Produkty

Co jest potrzebne do budowy garderoby

Co jest potrzebne do budowy garderoby

Budowa garderoby jest zadaniem na tyle łatwym, że – w zależności od modelu, na jaki się zdecydujemy – przydatne będą nam jedynie podstawowe narzędzia. Za to większe pole do popisu będziemy mieli przy wybieraniu elementów jej wyposażenia – od drążka, przez przeróżne kosze, aż do wieszaków. Na co warto się zdecydować?

Przejdź do następnych akapitów:

Obecnie dostępne garderoby to różnej wielkości moduły do własnoręcznego skręcenia i przytwierdzenia do ściany. Jeśli chcemy własnoręcznie zabudować przestrzeń na garderobę, możemy zakupić na wymiar materiały drewniane lub drewnopochodne wraz z systemem mocowania lub skorzystać z oferty metalowego systemu ściennego albo wieszanego. Każda z możliwości ma swoje zalety ze względu na potrzebne nam elementy do zbudowania garderoby.

Najprostsze w montażu: moduły

Najprostsze do zbudowania są moduły, które sprzedawane są opakowaniach złożonych z jednego lub dwóch kartonów. Jako że wraz z nimi znajdziemy elementy mocujące, garderobę postawimy, posługując się jedynie śrubokrętem krzyżowym. We własnym zakresie dokupić możemy kątowniki, za pomocą których zespolimy garderobę ze ścianą, przy której będzie stała. W tym celu przydadzą się wkręty z kołkami rozporowymi, wiertarka, ewentualnie wkrętarka – ewentualnie, bo śrubokręt w zupełności nam wystarczy.

Zestaw garderoba pod skos Atomia

Garderoba samodzielnego projektu i wykonania

Bardziej rozbudowany zestaw narzędzi otoczy nas, kiedy zdecydujemy się na własnoręczne zbudowanie garderoby. Po dokładnym wymierzeniu przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji, i obmyśleniu układu półek, szuflad i drążka na wieszaki, w markecie budowlanym dokonujemy zakupu wybranych przez nas materiałów. Mogą to być elementy drewniane, drewnopochodne lub z PCV. Ważne, aby uważnie dobrać mocowania poszczególnych półek z uwzględnieniem ciężaru, jaki będzie na nich spoczywał. Mocne i wytrzymałe powinny być elementy mocujące w przypadku półek obciążonych na przykład elektronarzędziami, bo i takie przedmioty znaleźć mogą swoje miejsce w garderobie. Jeśli nie będzie ona zasłonięta przesuwnymi drzwiami, warto postarać się o estetyczny wygląd całości – tu z pomocą przychodzą nam półki z ukrytym systemem montażu.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Wiertarka, śrubokręt, wkrętarka i odpowiednie do materiału, z którego jest wykonana ściana, wkręty będą nam niezbędne również podczas mocowania do ściany metalowych szyn. Do nich przytwierdzimy wsporniki metalowe, a na nich – półki, kosze i inne akcesoria. Mamy tu do wyboru dwie opcje – mocowanie ścienne szyn poziomych, na których zawieszamy pionowe i dowolnie je rozmieszczamy, oraz mocowanie ścienne szyn pionowych, którym wybieramy stałe miejsce na naszych ścianach.

system Poppit

W zależności od materiału, do którego będziemy przytwierdzać elementy metalowe, konieczny będzie dobór odpowiednich wkrętów czy nawet kotw chemicznych w przypadku betonu komórkowego i gazobetonu. System mocowania ściennego umożliwia nam maksymalne wykorzystanie przeznaczonej na garderobę przestrzeni i stworzenie takiego układu całości, który będzie dostosowany do potrzeb naszych i pozostałych mieszkańców. Wieszaki, które w dowolnych miejscach będą podtrzymywały półki, mają wytrzymałość do 60 kg, tak więc półka może udźwignąć nawet 120 kg ciężar – tym sposobem w garderobie mogą się znaleźć wszystkie nasze narzędzia do majsterkowania oraz elektronarzędzia.

Półka na buty do korpusu 45/58 x 75 cm GoodHome Atomia 2 poziomowa

Kolejne niezbędne elementy metalowej garderoby umocowanej na ścianie, to:

  • drążek – oparty na specjalnych wspornikach, do wyboru mamy kolor satynowy, złoty i chromowany
  • wysuwane kosze wyposażone w prowadnice, które mocuje się do wsporników
  • drążek na obuwie, który zawiesza się za wystający obcas
  • półki na obuwie z obcasem płaskim, mieszczące do 6 par butów
  • różnego rozmiaru półki ażurowe – od 305 x 607 do 902 mm
  • przezroczyste przegrody do półek i koszy
  • wysuwany wieszak na spodnie
  • mocowane z boku garderoby wieszaki na krawaty i dodatkowe ubrania

Data publikacji 13-05-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje zawiasów meblowych i ich zastosowanie

Rodzaje zawiasów meblowych i ich zastosowanie
Zawiasy meblowe stanowią podstawowy rodzaj okucia meblowego. Dzięki nim możemy przymocować fronty do korpusu szafki tak, żeby ich otwieranie i zamykan...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak wyregulować zawiasy w drzwiach?

Instrukcja wideo - jak wyregulować zawiasy w drzwiach?
Nieodpowiednio wyregulowane zawiasy w drzwiach mogą skutkować szeregiem niedogodności. Opuszczone na nich skrzydło może wydawać nieprzyjemne dźwięki s...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - regulacja zawiasów szafki

Instrukcja wideo - regulacja zawiasów szafki
Drzwiczki meblowe nie domykają się lub domykają się niesymetrycznie, na czym cierpi estetyka szafki? Oznacza to tylko jedno: rozregulowane zawiasy meb...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.12.2016
budowałem garderobę z serii elfa z tego co pamiętam i wyszła bardzo fajnie. chociaż widzę tutaj kilka rozwiązań, których teraz żałuję, że nie zastosowałem. np. kupiłem nieprzejrzyste kosze na buty :/

Ocena i komentarz dla:

Co jest potrzebne do budowy garderoby