icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaką wybrać młotowiertarkę?

Młotowiertarka to urządzanie podobne do tradycyjnej wiertarki. Dzięki niemu możemy łatwo wykonywać otwory w twardych podłożach, np. wykonanych z betonu czy kamienia. Poza tym młotowiertarki służą także do skuwania starych okładzin ściennych. Na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu elektronarzędzie?

Młotowiertarka a wiertarka

Od tradycyjnej wiertarki omawiany rodzaj sprzętu odróżnia się posiadaniem funkcji udaru pneumatycznego – dzięki temu podczas pracy nie musimy mocno dociskać go do nawiercanej powierzchni, co jest bardzo przydatne podczas korzystania z wiertarki. Udar taki sam generuje siłę pozwalającą na przebicie się przez dany materiał – Wykorzystanie młotowiertarki może w tej sytuacji skutkować jej uszkodzeniem.

Możliwości młotowiertarek

Tego rodzaju elektronarzędzie może funkcjonować w kilku trybach. Przede wszystkim pozwala na wiercenie z udarem oraz bez udaru – to drugie umożliwia wykonywanie otworów w materiałach, takich jak drewno czy metal. Za możliwość kucia odpowiada natomiast obecność funkcji udaru bez obrotów, której nie posiada każda młotowiertarka (np. młotowiertarka Erbauer). Jeśli oczekujemy więc od urządzenia jak największej funkcjonalności, powinniśmy wybrać model z funkcją kucia.

Parametry, na które należy zwrócić uwagę

Możliwości, jakie dają poszczególne modele młotowiertarek np. firmy Erbauer, zależą od kilku ich parametrów. Są to:

- energia pojedynczego udaru – mierzona jest w dżulach i może osiągać nawet do 65 J (takie urządzenia są bardzo wydajne i efektywnie kruszą bardzo trwałe materiały). W przypadku większości modeli młotowiertarek siła udaru dochodzi maksymalnie do 5, czasem 10 J. Wraz z energią udaru za efektywność urządzenia odpowiada także częstotliwość udaru.

SMALL_mlotowierSMALL_mlotowierSMALL_mlotowierSMALL_mlotowier

- moc – decyduje o tym, jak długo możemy używać narzędzia bez konieczności robienia przerw. Im jest większa, tym efektywniejszy będzie nasz sprzęt. Od wartości mocy zależy też energia i częstotliwość udaru – urządzenia posiadające moc w granicach 1000 W polecane są do sporadycznego użytku domowego czy hobbystycznego.

- typ uchwytu – młotowiertarki wyposażone są w jeden z dwóch rodzajów uchwytów, które pozwalają na łatwą wymianę osprzętu bez potrzeby korzystania z narzędzi. Najpopularniejszy jest system SDS-Plus. SDS-Max przeznaczony jest natomiast do ciężkich prac. Z systemami tymi współpracują wiertła SDS, a także dłuta i szpicaki. Jeżeli chcemy korzystać z wierteł tradycyjnych, należy skorzystać ze specjalnego adaptera.

- sposób zasilania – większość młotowiertarek zasilana jest elektrycznie, ale możemy także zaopatrzyć się w model akumulatorowy. Dzięki temu możliwości użycia urządzenia nie będzie ograniczał zasięg kabla zasilającego.

- dodatkowe funkcje – wybierając młotowiertarkę, warto także zwrócić uwagę na możliwość regulacji obrotów. Pomocnym udogodnieniem będzie także funkcja redukcji drgań – jej obecność docenimy szczególnie wtedy, gdy z naszego urządzenia będziemy korzystać często i długo. Niektóre modele posiadają również wskaźnik zużycia szczotek, a także przeciążenia silnika.

SMALL_mlotowiercaSMALL_mlotowiercaSMALL_mlotowiercaSMALL_mlotowierca