icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak załatać dziurę w ścianie? Instrukcja

Zauważyłeś właśnie dziurę w ścianie i zastanawiasz się, od czego mogła powstać? Wiedz, że takie rzeczy się zdarzają i są całkowicie normalne w niemalże każdym domu. Co więcej, oprócz dziur często zdarzają się również inne zniszczenia w postaci pęknięć, czy odpadającego tynku. Jak załatać dziurę w ścianie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Przejdź do następnych akapitów:

Dziury powstałe w tynku i te w płytach kartonowo-gipsowych – jak je załatać? 

Dziury w płytach kartonowo-gipsowych mogą powstawać na skutek pewnych nieświadomych czynności. Do najczęstszych z nich zalicza się zabawy najmłodszych domowników, głównie dlatego, że dzieci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą coś złego zrobić, po prostu mają spontaniczne ruchy. Oprócz tego dziury mogą pojawiać się wtedy, gdy dochodzi do przeciągu i drzwi zaczynają uderzać o ścianę.

Niekiedy powstają także w wyniku wnoszenia dużych przedmiotów do domu, które podczas tej czynności mogą naruszyć część ściany. Co więcej, powodem tego może być nawet zwykłe machnięcie ręką. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych i da się to bez problemu naprawić. Należy tutaj wspomnieć, że ubytki powstałe w płytach kartonowo-gipsowych to powszechny problem. Nie są one zbyt odporne na zniszczenia, co sprawia, że jest to ich największa wada.

Dziury w tynkach powstają na skutek pojawienia się wilgoci w ścianie. Tynki mogą również niszczyć się z powodu ataku rozwijających się grzybów. Zanim jednak zaczniesz naprawiać szkody, najpierw powinieneś zająć się usuwaniem przyczyny. Dziury powstają również w wyniku osiadania budynku. Może to być również przez ciężki strop, a ten powodować może nacisk na ściany.

Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy na przykład jesteś nieostrożny podczas przesuwania stołu, który niechcący może puknąć w ścianę. Bądź pewien, że pojawi się na ścianie wgniecenie lub tynk zacznie odpadać z tego miejsca. Jest to jednak wynik Twojej nieuwagi, a szkody da się zawsze naprawić. Zdarzają się jednak ubytki, które nie muszą być wcale Twoją winą. Może to być wynikiem zbyt szybkiego schnięcia tynku, które kończy się skurczem warstwy. Tak powstaje dziura w ścianie. Jak załatać ją skutecznie? Odpowiadamy poniżej.

jak-zalatac-dziure-w-scianie

Instrukcja łatania dziur w ścianach

Zastanawiasz się, jak załatać dużą dziurę w ścianie? Nie jest to bowiem niemożliwe. Czas, jaki poświęcisz na prace związane z naprawą, niewiele Cię będą kosztować, biorąc pod uwagę fakt, że powstała dziura w tynku mogłaby się z czasem powiększyć. Nie wiesz, jak załatać dziury w ścianie po kołkach? A może nie wiesz, jak załatać dziurę w suficie? Dzięki naszym poradom poradzisz sobie z łataniem każdej dziury. 

Jak załatać dziurę w tynku? 

Krok 1. Zwiększ przyczepność nakładanych materiałów

Usuń z powstałej dziury wszelkie kołki i gwoździe. Powiększ powstałe otwory po wyciągnięciu elementów. Korzystnie wpłynie to na lepkość masy plastrującej. Pozbądź się też odstającego tynku, który się uszkodził. Powstającą dziurę uprzątnij z pyłków przy pomocy odkurzacza. Jest to wręcz konieczność. Jeśli tego nie zrobisz, możesz mieć trudności z łączeniem masy oraz miejscem do załatania.

