Jak zaadaptować piwnicę lub garaż do celów mieszkalnych?

Tego rodzaju adaptacja piwnicy lub garażu pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną lub użytkową w oryginalnym stylu. Przystosowanie takich miejsc nie jest jednak proste i w praktyce wymaga spełnienia wielu warunków. Podpowiadamy, jakie to warunki i co warto o nich wiedzieć, aby skutecznie zaadaptować piwnicę lub garaż do celów mieszkalnych.

Szerokie możliwości adaptacyjne

Piwnice lub garaże (także blaszane) przystosowane do celów mieszkalnych mogą być traktowane zarówno jako pomieszczenia sezonowe, jak i służące do stałego używania ich jako mieszkania. Ich wykorzystanie jest świetnym sposobem, chociażby na doskwierający chłód w okresie letnim. To także znakomity pomysł na dodatkowy dochód, jeśli zdecydujemy się je wynajmować, mieszkając jednocześnie na wyższych kondygnacjach i dysponując osobnym wejściem. Te, które są z kolei całkowicie pozbawione dostępu do światła słonecznego, doskonale nadają się do wykorzystania w formie przestrzeni typowo rekreacyjnej.

Porada eksperta:

W odpowiednio zaadaptowanej piwnicy lub garażu możemy bowiem swobodnie urządzić m.in.:

- kino domowe,
- bar,
- siłownię,
- salon gier,
- studio artystyczne.

Płyta sufitowa Knauf AMF Filigran SK 6,48 m2
Płyta sufitowa Knauf AMF Filigran SK 6,48 m2
Drzwi przeciwpożarowe DL88 EI30 890 x 2050 mm prawe
Drzwi przeciwpożarowe DL88 EI30

Kwestie formalne

Niezależnie od tego, jak zaawansowane będzie przystosowywanie naszej piwnicy lub garażu do celów mieszkalnych czy rekreacyjnych, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac będziemy musieli zmierzyć się z formalnościami. Mowa tutaj o uzyskaniu pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania tychże pomieszczeń. Zgłoszenie zamiaru prowadzenia tego typu prac remontowych nie będzie jednak wystarczające w każdym z przypadków. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, iż konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Dotyczy to sytuacji, w których remont piwnicy lub garażu będzie wiązał się z ingerencją w elementy konstrukcyjne budynku – przykładami są: powiększanie okien, modernizacja instalacji gazowej lub elektrycznej czy przystosowywanie nadproży do nowych warunków – chociażby po to, by drzwi do piwnicy były bardziej funkcjonalne.

Wniosek, który złożymy w odpowiednim urzędzie, powinien zawierać dotychczasowy oraz docelowy sposób użytkowania tej części obiektu budowlanego.

Zaprawa wyrównująca Cekol 5 kg
Zaprawa wyrównująca Cekol 5 kg

Warunki, które pozwalają na adaptację

Uzyskanie właściwego pozwolenia zależy m.in. od charakterystyki pomieszczeń, które chcemy zaadaptować na cele mieszkalne. W tym przypadku najważniejsza jest ich wysokość, która nie może być mniejsza niż 2,5 metra. Jeśli odległość między podłogą a sufitem jest mniejsza nawet o kilkanaście centymetrów, panujące w Polsce prawo budowlane pozwala użytkować tego rodzaju pomieszczenia jedynie w formie pobytu czasowego, zamykającego się w okresie kilku godzin. Możemy sobie wówczas pozwolić na zorganizowanie w piwnicy lub garażu wspomnianego kina domowego, siłowni czy nawet domowej sauny lub solarium (w takiej sytuacji wystarczająca będzie wysokość 2,2 m), ale nie możemy przystosować dostępnej przestrzeni w pełni do celów mieszkalnych.

Równie istotne jest w tym przypadku zastosowanie okien, których minimalna szerokość powinna wynosić 90 cm. Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez tych elementów, które w przypadku pomieszczeń znajdujących się pod poziomem gruntu mogą być powiększane do celów mieszkalnych, a nawet zagłębiane w ziemi. Ich brak z kolei determinuje konieczność wykonania nadproży w ścianach nośnych, co jest po pierwsze dość skomplikowane, a po drugie – bardzo kosztowne. Oprócz tego w naszej piwnicy lub garażu nie możemy mieć do czynienia z zawilgoceniem, przez które na ścianach powstają grzyby i pleśni.

Porada eksperta:

Do adaptacji do celów mieszkalnych nadają się najbardziej pomieszczenia, w których woda gruntowa znajduje się minimalnie 1 m pod podłogą.

