icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zrobić wyciągarkę ręczną?

Podczas prac remontowych i budowlanych często zdarza się, że używane sprzęty i materiały są bardzo ciężkie. Zamiast nosić je ręcznie, warto użyć wyciągarki. Jakie są jej zalety? O czym należy pamiętać, gdy robisz ją samodzielnie?

Wyciągarka domowej roboty – dlaczego warto?

Podczas budowy domu lub remontu poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu bardzo często zmuszeni jesteśmy do podnoszenia i transportowania ciężkich materiałów budowlanych lub poszczególnych elementów wykończeniowych. Stanowi to problem zwłaszcza wtedy, gdy samodzielnie próbujemy odnowić jakąś przestrzeń bez pomocy specjalistycznych narzędzi. Wykwalifikowane ekipy remontowe dysponują zazwyczaj profesjonalnym sprzętem, którego nam może brakować.

Chcesz sam zbudować ścianę działową lub zamurować jakąś przestrzeń? Potrzebujesz dostarczyć okno lub inny duży element wykończeniowy na wyższe piętro? Wyrabiasz beton, który potrzebujesz przetransportować na wyższy poziom? Spróbuj zrobić to przy pomocy ręcznie wykonanej wyciągarki.

Jak zrobić wyciągarkę ręczną?

Wystarczy kilka prostych elementów, często pozyskanych ze starych, zużytych narzędzi lub maszyn, aby otrzymać prosty i funkcjonalny sprzęt do wyciągania i przenoszenia różnych przedmiotów. Przyspieszy to Twoją pracę i pozwoli skuteczniej dokończyć zaplanowane przedsięwzięcie.

Do podstawowych typów wyciągarek zalicza się:

  • wyciągarkę elektryczną;
  • wyciągarkę mechaniczną;
  • wyciągarkę hydrauliczną;
  • wyciągarkę ręczną.

Każda z nich ma swoje wady i zalety. Można ich używać do prac remontowych, podczas zajęć w ogrodzie lub w celu naprawy samochodu. Przyspieszają i ułatwiają pracę oraz odciążają nasze mięśnie.

Zobacz też: Betoniarki – wybór i zastosowanie

Przygotowanie do pracy

Jak zrobić wyciągarkę ręczną samodzielnie? Przed przystąpieniem do pracy przygotuj kilka niezbędnych podzespołów i narzędzi, które ułatwią osiągniecie zadowalającego efektu. Aby budowa wyciągarki była sukcesem, zaopatrz się w:

  • bęben w kształcie cylindra, na który będzie nawijana lina;
  • linę – stalową lub elastyczną, wykonaną z odpowiedniego tworzywa sztucznego;
  • jako element dodatkowy, ułatwiający pracę, możesz zamontować zblocze, wykorzystywane do zatrzymywania liny na właściwej wysokości;
  • rolki albo ślizgi;
  • hamulec i przekładnię zębatą.

Możesz wykorzystać elementy używane lub kupić poszczególne podzespoły. Warto, abyś dobrał odpowiednią linę – wykonana z tworzywa sztucznego jest lżejsza i tańsza, ale szybciej się zużywa. Lina stalowa waży więcej i wystarczy Ci na dłużej, niesie też mniejsze ryzyko zerwania się w przypadku podnoszenia bardzo ciężkich elementów.

Jak zrobić wyciągarkę ręczną? Instruktaż krok po kroku.

Jeżeli zgromadziłeś wszystkie niezbędne elementy, możesz zacząć samodzielne przygotowanie urządzenia. Jak zrobić wyciągarkę, mając małe doświadczenie? Przygotuj bęben lub element mocujący, który będzie stanowił główny trzon całej maszyny. Może to być bęben od urządzenia mechanicznego, kołowrotek od wędki lub inny cylinder, który spełni Twoje oczekiwania odnośnie ciężaru przenoszonego sprzętu i funkcji, które ma spełniać. Zahacz o niego w odpowiedni sposób linę i nawiń na cylinder.

Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę, możesz podstawowy cylinder wzbogacić dodatkowymi rolkami lub ślizgami, które zrównoważą pracę głównego bębna i ułatwią późniejsze zwijanie liny. Sprawdź, czy rączka lub uchwyt, który będzie służył do poruszania bębnem, pozwala Ci na odpowiednie manewrowanie urządzeniem, i czy ruch liny jest harmonijny. Zapewni to lepszą pracę wyciągarki przy ciężkich i trudnych do transportowania surowcach, np. cieczach i da odpowiedź na to, jak zrobić wyciągarkę ręczną, która sprosta różnym zadaniom.

Przeczytaj także: Wyciągarka mechaniczna – jak działa?

Na końcu liny zamontuj hak, zaczep lub uchwyt, który będzie transportował przedmioty. Możesz je dowolnie wymieniać, dzięki czemu zyskujesz doskonałe urządzenie wielofunkcyjne.

Jak zrobić wyciągarkę ręczną?

Domowa wyciągarka ręczna gotowa. O czym musisz pamiętać?

Wyciągarka domowej roboty stanowi ogromną pomoc w remontach i pracach, wymagających większej siły fizycznej. Budowa wyciągarki nie wymaga specjalnej konserwacji. Jak zrobić wyciągarkę, która posłuży Ci przez lata? Jak o nią dbać? Przechowuj ją w suchym pomieszczeniu, by wilgoć lub brud nie wpłynęły na czas jej użytkowania. Jeżeli podczas pracy któryś z elementów wyciągarki został ubrudzony lub zmoczony, oczyść go dokładnie i wysusz.

Przed każdą pracą sprawdzaj stan liny – unikniesz wtedy nieprzyjemnych niespodzianek, gdyż zniszczona lina może się urwać i wpłynąć na zniszczenie podnoszonego materiału bądź przedmiotu. To wszystko sprawi, że wyciągarka będzie służyć Ci długie lata.