Produkty

Jaką umywalkę wybrać? Rodzaje umywalek

Jaką umywalkę wybrać? Rodzaje umywalek

Jak wybrać umywalkę do łazienki, aby pasowała do wnętrza i była funkcjonalna? Nowoczesne umywalki do łazienki różnią się od siebie kształtem i sposobem montażu. W artykule zostały opisane rodzaje umywalek, dzięki czemu będziesz mógł dopasować je do swoich potrzeb. Dowiesz się także, na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model i jaka umywalka do łazienki nada się najlepiej. 

Przejdź do następnych akapitów:

Jak umywalkę wybrać? Rzeczy, o których powinieneś pamiętać

Łazienka jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do wyremontowania i zaprojektowania. Oprócz ciekawej aranżacji należy wziąć pod uwagę również jej funkcjonalność. Nierzadko małe rozmiary pomieszczenia mocno ograniczają możliwości i zmuszają do wyboru kompaktowych rozwiązań. Jednym z problemów, przed którym staniesz w czasie remontu łazienki, jest wybór umywalki. Jak wybrać umywalkę, aby spełniała wszystkie Twoje oczekiwania?

Przed podjęciem decyzji odnośnie umywalki, warto wziąć pod uwagę parę czynników, które znacznie ułatwią wybór odpowiedniego modelu. Dzięki temu już na początku będziesz mógł odrzucić te z nich, które z pewnością nie sprawdzą się w Twojej łazience. Jaka umywalka będzie zachwycała zarówno swoim widokiem, jak i spełniała potrzeby mieszkańców?

Pierwszym z czynników jest rozmiar pomieszczenia. To właśnie ilość miejsca, którą możesz przeznaczyć na umywalkę, warunkuje nie tylko jej rozmiar, ale także sposób montażu. Jaka umywalka do małej łazienki będzie najlepsza? Małe pomieszczenie narzuca wybór kompaktowej umywalki. Modele dostępne na rynku zazwyczaj mają wielkość od 40 do nawet 120 cm. Przy ograniczonej powierzchni lepiej zwrócić uwagę na mniejsze rozmiary. Warto jednak wybierać spośród modeli głębszych. Pozwoli to na komfortowe użytkowanie umywalki bez ciągłego rozchlapywania wody. 

Jaka umywalka do małej łazienki będzie się więc najlepiej sprawdzać? Taka, która nie będzie Ci przeszkadzać w użytkowaniu pomieszczenia. Powinna ona być więc umieszczona w takim miejscu, by możliwie jak najrzadziej o nią zahaczać. Jak już wspomniano, warto zainteresować się modelami o głębszej misie, dzięki czemu woda nie będzie lądowała na podłogę przy każdym użyciu. Trzeba jednak pamiętać, że do tak małej umywalki powinien być dobrany kran odpowiedniego rozmiaru. 

Rozmiar nie musi być jedynym czynnikiem warunkującym to, jaką umywalkę wybrać do małej łazienki. Właściwe zaaranżowanie pomieszczenia pozwoli na wybór większego i wygodniejszego modelu. Na rynku obecnych jest wiele umywalek różniących się od siebie kształtem i sposobem montażu. Dzięki temu możesz wykorzystać każdy skrawek wolnej przestrzeni, co w przypadku małych łazienek jest niezwykle ważne. Przykładem może być umywalka narożna, która pozwoli zagospodarować ten zazwyczaj mało wykorzystany fragment pomieszczenia.

Mała łazienka wymusza także wcześniejsze zaplanowanie mebli do przechowywania. W łazience zazwyczaj trzymane są zapasowe ręczniki, kosmetyki, chemia, kosz na brudną bieliznę i wiele innych rzeczy. Trzymane na wierzchu sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze i zagracone. Jeśli cierpisz na deficyt miejsca do przechowywania, pomyśl o umywalce meblowej. Tworzy integralną całość z szafką, co pozwoli Ci wykorzystać przestrzeń pod umywalką do przechowywania niezbędnych przedmiotów.

Jeśli lubisz trzymać najpotrzebniejsze rzeczy i kosmetyku obok umywalki – pomyśl o modelu nablatowym. To rozwiązanie zapewni Ci dużo wolnego miejsca wokół umywalki.

