Jakie problemy czekają na nas w starej kamienicy?

Stare mury kuszą autentycznością i interesującym wyglądem, jednak kryją w sobie pewną dozę problemów. Musimy mieć je na uwadze przed rozpoczęciem remontów, poprawek i instalacji, ponieważ są nieodłączną częścią mieszkania w budynkach, które stoją od lat.

Stare struktury

W Polsce nie brakuje mieszkań, zazwyczaj komunalnych, które w metryce liczą sobie więcej niż 100 lat. Zazwyczaj są to kamienice czynszowe, których standard w momencie wybudowania nie należał do najwyższych. W zależności od kolei losów i zapobiegliwości zarządców, budynki te mogą przedstawiać sobą cały przekrój stadiów starzenia się, a nawet rozpadu. Wiele z nich wciąż nie posiada kanalizacji lub ma tylko sanitariaty zbiorcze, niekiedy szwankuje instalacja elektryczna, a czasami brakuje nawet bieżącej wody. Takie budynki są chronicznie niedocieplone, a stan klatki schodowej pozostawia sporo do życzenia. Nie zapominajmy także o piwnicach, które zwykle są zagracone i wilgotne. W niektórych miastach dochodzi do tego konieczność zmagania się z plagą szczurów, które żerują na wyrzucanym w wielkich ilościach jedzeniu z restauracji i barów. Wyplenienie ich, tak samo jak dość często spotykanych karaczanów i prusaków, może być wielce kłopotliwe, ponieważ szkodniki mają mnóstwo miejsc do schowania się w starych murach.

Mieszkanie w takich miejscach może nastręczać wiele trudności, ale jako lokatorzy nie mamy możliwości, by samodzielnie zmienić stan tych budynków. Wieloetapowa wymiana, a czasami podłączenie niezbędnych mediów jest zadaniem zarządców budynków. Zadaniem naszym, jeśli jest to mieszkalnictwo komunalne, będzie ustalenie kiedy i w jakiej formie będzie miało to miejsce. Informacje o planie zagospodarowanie przestrzeni znajdziemy w Urzędzie Miasta w ramach Biuletynu Informacji Publicznej. Zazwyczaj zajmuje się nim wydział gospodarki komunalnej (nazwany zależnie od miejscowych przepisów). Miejmy jednak na uwadze, że sprawy urzędowe mają dość powolny bieg, dlatego warto poruszać je również na poziomie Rad Osiedli i Dzielnic.

Przeczytaj także: Jak zlikwidować mostek termiczny przy oknie? 6 metod

Jakie problemy czekają na nas w starej kamienicy?

Remonty

Niespodzianki czekają na nas również wewnątrz. I chociaż cegła, z której zbudowane są kamienice, nie starzeje się wdzięcznie, na szczęście jest materiałem dość podatny na wiercenie, rozbiórkę i rozbijanie. Niestety, kable i rury w kamienicach stanowią zazwyczaj prawdziwą plątaninę, dlatego do jej rozsupłania przyda się pomoc specjalisty. Wszelkie ulepszenia instalacji elektrycznej i wodnej muszą być dokładnie izolowane, ponieważ łatwo osiada na nich wilgoć, która w połączeniu z nieszczelnościami może doprowadzić do prawdziwych zniszczeń.

Znacznie większym wyzwaniem będzie odtworzenie stanu pierwotnego lokum. Ponieważ dotarcie do materiałów sprzed ponad stu lat będzie trudne, zastąpmy je nowoczesną cegłą. Upewnijmy się przy tej okazji, że szczeliny między starym a nowym są skutecznie zasklepione.

Wentylacja

Uwięziona w tkance miejskiej kamienica nie ma miejsca, by oddychać i oddawać swą wilgoć, czego efekty często możemy oglądać na ścianach. Dodatkowo biegnące przez środek kominy mogą przesączać kreozot (płynną sadzę), co również powoduje nieestetyczne wykwity.

Arsenał środków do walki z tym stanem rzeczy jest ograniczony przez niemożność ocieplenia i uszczelnienia zewnętrznych ścian. Pozostaje nam zadbanie o izolację wewnątrz. Możemy dokonać tego dostawiając ścianę z przestrzenią wentylowaną z płyty gipsowo-kartonowej lub użyć środka izolującego do ścian. Pamiętajmy, by dobierać wytrzymałe tynki, które z łatwością przylegają do powierzchni.

Problematyczny, szczególnie latem, jest dopływ świeżego powietrza. Rozwiązaniem mogą być nawiewniki zamontowane zarówno na oknach, jak i ścianach. Osobną kwestią jest drożność kanałów wentylacyjnych, która sprawia, że w mieszkaniach panuje nieprzyjemny zaduch. Zapewnienie drożności należy do obowiązków administracji budynku, bez odpływu powietrza wnętrza są narażone na kumulującą się wilgoć.

Równie ważna jest kwestia okien, których stan w kamieniach często pozostawia wiele do życzenia. Ich wymiana powinna być priorytetem – zarówno plastikowe jak i drewniane będą ulepszeniem w porównaniu do dziurawych okiennic. Pamiętajmy jednak, że w niektórych mieszkaniach wymiana takiego elementu musi być przeprowadzona po konsultacji z administracją budynku. Dla obiektów wpisanych na listę zabytków taka inwestycja oznacza ubieganie się o pozwolenie wojewódzkiego konserwatora budynków.

Sprawdź też: Czym jest budownictwo zrównoważone?

Jakie problemy czekają na nas w starej kamienicy?

Ogrzewanie

Większość kamienic komunalnych podłączona jest do sieci centralnego ogrzewania dostarczanego przez ciepłownię miejską. W przeciwnym razie pozostaje dostarczenie mieszkaniu ciepła z pieców. Wbrew pozorom wciąż często w użyciu są piece węglowe, a jeśli opalanie węglem i drewnem niezbyt nam pasuje, pozostaje kosztowne ogrzewanie za pomocą grzejników elektrycznych i gazowych.

Instalacja AGD

Do każdego podłączenia dodatkowego urządzenia elektrycznego musimy podchodzić uważnie, ponieważ bardzo łatwo o przeciążenie sieci. W niektórych kamienicach nadal mamy do czynienia ze starymi bezpiecznikami topikowymi (tzw. korki). Nie wracają one automatycznie do pracy po ponownym uruchomieniu, dlatego musimy mieć zawsze w pogotowiu parę zapasowych, najlepiej w bliskiej odległości od przygotowanej na tę okazję latarki.