Produkty

Jak zamaskować ubytki w ścianach?

Jak zamaskować ubytki w ścianach?

Pewnych spraw nie unikniemy. Oprócz zwyczajowo wymienianej śmierci i podatków, musimy także pogodzić się z efektami użytkowania mieszkania. Na szczęście większość z nich to drobne ubytki, pęknięcia i zniszczenia, które możemy usunąć własnym sumptem. Jak się za to zabrać?

przygotowanie zaprawyIdentyfikacja problemu

W toku normalnego korzystania z mieszkania na ścianach na pewno pojawią się dziury i pęknięcia. Czy będą efektem przestawiania zawieszonych obrazków, fotografii, półek i haków, uszkodzeń mechanicznych, gwałtownego otwierania drzwi i okien, czy też pojawiają się ze względu na upływ czasu, możemy im zaradzić. Dobrze jest naprawić wszystkie ubytki za jednym zamachem, choćby ze względu na konieczność rozrobienia większej ilości zaprawy, dlatego poszukajmy wszystkich dziur i zadrapań. Zazwyczaj ich znalezienie nie jest trudne, w końcu mówimy o widocznych ubytkach. Zwróćmy szczególną uwagę na okolice kontaktów, narożniki, miejsca montażu i nawierceń. Ubytki często znajdują się w miejscu dostawiania krzeseł, łóżek i kanap do ścian – często podczas siadania uderzamy w ich powierzchnię, z czasem przez akumulację struktura zaczyna się poddawać. Po odnalezieniu warto zbadać głębokość i rozmiar uszkodzeń, co pomoże nam dobrać odpowiednią ilość wypełnienia.

Gdy już wiemy, że mamy problem, ustalmy, z jakiego materiału jest wykonana ściana i dobierzmy rozwiązanie.

Maskowanie ubytków w tynkach

Do usunięcia płytkich otworów w ścianach pokrytych tynkami stosujemy zaprawę szpachlową na bazie naturalnego gipsu. Jego przewagą nad samym gipsem jest wolniejsze wysychanie, co pozwoli wyrównać odpowiednio załatany fragment nawet amatorom. Cały proces musimy zacząć od usunięcia luźnych fragmentów, ziarenek piasku czy resztek farby wokół ubytku. Po odczyszczeniu powinniśmy zagruntować powierzchnię za pomocą emulsji.

W czasie schnięcia możemy przygotować zaprawę. Proszek zawsze sypiemy do zimnej wody, nie odwrotnie – unikniemy w ten sposób tworzenia się grudek. Zazwyczaj utrzymujemy proporcję 5 części zaprawy na 2 części wody (1 kg proszku na 0,4 l wody), a do połączenia w jedno możemy użyć mieszadła mechanicznego, np. specjalnej nakładki na wiertarkę.

Możemy przyspieszyć całość, kupując gotową mieszankę w tubie lub pojemniku – do zakupienia w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. W obu przypadkach zaprawę nakładamy za pomocą kielni i szpachli, usuwając jej nadmiar. Pamiętajmy, że głębszych uszkodzeń nie należy zatykać za pomocą jednorazowego nałożenia dużej ilości szpachlówki. Wówczas należy odczekać aż masa zaschnie i powtórzyć czynność dwa lub trzy razy, za każdym razem nakładając maksymalnie 5-milimetrową warstwę.

Czas związania masy jest zależny od ilości, jaką nałożyliśmy – upewnijmy się, że powierzchnia jest sucha. Wyrównajmy ją wówczas papierem ściernym, a następnie pokryjmy farbą odpowiadającą reszcie pomieszczenia.

Maskowanie ubytków w płytach kartonowo-gipsowych

Wielką zaletą tego materiału jest łatwość instalacji, lekkość i niska cena. Niestety, wadą pozostaje niska odporność na uszkodzenia, dlatego dość często mamy do czynienia z płytszymi i głębszymi zarysowaniami. Na szczęście takie zadrapania można w bardzo prosty sposób załatać właśnie za pomocą zaprawy szpachlowej na bazie gipsu. Podobnie jak w przypadku tynku, musimy oczyścić ubytek, ścinając przy okazji płytę pod kątem. Tak sfazowana powierzchnia jest gotowa do szpachlowania.

cementowa zaprawa szpachlowa castoramaWiększe ubytki będą wymagały wymiany fragmentu płyty i odpowiedniego połączenia z resztą ściany. Należy wówczas zakreślić prostokątny fragment, w obrębie którego znajduje się otwór, zostawiając sobie centymetr zapasu. Następnie wycinamy fragment za pomocą ostrego noża lub nożyka do tapet. Jeśli płyta jest przyklejona do powierzchni, przed usunięciem musimy pokruszyć zaznaczony fragment. Z zapasowej płyty gipsowo-kartonowej wycinamy odpowiadający dziurze element, który następnie umieszczamy w otworze. Aby zamocować go solidnie do reszty ścian, możemy użyć ażurowej taśmy naprawczej lub metalowej siatki. Jeżeli chcemy upewnić się, że dosztukowany fragment nie będzie zmieniał miejsca, możemy przybić do jego powierzchni kawałek deseczki za pomocą gwoździa (nie zapomnijmy o usunięciu zarówno tej pomocy, jak i pozostałego po niej otworu).

Gdy już znaleźliśmy odpowiednią łatę, mocujemy ją za pomocą zaprawy szpachlowej. Po wyschnięciu nie zapominamy o szlifowaniu papierem ściernym, a całość pokrywamy gruntem i farbą w celu zamaskowania połączeń.

Sprawa komplikuje się w przypadku naprawy gipsowo-kartonowych narożników. Wówczas musimy użyć siatki zbrojącej – jeżeli deformacja jest niewielka, wystarczy użycie jej razem z mocowaniem ze szpachlówki. W przypadku gdy narożnik uległ deformacji, musimy mu nadać pierwotny kształt. Możemy to zrobić za pomocą nałożenia taśmy z aluminiową wkładką, którą pokrywamy warstwą zaprawy. Jeżeli uszkodzenia są poważniejsze, konieczna będzie wymiana całego profilu narożnikowego. Należy usunąć starą konstrukcję i „nabić” nowy narożnik, który następnie mocujemy warstwą gipsu szpachlowego. Całość oczywiście polerujemy za pomocą papieru ściernego i malujemy na odpowiedni kolor.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak zamurować dziurę po drzwiach?

Jak zamurować dziurę po drzwiach?
Zdarzają się sytuacje, że pojawia się potrzeba zamurowania istniejących otworów – czy to drzwiowych, czy pełniących rolę wnęk. Niepotrzebne i nieużywa...
Czytaj więcej

Do czego użyć zaprawy dyspersyjnej

Do czego użyć zaprawy dyspersyjnej
Zaprawy dyspersyjnej, z racji jej ciekawych właściwości, używamy wszędzie tam, gdzie nie mogą pomóc nam inne preparaty wiążące. Kiedy powinniśmy się z...
Czytaj więcej

Jak radzić sobie z odparzeniami tynku?

Jak radzić sobie z odparzeniami tynku?
Odparzenia to uszkodzenia tynku, które nie powstały ze starości czy z racji eksploatacji budynku, ale na skutek błędów wykonawczych. Najczęściej pojaw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zamaskować ubytki w ścianach?