Zobacz także: Umywalki wpuszczane w blat – aranżacje, rodzaje, zastosowanie.

jaka-umywalke-wybrac

Jaka umywalka będzie odpowiednia do dużej łazienki? Większa przestrzeń zapewnia większe możliwości aranżacyjne. W tym przypadku możesz pozwolić sobie na niemal każdy model. Weź jednak pod uwagę zarówno zaplanowany wystrój, jak i potrzeby domowników. Jeśli rano ustawia się kolejka do łazienki, pomyśl o podwójnej umywalce, która pozwoli korzystać z niej dwóm osobom jednocześnie. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz także zaplanować montaż dwóch mniejszych umywalek.

Drugim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze umywalki, jest zachowanie czystości. Nie każdy model jest łatwy w czyszczeniu. Jaka umywalka sprawdzi się więc w takim przypadku? Jeśli zależy Ci na higienicznej czystości i zaoszczędzeniu czasu na sprzątanie, najlepszym wyborem będzie umywalka meblowa. W tym modelu miska w całości wchodzi w szafkę, co minimalizuje powierzchnię do czyszczenia.  Dobrym rozwiązaniem są także tradycyjne umywalki ścienne wykonane z ceramiki. Model ten nie ma dużej ilości zakamarków, w których mógłby zbierać się brud, a ceramika jest materiałem, który łatwo utrzymać w czystości.

Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając model umywalki, jest aranżacja wnętrza. Wystrój musi być spójny, aby był atrakcyjny. Wszystkie elementy wyposażenia łazienki powinny być utrzymane w jednym stylu. Jeśli zdecydujesz się na minimalistyczny wystrój, dąż do tego, aby jak najmniej drobnych elementów, czy też kosmetyków było umieszczonych na wierzchu. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być umywalka z szafką, bądź umywalka nablatowa. W tego rodzaju wystroju sprawdzą się także umywalki o prostych i regularnych kształtach.

Nowoczesne umywalki do łazienki różnią się od siebie także materiałem wykonania. To właśnie on może podkreślić styl pomieszczenia. Do wystroju ekologicznego doskonale będzie pasowała umywalka z drewna z ciekawym blatem. Do aranżacji w stylu retro sprawdzi się umywalka wykonana z mosiądzu. Doskonałym wyborem będzie również umywalka wykonana z emaliowanej stali, która z powodzeniem podkreśli wnętrze łazienki, urządzonej w stylu lat 20. 

Częstym wyborem są także umywalki wykonane z różnokolorowego szkła. Dzięki nim możesz stworzyć fantazyjną łazienkę, w której będą dominowały kolory. Taka umywalka doskonale sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, czy w mieszkaniach osób kochających pop-art. Umywalkę z granitu lub marmuru dopasujesz do łazienki w eleganckim wydaniu. Takie urządzenie natomiast doskonale odda ducha pomieszczenia kąpielowego urządzonego w stylu nawiązującym do natury – boho. Świetnie sprawdzi się również we wnętrzu w stylu skandynawskim, nieco przełamując jego chłodną konwencję. 

Teraz już wiesz, jak wybrać umywalkę i na co zwrócić uwagę. W kolejnej części artykułu znajdziesz informacje na temat dostępnych na rynku modeli. Dzięki temu wybierzesz umywalkę, która spełnia wszystkie Twoje potrzeby.

Sprawdź również: Umywalka do dużej łazienki – jaką wybrać?

Rodzaje umywalek, które sprawdzą się w Twojej łazience

W sklepach możesz kupić różne rodzaje umywalek łazienkowych, w zależności od potrzeb czy indywidualnych preferencji. Rodzaje umywalek dostępne na rynku różnią się od siebie kształtem, materiałem wykonania i sposobem montażu. Każda z nich może być zarówno estetycznym, jak i funkcjonalnym wyposażeniem łazienki. Wystarczy odpowiednio dobrać model do zaaranżowanej przestrzeni.

Wśród najbardziej popularnych kształtów umywalek można wymienić owalne lub prostokątne. Ostatnio bardzo popularne stały się okrągłe misy. Możesz wybrać także umywalkę trójkątną, która doskonale sprawdzi się umiejscowiona w rogu. W odważniejszych aranżacjach wnętrz sprawdzają się umywalki o nieregularnych i niezwykle fantazyjnych kształtach.

Dostępne rodzaje umywalek łazienkowych różnią się także materiałem, z których są wykonane. Na pierwszym miejscu wciąż króluje ceramika. Wykonane z niego umywalki zazwyczaj są w kolorze białym. Jest to materiał, który z łatwością utrzymasz w czystości. Niestety nie należy on do najbardziej wytrzymałych.