Folia izolacyjna budowlana Diall 4 x 25 m
Folia izolacyjna budowlana Diall 4 × 25 m

Izolacja przeciwwilgociowa

Prace związane z przystosowaniem piwnicy lub garażu do celów mieszkalnych powinniśmy rozpocząć od właściwego zabezpieczenia podłóg i ścian, niezależnie od tego, czy poziom wód gruntowych znajduje się na pozornie bezpiecznej głębokości. Wilgoci, możemy się pozbyć poprzez osuszanie budynku, lecz nie mamy pewności, że problem ten nie powróci, jeśli nie zastosujemy odpowiedniej hydroizolacji. Aby przekonać się, na ile jej zastosowanie jest konieczne, warto zdecydować się na przeprowadzenie analizy stopnia zawilgocenia ścian. Wykorzystanie izolacji przeciwwodnej w każdym z przypadków sprawi, że użytkowanie pomieszczeń znajdujących się poniżej terenu będzie znacznie bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Podczas wykańczania podłóg i ścian w piwnicy lub garażu powinniśmy pamiętać również o tym, aby stosować zawsze materiały odporne na działanie wilgoci. Inaczej doprowadzimy do niszczenia tych elementów oraz ich wątpliwej estetyki.

Wentylacja

Podejmując się adaptacji piwnicy lub garażu do celów mieszkalnych, powinniśmy mieć również na względzie fakt, iż są to pomieszczenia, w których wentylacja nie jest tak łatwa i swobodna, jak na wyższych kondygnacjach. Brak odpowiedniego systemu, podobnie jak samo działanie wód gruntowych, może prowadzić do powstawania w tych pomieszczeniach pleśni i grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów. Kluczowe jest tutaj wykorzystanie okien oraz możliwe częste wietrzenie. Okna musi też wspomagać sprawna wentylacja mechaniczna lub wentylacja grawitacyjna. Powinniśmy zadbać przede wszystkim o właściwe udrożnienie wszystkich jej kanałów. Konieczne może się okazać również zwiększenie ilości pracujących w tych pomieszczeniach przewodów wentylacyjnych, które zapewnią efektywną wymianę powietrza.

Ogrzewanie

To, co jest niepodważalną zaletą pomieszczeń znajdujących się pod poziomem terenu, to chłód, jaki może nam uprzyjemniać gorące letnie dni. Stanowi on jednocześnie wadę, gdy nadchodzi zima – wówczas zastosowanie sprawnie funkcjonującej instalacji centralnego ogrzewania jest koniecznością. Pamiętajmy o tym, że ocieplanie ścian od wewnątrz jest w tym przypadku nietrafionym pomysłem, ponieważ nie będą mogły one swobodnie oddychać. Możemy je ocieplić od zewnątrz lub też poprawić ich izolacyjność termiczną poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów: boazerii, korka lub paneli drewnianych.

Okno gospodarcze ACO PVC 100 x 50 cm brązowe
Okno gospodarcze ACO PVC 100 × 50 cm

Oświetlenie

Projekt garażu lub piwnicy powinien uwzględniać też odpowiednie oświetlenie, zarówno jeśli zdecydujemy się na przystosowanie tych miejsc do celów mieszkalnych, jak i czysto rekreacyjnych. Jest to szczególnie istotne w tym pierwszym przypadku ze względu na spore ograniczenie dostępu do światła dziennego wpadającego przez okna. Same okna również powinny spełniać odpowiednie wymogi. Według przepisów ich powierzchnia powinna stanowić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi w przypadku pomieszczenia mieszkalnego oraz 1/12 w przypadku pomieszczenia rekreacyjnego (przeznaczonego do pobytu czasowego). Aby możliwie najskuteczniej rozjaśnić całość mieszkania znajdującego się w piwnicy lub garażu, warto też stawiać na drzwi z dużymi przeszkleniami – w tych warunkach liczy się każde źródło.

Bardzo ważne jest też oczywiście zastosowanie odpowiedniej ilości punktów oświetlenia sztucznego. Podczas tego rodzaju adaptacji konieczne jest również zastosowanie większej ilości gniazdek elektrycznych oraz włączników, których pierwotnie znalazło się tam niewiele.

Porada eksperta:

Adaptując takie miejsca do celów mieszkalnych, nie należy ograniczać się jedynie do światła centralnego, ale wspomagać je także źródłami miejscowymi: kinkietami, halogenami czy taśmami LED. Odpowiedni efekt da oświetlenie sufitowe współpracujące ze ściennym oraz podłogowym.

Czyścik do klinkieru Ultrament 1 l
Czyścik do klinkieru Ultrament 1 l

Urządzenie

Przystępując do ostatniego kroku adaptacji, powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim kolorystykę naszych wnętrz. Pamiętajmy o tym, że piwnicę lub garaż należy możliwe najbardziej rozjaśniać, po to, by czuć się tam bardziej komfortowo i przytulnie, słowem – nie czuć się tam do końca jak pod ziemią, co może być nieco przytłaczające. Stąd też ciemne barwy ścian to nietrafiony pomysł, choć możemy się na nie zdecydować, kontrastując je z jasnymi fragmentami w celu uzyskania oryginalnego efektu wykończenia. A skoro o oryginalności mowa, to możemy ją też osiągnąć poprzez takie zabiegi jak stworzenie sufitu podwieszanego czy wykorzystanie cegły na ścianie.

Data publikacji: 08.09.2016