Jak wykonać instalację rur kanalizacyjnych do urządzeń sanitarnych w łazience?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz remont łazienki, pamiętaj, że zmiana ustawienia jakiegokolwiek z urządzeń sanitarnych wiąże się z roszadami w zakresie instalacji kanalizacyjnej. Jeśli zatem chcesz, by wszystko działało sprawnie, koniecznie pamiętaj o tym, jak wykonać prawidłowy odpływ, jak profesjonalnie doprowadzić rury do urządzeń sanitarnych, a także z czego najlepiej wykonać instalację, by rzeczywiście była solidna.

Jak wykonać instalację rur kanalizacyjnych do urządzeń sanitarnych w łazience?

Instalacja rur kanalizacyjnych od A do Z:

1. Pamiętaj o spadku, który umożliwi Twoim urządzeniom pracę bez zakłóceń. Odcinki rur nie mogą być zbyt długie i powinny zachowywać co najmniej 2% spadek.

2. Miskę ustępową możemy ustawić około 1 m od pionu – najważniejsze, że musi być włączona do niego poniżej podejść innych przyborów sanitarnych. Jeśli całą instalację wykonamy inaczej, będziemy musieli wentylować dane podejście.

3. Co ważne, między miską ustępową a pionem nie należy włączać innego urządzenia, bo ścieki ze spłukiwanej miski ustępowej, spływając pełnym przekrojem rury, mogłyby wyssać wodę z jego syfonu.

4. Jakie konsekwencje niesie za sobą źle wykonana instalacja? Zaburzenie odpływu ścieków i tym samym nie najlepsze działanie innych urządzeń sanitarnych w naszej łazience. Przykładów może być naprawdę wiele.

5. Instalacja wanny i prysznica wymaga dokładnego sprawdzenia miejsca spadku. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy ów spadek spełni nasze oczekiwania, lepiej zmienić miejsce instalacji na inne.

Przeczytaj także: Jak wymienić silikon wokół wanny i brodzika?

Jak wykonać instalację rur kanalizacyjnych do urządzeń sanitarnych w łazience?

Kilka praktycznych informacji o samych rurach:

Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, ważne, by były jednocześnie lekkie, odporne na korozję oraz by nie osiadały na nich zbyt duże ilości zanieczyszczeń.

Średnica rur kanalizacyjnych jest różna i zależy od rodzaju urządzenia, do którego będą podłączone. Dla przykładu: podejście do umywalki albo bidetu – średnica rury 0,04 m, podejście do miski ustępowej 0,1 m.

Rury wykonane z tworzyw sztucznych odznaczają się bardzo dobrymi własnościami: mają wysokie parametry hydrauliczne, a dzięki gładkiemu wnętrzu umożliwiają spływanie ścieków z właściwą prędkością, są także odporne na korozje (pamiętajmy, że ścieki mają z reguły odczyn kwaśny).