Dla osób szukających odważniejszych rozwiązań są umywalki wykonane ze szkła. Są to modele, które wyróżniają się nie tylko pięknymi i nieregularnymi kształtami, ale także intensywnymi kolorami. Szkło jest dodatkowo hartowane, co zwiększa wytrzymałość umywalki, choć tak jak w przypadku modeli ceramicznych, nie uzyskują one największej odporności na uszkodzenia.

Najbardziej wytrzymałe są umywalki wykonane z kamienia naturalnego – marmuru lub granitu. Niestety ich cena może zniechęcić wiele osób. Tak samo jest z modelami wykonanymi z mosiądzu, które są najdroższe z tych dostępnych na rynku. Doskonale pasują do wystroju w stylu retro, ponadto są antybakteryjne.  

Umywalka może być wykonana także z drewna. Taki model jest atrakcyjny i pasuje do aranżacji w stylu ekologicznym. Materiał ten jednak wymaga specjalnej pielęgnacji, aby mógł służyć przez lata.

Umywalki różnią się od siebie także sposobem montażu. Najbardziej tradycyjnym rodzajem są wiszące, które montuje się bezpośrednio do ściany. Możemy wyróżnić także umywalki meblowe, które zazwyczaj oferowane są z dopasowaną do nich szafką. Umywalki do łazienki wpuszczane w blat wystają nieco ponad jego wysokość, a reszta misy ukryta jest pod nim. Umywalki do łazienki nablatowe w całości stawiane są na blacie. Pod nim znajduje się jedynie instalacja, która może być widoczna bądź ukryta za obudową blatu.  

Z mniej popularnych modeli można wymienić umywalki wolnostojące i na postumencie, które sprawdzą się jedynie w łazienkach o dużej powierzchni użytkowej.

jaka-umywalke-wybrac

Umywalki do łazienki nablatowe

Umywalki do łazienki nablatowe ostatnio stały się bardzo popularne. W tym modelu umywalka w całości znajduje się na blacie lub szafce podumywalkowej. Z tego powodu często mają okrągły kształt przypominający miskę. Jej montaż jest niezwykle prosty. Cała instalacja znajduje się pod blatem. W naszej ofercie znajdziesz modele, które z pewnością sprawdzą się w Twojej łazience.

Modele nablatowe są najtrudniejsze do utrzymania w czystości. Miejsce, w którym umywalka łączy się z blatem, zazwyczaj jest trudnodostępne. Szczególnie gdy umywalka ma kształt misy zwężającej się ku dołowi.

Jeśli wybierzesz ten model umywalki, pamiętaj, że to jej krawędź powinna regulować wysokość montażu, a nie blat. Dzięki temu zapewnisz sobie komfortowe użytkowanie.

Umywalki do łazienki wpuszczane w blat

Ten rodzaj umywalki montuje się na blacie lub szafce podumywalkowej. Mają klasyczny i elegancki styl. Umywalki do łazienki wpuszczane w blat mogą być na różnej wysokości. Ponad blatem może wystawać większa lub mniejsza część misy. Sprawdzą się niemal w każdej łazience. Utrzymanie ich w czystości nie jest trudne.

Umywalki meblowe

Umywalki meblowe są jednym z najbardziej funkcjonalnych modeli. Zazwyczaj dostępne są z dopasowaną do nich szafką podumywalkową. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania. Sprawdzają się zarówno w mniejszych, jak i większych łazienkach. Umywalki meblowe z łatwością utrzymasz także w czystości. Misa nie wystaje ponad blatem, więc unikasz trudnodostępnych przestrzeni, w których mógłby zbierać się brud.  

Różnorodność dostępnych umywalek nie musi Cię przerażać. W wyborze odpowiedniego modelu kieruj się funkcjonalnością i estetyką. Pamiętaj o dostępnej przestrzeni w łazience. Zwróć również uwagę na kształt i materiał wykonania. Niektóre umywalki wymagają dodatkowej pielęgnacji. Kieruj się tymi wytycznymi i wybierz idealną umywalkę do swojej łazienki!

Data publikacji: 23.02.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma
Meble łazienkowe powinny być funkcjonalne i dawać komfort codziennego użytkowania. Tradycyjne kształty, sprawdzone rozwiązania – klasyczne meble...
Czytaj więcej

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela
Projektowanie idealnej łazienki bywa żmudnym i wymagającym procesem, gdy chcesz optymalnie wykorzystać każdy metr pomieszczenia. Warto się do niego od...
Czytaj więcej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej
Dorota Szelągowska, jako specjalistka od pomysłów na pomieszczenia „bez pomysłu”, bierze na tapetę łazienkę Agaty i Kacpra. Para ci...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaką umywalkę wybrać? Rodzaje umywalek