Produkty

Jak wykonać instalację rur kanalizacyjnych do urządzeń sanitarnych w łazience?

Jak wykonać instalację rur kanalizacyjnych do urządzeń sanitarnych w łazience?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz remont łazienki, pamiętaj, że zmiana ustawienia jakiegokolwiek z urządzeń sanitarnych wiąże się z roszadami w zakresie instalacji kanalizacyjnej. Jeśli zatem chcesz, by wszystko działało sprawnie, koniecznie pamiętaj o tym, jak wykonać prawidłowy odpływ, jak profesjonalnie doprowadzić rury do urządzeń sanitarnych, a także z czego najlepiej wykonać instalację, by rzeczywiście była solidna.

rura kanalizacyjna instalacjaInstalacja rur kanalizacyjnych od A do Z:

1. Pamiętaj o spadku, który umożliwi Twoim urządzeniom pracę bez zakłóceń. Odcinki rur nie mogą być zbyt długie i powinny zachowywać co najmniej 2% spadek.

2. Miskę ustępową możemy ustawić około 1m od pionu - najważniejsze, że musi być włączona do niego poniżej podejść innych przyborów sanitarnych. Jeśli całą instalację wykonamy inaczej, będziemy musieli wentylować dane podejście.

3. Co ważne, między miską ustępową a pionem nie należy włączać innego urządzenia, bo ścieki ze spłukiwanej miski ustępowej, spływając pełnym przekrojem rury, mogłyby wyssać wodę z jego syfonu.

4. Jakie konsekwencje niesie za sobą źle wykonana instalacja? Zaburzenie odpływu ścieków i tym samym nienajlepsze działanie innych urządzeń sanitarnych w naszej łazience. Przykładów może być naprawdę wiele.

5. Instalacja wanny i prysznica wymaga dokładnego sprawdzenia miejsca spadku. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy ów spadek spełni nasze oczekiwania, lepiej zmienić miejsce instalacji na inne.

Kilka praktycznych informacji o samych rurach:

Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, ważne, by były jednocześnie lekkie, odporne na korozję oraz by nie osiadały na nich zbyt duże ilości zanieczyszczeń.

instalacja rur kanalizacyjnychŚrednica rur kanalizacyjnych jest różna i zależy od rodzaju urządzenia, do którego będą podłączone. Dla przykładu: podejście do umywalki albo bidetu – średnica rury 0,04 m, podejście do miski ustępowej 0,1 m.

Rury wykonane z tworzyw sztucznych odznaczają się bardzo dobrymi własnościami: mają wysokie parametry hydrauliczne, a dzięki gładkiemu wnętrzu umożliwiają spływanie ścieków z właściwą prędkością, są także odporne na korozje (pamiętajmy, że ścieki mają z reguły odczyn kwaśny).

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak dbać o rury odpływowe

Jak dbać o rury odpływowe
Drożne, czyste i wolne od bakterii rury odpływowe będą służyły w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Aby jednak tak było, konieczne jest przestrzega...
Czytaj więcej

Podłączenie elementów armatury sanitarnej w łazience – umywalka, prysznic, wanna, WC

Podłączenie elementów armatury sanitarnej w łazience – umywalka, prysznic, wanna, WC
Jednym z etapów wykończenia łazienki jest podłączenie wszystkich elementów armatury sanitarnej. Etap czasochłonny i najtrudniejszy. W artykule podpowi...
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o odpływach wody?

Co warto wiedzieć o odpływach wody?
Domowe instalacje kanalizacyjne są zwykle projektowane w taki sposób, że ścieki spływają pod własnym ciężarem przy wykorzystaniu siły grawitacji. Jedn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać instalację rur kanalizacyjnych do urządzeń sanitarnych w łazience?