Jak położyć na ścianie tynk mozaikowy?

Jeśli chcemy wyróżniającego się pokrycia ścian, ciężko znaleźć lepsze rozwiązanie od tynku mozaikowego. Wykonany z kruszywa połączonego żywicą prezentuje się niezwykle okazale i jest bardzo odporny, a jego nałożenie jest bardzo proste. Jak więc zabrać się za stworzenie takiego podłoża?

Jak położyć na ścianie tynk mozaikowy?

Odpowiednie przygotowanie ścian będzie kluczowe, jeśli chcemy, by tynk prezentował się okazale. Podłoże musi być trwale (beton, gips, płyta kartonowo-gipsowa, zaprawa cementowa), idealnie suche, gładkie i pozbawione pęknięć. Czyścimy je ze wszystkich śladów pyłu, kurzu czy tłustych plam. Warto zaszpachlować szczeliny oraz wszystkie nierówności.

Przed tynkowaniem możemy jeszcze przygotować podłoże w celu wyrównania i zwiększenia jego chłonności. Pamiętajmy, by wybierać preparat gruntujący przystosowany pod tynk mozaikowy. Zastosowanie niewłaściwego gruntu wiąże się z ryzykiem nieprzywierania masy do ściany.

Co prawda tynk mozaikowy możemy też nałożyć na niezbyt równą powierzchnię, jednak będzie się to wiązało ze znacznym zużyciem materiału (a w rezultacie z odczuwalnym podniesieniem kosztów), a jeśli nie zadbamy o spoistość podłoża, na ścianie dość szybko pojawią się pęknięcia.

Jeśli decydujemy się na użycie popularnej „mozaiki” na zewnątrz, musimy wybrać bezchmurny dzień bez większych porywów wiatru. Należy też sprawdzić prognozę na następne dwa dni i noce, ponieważ tynk do związania potrzebuje co najmniej 10-15 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 5 lub jest wzrośnie powyżej 25 stopni, ryzykujemy pęknięcia na powierzchni. Uważajmy też na przesadnie palące słońce, może ono przyśpieszyć wysychanie tynku.

Przeczytaj także: Rodzaje klinkieru

Wybór tynku

Na rynku znajdziemy prawdziwe bogactwo kolorów, faktur i odcieni. Przed zakupem upewnijmy się, że wybraliśmy odpowiednią wersję (na zewnątrz lub wewnątrz), sprawdźmy też datę przydatności. Najlepiej jeśli kupimy jeden worek więcej niż wyszło nam z wyliczeń na zapotrzebowanie – jeżeli zabraknie nam materiału i dokupimy nowy z innej serii, może różnić się kolorem.

Po kupieniu trzymamy tynk w suchym miejscu odgrodzonym od mrozu i upałów. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą spowodować zaschnięcie żywicy.

Jak położyć na ścianie tynk mozaikowy?

Nakładanie

Zaczniemy od przygotowania mozaiki, łącząc kruszywo z żywicą w wiadrze za pomocą wiertarki z końcówką mieszającą. Po wymieszaniu tynk nie będzie prezentował się zbyt okazale – niepozorna szara masa. Dopiero po stężeniu żywicy ujrzymy piękne mieniące się kolory i refleksy. Do nałożenia mozaiki będziemy potrzebowali pacy stalowej oraz łopatki. Pamiętajmy też o odpowiednim ubiorze, ponieważ zaschnięta żywica raczej nie zejdzie.

Zobacz też: Sposoby na spękania i nierówności w ścianach

Sama technika nakładania nie różni się przesadnie od gładzi czy innych tynków cienkowarstwowych. Nakładamy odrobinę mozaiki z wiaderka za pomocą szpachelki na pacę, którą następnie przesuwamy po powierzchni. Pamiętajmy, by robić to tylko w jedną stronę – nadmiar masy zbieramy z pacy i odkładamy z powrotem do opakowania. Nie róbmy przerw w pracy, ponieważ doprowadzi to do zaschnięcia wygładzonej warstwy przed nałożeniem tynku na dalszą część podłoża. Pozostawi to wyraźne krawędzie połączeń, które nie będą prezentować się zbyt okazale.

Jeśli chcemy przyśpieszyć ten proces, możemy wynająć fachowca, który nałoży tynk metodą natryskową. Tynk schnie od 4 do 12 godzin, więc najlepiej jeśli skończymy przed nastaniem nocy, a następnego dnia będziemy mogli cieszyć się pięknie prezentującą się powierzchnią.