icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak usunąć klej do styropianu ze ścian i sufitu?

Styropian to materiał powszechnie używany podczas budowy i remontów domów i mieszkań. Co więcej, coraz częściej wykorzystywany jest do tworzenia dekoracji. Jeśli do montażu styropianowych elementów użyto specjalnego kleju, możemy mieć problem z późniejszym usunięciem jego pozostałości ze ściany bądź sufitu. Jak postąpić w takiej sytuacji?

klej do styropianu

Styropian – budowa, remont i urządzanie

Styropian to chętnie stosowany materiał termoizolacyjny, wykorzystywany podczas ocieplania budynków. Stosujemy go zarówno na etapie budowy domu, jak i jego remontu lub wykańczania. Jeżeli przykleimy go do sufitu lub ściany od wewnątrz, w przypadku chęci jego usunięcia możemy mieć kłopot z pobyciem się pozostałości kleju, na który został przyklejony. W tym wypadku sytuacja będzie najtrudniejsza – do klejenia płyt styropianowych używa się bowiem specjalistycznych zapraw klejących o bardzo dużej odporności na działanie niekorzystnych czynników – w tym mechanicznych. Zdecydowanie mniejszą trudność będziemy mieć wtedy, gdy zdecydujemy się na przyklejenie do ścian lub sufitu styropianowej sztukaterii. Dekoracyjne rozety czy listwy mogą po kilku latach nam się znudzić lub stracić swój urok – nawet jeśli postanowimy się ich pozbyć, klej zastosowany do ich przytwierdzenia nie będzie stanowił większego problemu w zmianie aranżacji wnętrza. Podobnie, gdy chodzi o mnóstwo dekoracji ze styropianu, np. modnych liter i napisów, które nie wymagają tak wytrzymałego mocowania, a ich usunięcie nie będzie wiązało się z potrzebą przeprowadzania ciężkich prac.

zmywacz kleju Barlinek

Stary klej do styropianu – trudności w usunięciu

Powłoka profesjonalnej zaprawy klejącej do styropianu po całkowitym utwardzeniu jest bardzo trudna w usunięciu. A niestety jest to zabieg konieczny, by móc położyć na odnawiany sufit lub ścianę nową gładź czy choćby odmalować ich powierzchnię. Tego typu preparatu nie pozbędziemy się ze ścian także wodą ani przeważnie żadnymi preparatami. Jedynym skutecznym rozwiązaniem pozostają metody mechaniczne. Oznacza to, że konieczne będzie zerwanie starej warstwy kleju ręcznie. Pomocny może się okazać np. młotek oraz przecinak, za pomocą których krok po kroku skujemy warstwę zaprawy.

Inne kleje do styropianu, np. klej do sztukaterii czy kasetonów, nie sprawiają tyle trudności. Po utwardzeniu wytwarzają powłoki nadające się malowania (bezbarwne lub białe), więc nawet jeśli na remontowanym suficie lub ścianie pozostaną ich resztki, bez trudu zamaskujemy je nową warstwą farby. W tym wypadku mogą pomóc również specjalne zmywacze do klejów – należy jednak pamiętać, by dobrać je odpowiednio do rodzaju zastosowanego kleju.

 

Data publikacji: 30.09.2016