icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne i zewnętrzne? Instrukcja krok po kroku

Wiele osób, chcąc obniżyć koszty remontu, decyduje się na samodzielne wykonanie wielu prac, na przykład wymianę drzwi. Jeśli masz w planie zakup i własnoręczny montaż drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo dokonać pomiarów. W poniższym artykule przedstawimy, jak zmierzyć drzwi bez zainstalowanej futryny oraz do już istniejącej, a także jakich błędów nie popełnić przy tej czynności.

Jak zmierzyć drzwi

Jak zmierzyć drzwi – podstawowe informacje

Wymiana stolarki drzwiowej czy okiennej to jedna z tych czynności remontowych, której dokonuje się stosunkowo rzadko. Jeśli już do tego dojdzie, większość osób podczas zakupu drzwi wybiera także usługę montażu. Jednak niektórzy decydują się na obniżenie kosztów remontu, a sprzyja temu samodzielna wymiana drzwi. 

W tym celu musisz wiedzieć nie tylko, jak zmierzyć szerokość drzwi. Ważne jest przygotowanie otworu drzwiowego do pomiarów, aby uniknąć błędów, które będą rzutować na późniejsze użytkowanie. 

Na szczęście do prawidłowego wymiarowania drzwi nie potrzebujesz wielu narzędzi. Najważniejsza i niezbędna jest miarka, której zasięg wyniesie około 3 metry. 

Pamiętaj, aby mierzenie wysokości, szerokości czy grubości dokonać w kilku miejscach, ponieważ wyniki mogą nieznacznie różnić się od siebie. Weź pod uwagę, że różnice w pomiarach mogą występować nawet w nowym budownictwie. W przypadku montażu drzwi część nierówności można naprawić m.in. wykorzystując specjalną piankę, ale również kupując ościeżnicę regulowaną. Co więcej, regulowana ościeżnica jest dość łatwa do samodzielnego zamontowania, a dzięki temu, że obejmuje ścianę z dwóch stron, daje bardzo elegancki efekt wizualny. 

Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne i zewnętrzne – instrukcja

Czas przejść do odpowiedzi na pytanie, jak zmierzyć drzwi pokojowe oraz wejściowe, gdy nie masz zainstalowanej futryny. W tej sytuacji musisz dokonać pomiaru otworu drzwiowego oraz skrzydła drzwiowego.

Zacznij od wymiarowania otworu drzwiowego. Zarówno wysokość, jak i szerokość zmierz w kilku miejscach, zapisać powinieneś najmniejszy wynik. Wysokość zmierz od podłogi do górnego kąta, zaś szerokość od jednego do drugiego boku. Nie zapomnij o zmierzeniu grubości muru. Jeśli mierzysz otwór wejściowy do drzwi pokojowych, nie zapomnij o dodaniu np. grubości położonej glazury. 

Przy samodzielnym montażu dobrym wyborem będzie zakup ościeżnic regulowanych, które dopuszczają niewielkie błędy pomiarowe. 

Mierzenie drzwi do starej futryny

Nie musisz demontować starej futryny, gdy chcesz jedynie odświeżyć wygląd mieszkania i wymienić same drzwi. Podejmując taką decyzję, musisz jednak wiedzieć, jak zmierzyć drzwi do starej futryny.

Zanim to jednak zrobisz, oceń, czy dotychczasowa futryna nie wypaczyła się i pozostaje stabilna. Pozostawienie futryny, która uległa wypaczeniu lub została zamontowana niestabilnie, spowoduje, że będziesz miał problem z montażem drzwi oraz ich użytkowaniem. Może się nawet zdarzyć, że niestabilna futryna nie wytrzyma obciążenia nowo zamontowanych drzwi. To może narazić Cię na konieczność przeprowadzenia poważniejszego remontu, ponieważ może dojść do uszkodzenia muru. 

Ciekawym rozwiązaniem może być zamontowanie tzw. ościeżnicy nakładkowej, którą montuje się na starej futrynie. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie zmniejszy otwór drzwiowy. 

Zanim kupisz nowe drzwi, sprawdź również, czy wybrany przez Ciebie model będzie pasował do starej futryny. Większość z nich jest kompatybilna bowiem z drzwiami przylgowymi. Jeśli wybierzesz drzwi bezprzylgowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że czeka Cię również wymiana futryny. 

Przejdźmy teraz do mierzenia otworu drzwiowego z zamontowaną już futryną. Wysokość zmierz od podłogi do góry futryny, natomiast boki od jednego do drugiego, jednak nie wliczaj w to listew wykończeniowych. 

Z wielkim prawdopodobieństwem wykonane przez Ciebie pomiary będą odpowiadać następującym standardom otworów drzwiowych:

  • wysokość – ok. 2060 lub 2075 mm 
  • szerokość – ok. 710, 810 lub 910 mm 

Ważna uwaga dla mieszkańców starszych zabudowań, np. kamienic: w takich mieszkaniach mógł być wykonany otwór niestandardowy, co wymusi na Tobie zamówienie drzwi na wymiar.

Jak zmierzyć drzwi

Błędy przy mierzeniu drzwi i ich konsekwencje

Wiesz już, jak zmierzyć drzwi wejściowe oraz pokojowe, jednak przed rozpoczęciem prac warto również zapoznać się z błędami, które zdarzają się najczęściej. Wiążą się one bowiem z dość uciążliwymi konsekwencjami w codziennym użytkowaniu.

Źle wymierzone, a co za tym idzie nieprawidłowo zamontowane drzwi wejściowe to przede wszystkim obniżenie bezpieczeństwa Twojego domu. Jesteś narażony również na zaburzenie komfortu cieplnego. Jeśli ciepło będzie uciekać z domu, z pewnością zwiększą się Twoje opłaty za ogrzewanie, ale również będziesz odczuwać dyskomfort termiczny. Konsekwencją będzie również zbieranie się wilgoci w okolicach drzwi, a nawet wnikanie do środka wody czy śniegu. 

Równie ważne jest, aby wiedzieć, jak zmierzyć drzwi wewnętrzne. Ich prawidłowy montaż sprawia, że unikniesz problemu z akustyką w domu. Źle wymierzone i zamontowane drzwi pokojowe mogą ocierać się o podłogę, a co za tym idzie niszczyć panele czy płytki podłogowe. 

Jakie zatem błędy popełniane są najczęściej? Jeśli źle zmierzysz oścież, prawdopodobnie kupisz zbyt małe lub zbyt duże drzwi. W obu przypadkach powstanie problem z zamontowaniem, a następnie użytkowaniem drzwi. 

Częstym problemem w przypadku samodzielnego montażu nowych drzwi jest nieprawidłowe wypoziomowanie ościeżnic. Odchylenia od poziomu spowodują niedogodności w codziennym użytkowaniu drzwi. Objawiają się one m.in. skrzypieniem drzwi, niedomykaniem się oraz opadaniem skrzydła drzwiowego, co może skutkować ocieraniem się o podłogę. 

Dlatego podczas kolejnych etapów montażu ościeżnicy sprawdzaj, czy zachowuje ona kąt prosty pomiędzy fragmentem osadzonym na boku oraz górze otworu drzwiowego. Powinieneś trzykrotnie wykonać pomiar zachowania kąta prostego: po sklejeniu ościeżnicy, wpasowaniu jej oraz po rozparciu. 

Zwróć uwagę również na to, w którą stronę mają otwierać się dane drzwi. Często dochodzi do pomyłki już na etapie zamówienia (drzwi prawe mają zawiasy po prawej stronie, drzwi lewe po lewej). Zdarzają się również błędy polegające na odwrotnym montażu ościeżnicy.