miejsca, ale też pozwala na dwa sprytne rozwiązania, które z pewnością docenisz. Mowa o wnękach po bokach zabudowy zbiornika oraz o przestrzeni nad nim. Możesz wykorzystać go jako półkę lub zabudować do sufitu szafką. Dzięki temu całość będzie prezentowała się bardzo estetycznie i harmonijnie. Zyskasz także wiele miejsca do przechowywania i uchronisz się przed efektem bałaganu z powodu drobnych przedmiotów trzymanych na widoku.

Toaleta wymaga odpowiedniej przestrzeni, aby korzystanie z WC było wygodne. Przed misą wyznacz wolną przestrzeń o wymiarach 60 na 60 centymetrów. To pozwoli Ci na komfortowe korzystanie z toalety.

Umywalka to kolejny element niezbędny w toalecie. Wybierz kompaktowy model o długości między 25 a 35 cm. Dobrym wyborem są umywalki wiszące, które umożliwią Ci wykorzystanie miejsca pod nimi. Pamiętaj także o pasującej do umywalki baterii. Dzięki temu unikniesz zachlapania pomieszczenia. Jeśli chcesz przesunąć nieco umywalkę do zaworów, pomoże Ci w tym bateria podtynkowa. Dzięki temu ukryjesz rury, które pozwolą na przesunięcie umywalki.

pomysł na małą toaletę

Jak urządzić małą toaletę, w której priorytetem jest oszczędzanie miejsca? Możesz to zrobić, wykorzystując każdą dostępną przestrzeń. Pomogą Ci w tym akcesoria wiszące. Mydelniczki, dozowniki do mydła oraz inne akcesoria niezbędne w toalecie nie będą jej zagracały, jeśli zawisną na ścianie. Postaw także na dyskretne wieszaki na ręczniki, zamiast dużych, stojących elementów. Wszystko to pozwoli na zaoszczędzenie miejsca na podłodze. Dzięki temu całość będzie wydawała się optycznie większa.

Zamknięte szafki to odpowiedź na pytanie, jak urządzić małą toaletę. Dzięki nim drobne akcesoria nie będą rzucały się w oczy. Ich duża ilość natomiast mogłaby tworzyć wrażenie bałaganu. Zaburzałaby także ład w toalecie. Co więcej, zamykane szafki pozwolą Ci na przechowywanie wielu niezbędnych przedmiotów. Dlatego postaw na szafkę nad toaletą i pod umywalką. To najlepsze miejsce na przechowywanie rzeczy w toalecie.

Na co powinieneś zwrócić uwagę z punktu widzenia estetyki? Na jasne kolory, brak wyrazistych, dominujących elementów wykończeniowych ścian lub podłogi i odpowiednie oświetlenie. To wszystko pozwoli Ci optycznie powiększyć toaletę. Ta stanie się nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna i komfortowa.

Data publikacji: 04.04.2019