Ocieplenie bramy garażowej – jak się do tego zabrać?

Jak powinno wyglądać prawidłowe ocieplenie bramy garażowej? Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego materiału izolacyjnego. Co więcej, w czasie montażu trzeba zwrócić uwagę na to, aby ocieplenie nie utrudniało jej otwierania. Zobacz, jak i czym ocieplić bramę garażową?

Brama garażowa

Spis treści:

Czy warto ocieplić bramę garażową?

Ocieplenie bramy garażowej pozwoli Ci zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Dlaczego? Nieocieplone drzwi garażowe mogą stanowić mostek termiczny, przez który będzie uciekać całe ciepło z nagrzanego pomieszczenia. Połać drzwi garażowych to duża powierzchnia – w końcu zajmować może prawie całą ścianę. Nieocieplone drzwi garażowe będą więc dawać taki sam efekt jak pominięcie jeden ściany zewnętrznej podczas ocieplania domu. To zupełnie bez sensu! Uszczelnienie i docieplenie drzwi garażowych ma bardzo duże znaczenie, kiedy garaż stanowi integralną część całego domu. 

Najwięcej ciepła ucieka przez blaszane drzwi garażowe, najmniej – przez drewno. O izolacji tej części domu warto pomyśleć już na etapie planowania budowy. Najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w specjalne drzwi fabrycznie wyizolowane. 

Izolacja bramy garażowej to nie tylko kwestia utrzymania ciepła. Ma ona także chronić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem w lecie. Co więcej, dobra izolacja potrafi wygłuszyć drzwi garażowe, co dla niektórych ma kluczowe znaczenie.

A co z garażem wolnostojącym? Czy izolacja bramy garażowej tu także ma sens? Oczywiście, że tak! Nawet jeżeli nie ocieplasz samego garażu, wyizolowanie go pozwoli utrzymać wyższą temperaturę niż ta, która panuje na zewnątrz. 

Zobacz również: Jaka brama garażowa jest najlepsza? Pomagamy w wyborze

Czym ocieplić drzwi garażowe?

Jak ocieplić bramę garażową? Materiał izolacyjny, który zminimalizuje uciekanie ciepła, powinien być dobrany indywidualnie do drzwi garażowych. Inaczej wyglądać będzie docieplenie drzwi garażowych wykonanych z blachy, a inaczej bramy drewnianej. Niezwykle istotne parametry ocieplenia to objętość, jaką będzie zajmować izolacja, oraz jej ciężar. Jeżeli warstwa izolacyjna będzie zbyt gruba, może to utrudniać otwieranie drzwi. Nie może być ona również zbyt ciężka - inaczej uszkodzi mechanizm odpowiedzialny za otwieranie drzwi. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku składania drzwi segmentowych. 

Rodzaj ocieplenia zależeć będzie także od tego, jak dużo przestrzeni zostało Ci na izolację. W przypadku gdy możesz pozwolić sobie tylko na cienką warstwę izolacyjną, na drzwiach połóż folię termoizolacyjną. Upewnij się, że dobrze przylega do powierzchni, na której ją kładziesz. Folię najczęściej przykleja się do drzwi. Istnieją także takie, które wzmocnione są dodatkowo warstwą wypełnioną pęcherzykami powietrza. Dzięki temu izolacja ma mniejszą przepuszczalność ciepła.

Innym materiałem izolacyjnym, który możesz zamocować na bramie garażowej, jest mata docieplająca. To dość lekki i wytrzymały materiał. Jej montaż także nie powinien sprawić Ci zbyt wielu kłopotów. 

W przypadku klasycznych drzwi skrzydłowych możesz zastosować połacie 3-4 centymetrowego styropianu. To jeden z najpewniejszych materiałów izolacyjnych. Jego główną wadą jest to, że zajmuje sporo miejsca. Jednak jeśli nie musisz się tym martwić, to śmiało wykorzystaj starą, sprawdzoną metodę ocieplania. 

W izolacji drzwi garażowych sprawdzi się także pianka PUR, czyli pianka poliuretanowa. Ona jednak także może zabierać sporą objętość. Pianka montażowa to sprawdzona metoda izolacji odporna na pleśń i zbieranie się wilgoci. Co więcej, jest niezwykle łatwa w użyciu. Pamiętaj, żeby zawsze rozprowadzać ją na suchej i czystej powierzchni. 

Zobacz także: Jak konserwować automatyczną bramę garażową

Jak zniwelować straty ciepła w bramie?

Ocieplenie bramy garażowej – od czego zacząć?

Na początek warto rozważyć ocieplenie ościeży bramy garażowej. Nawet jeżeli położysz na samą bramę garażową odpowiednią warstwę izolacji, ale nie będzie ona odpowiednio przylegać do framugi, ciepło będzie uciekać przez tę szczelinę. Spróbuj wyregulować okucie i ustawić drzwi we właściwej pozycji. 

Ocieplenie ościeży bramy garażowej powinno także polegać na zainwestowaniu w dobrej jakości uszczelki. Dzięki temu skrzydła drzwi będą ściśle przylegać i żaden podmuch chłodnego powietrza nie przedostanie się do środka. 

Kolejnym krokiem będzie dobranie właściwego materiału izolacyjnego do rodzaju drzwi. Ocieplenie bramy garażowej segmentowej z pewnością będzie wymagało większej precyzji niż ułożenie warstwy styropianu na klasycznych drzwiach skrzydłowych. 

Zgromadź wszystkie potrzebne narzędzia i materiały do ocieplenia bramy. Potrzebne mogą być taśmy, kleje, pistolety czy też zapas pianki poliuretanowej. 

Ocieplenie bramy garażowej segmentowej najlepiej wykonać za pomocą folii termoizolacyjnej. Materiał ten powinien być kładziony na suchej i oczyszczonej powierzchni. Ważne jest też prawidłowe umieszczenie taśm dwustronnych mocujących. Na nie równo ułóż folię. Na koniec izolację zabezpieczyć trzeba taśmą aluminiową. Wybierając folię, zwróć uwagę na jej wskaźnik Uw. Wybierz taką, która ma najniższą przepuszczalność cieplną. 

Oto kompletny poradnik: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ociepleniu garażu

Zaizoluj resztę garażu!

Nieocieplone ściany garażu to także miejsce, przez które może uciekać ciepło z domu. Nawet jeżeli w pomieszczeniu tym nie ma grzejnika, nawiewu czy ogrzewania podłogowego, nie oznacza to, że izolacja termiczna jest zupełnie bez sensu. Wprost przeciwnie! Izolacja ścian pomoże Ci ochronić wnętrze przed ekstremalnymi temperaturami – niskimi, ale i wysokimi. 

Już wiesz, jak wygląda ocieplenie bramy garażowej!

Izolacja bramy garażowej to rozsądne rozwiązanie, które pomoże Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zwłaszcza jeżeli garaż jest połączony z resztą domu. Blaszane drzwi garażowe przepuszczają ciepło w lecie i chłód w zimie. Izolacja zapewni więc zachowanie optymalnych warunków w pomieszczeniu. Pamiętaj, żeby materiał izolacyjny zawsze dobrać do typu bramy oraz przestrzeni, jaką dysponujesz. Wszelkie potrzebne do tego zabiegu materiały budowlane znajdziesz na Castorama.pl.

Data aktualizacji: 12.07.2024