Krok 2. Przejdź do gruntowania

Jeśli sprzątnąłeś dziurę, przejdź teraz do jej zagruntowania. Jest to niezwykle istotne, jeśli dziura ma powyżej jednego centymetra, a do tego ma delikatne podłoże. Niezagruntowana, przenikliwa ściana, zaburzy przyczepność masy, ponieważ wyssie wodę z produktu, który nałożysz. Użyj teraz masy szpachlowej. Musisz ją rozrobić z wodą w proporcjach podanych przez producenta. Możesz też użyć gotowego produktu do bezpośredniego nałożenia.

Krok 3. Zacznij wypełniać dziurę

Masa kryjąca powinna być nałożona przy użyciu szpachelki. Zaaplikuj ją na całej głębokości dziury. Nie zostawiaj pustych obszarów. Bądź zwinny, produkt nie może za szybko stężeć. Następnie wyrównaj otwór i zbierz nadmiar masy. Teraz może schnąć.

Krok 4. Ostatnie poprawki i malowanie

Polepioną dziurę potrzyj pacą lub papierem ściernym. Usuń nadmiar powstałego pyłu. Powtórz gruntowanie. Gdy ściana będzie sucha, możesz ją pomalować.

Jak załatać dziurę w ścianie gipsowej?

Warto, abyś znał oba sposoby łatania dziur w ścianie gipsowej. Nigdy nie stosuj metody na małe dziury do ratowania większych wgłębień. Dlatego, iż ściany cały czas pracują, tak samo, jak budynek, więc jeśli naprawiłbyś dziurę niezbyt fachowo, szpachla mogłaby ulec wykruszeniu.

Krok 1. Wyznacz i oznakuj dziury

Wokół dziury narysuj jakikolwiek kształt o równych bokach. Twoim szablonem może być skrawek tektury. Tak ustalisz rozmiar, dzięki któremu zakryjesz całą dziurę. Narysuj pomocne linie i wytnij fragment papieru.

Krok 2. Wytnij otwór w ścianie

Pomóż sobie nożykiem. Nie wyjeżdżaj poza linię cięcia, którą ustaliłeś wcześniej. Wygładź linie i wyrównaj nierówności. Wytnij teraz taki sam rozmiar płyty g-k.

Krok 3. Oklej wstawiony fragment płyty g-k

Potrzebna Ci taśma do łączenia płyt. Zapobiegnie ona pękaniu gipsu oraz utrzyma płytę w odpowiednim ułożeniu. Jeśli nie masz jej pod ręką, weź szpachelkę i między płyty umieść warstwy gipsu. W ten sposób zatuszujesz krawędzie. Ruszającą się płytę możesz przykręcić wkrętem do drewna. Utrzyma on płytę w jednym miejscu podczas trwania prac.

Krok 4. Wygładź i pomaluj ścianę

Poczekaj tyle, ile trzeba, żeby masa była całkiem sucha. Będzie miała wtedy kolor beżowy, a nie biały. Przy pomocy papieru ściernego wygładź nierówności, odkurz i pomaluj na kolor całej ściany. Użyj w tym celu wałka, ponieważ pędzel mógłby zostawić smugi.

Zobacz także: Wykończenie drzwi zewnętrznych – jak wykończyć ściany przy drzwiach?

 

jak-zalatac-dziure-w-scianie

 

Jakie narzędzia przydadzą się podczas łatania dziur w ścianach?

To, jak załatać dziurę w ścianie, już wiesz. Teraz zapoznaj się z listą narzędzi, które musisz sobie przygotować. Aby prace naprawcze przy dziurze w ścianie, szły sprawnie, koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszej strony, które z pewnością Ci ułatwi każdą czynność. Co będzie Ci potrzebne? 

• Szpachelka;

• folia malarska, odkurzacz, szufelka oraz zmiotka;

• śrubokręt, wkrętarka, obcęgi, kombinerki;

• wiaderko;

• papier ścierny lub paca;

• grunt;

• gładź;

• nożyk o tapet;

• taśma do płyt;

• farba do ściany;

• kuwetka;

• wałek malarski;

• fragment płyty g-k.

Data publikacji: 03.12.2014