Produkty

Kiedy i jak przycinać żywopłot?

Kiedy i jak przycinać żywopłot?

Piękny i równo przycięty żywopłot, to marzenie wielu miłośników ogrodnictwa. Jednak wcale nie jest tak trudnym zajęciem, jak mogłoby się wydawać. Przeczytaj artykuł i poznaj kilka zasad o tym, kiedy przycinać żywopłot i jak to zrobić.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak przycinać żywopłot?

Technika tego jak przycinać żywopłot zawsze jest taka sama, niezależnie od zasadzonego gatunku. Podstawą jest, aby zapamiętać, że cięcie zaczyna się od boków rośliny. Na pytanie: Jak równo przyciąć żywopłot? Podpowiadamy – przede wszystkim zaopatrz się w sznurek. Pozwoli to na zachowanie prostej linii cięcia. Utworzone, ze sznurka pasma powinny zostać poprowadzone przy górnej krawędzi oraz w połowie wysokości żywopłotu.

Używając narzędzi elektrycznych, należy pamiętać, żeby kierunek ruchu był prawidłowy. Najpierw ruch należy wykonać w dół, a następnie w górę. Pierwszy ruch usunie pędy, a drugi wyrówna linię. Jeśli boki są przycięte, to w kolejnym etapie należy zająć się wierzchołkiem (grzbietem) żywopłotu. Warto również tutaj użyć sznurka i wykonać pomocniczą linię cięcia wzdłuż całej długości żywopłotu. Tą czynność wykonuje się, trzymając nożyce poziomo oraz wykonując półobroty całym ciałem. Pozwoli to łatwiej i szybciej uzyskać pożądany kształt żywopłotu.

Obciętych pędów nie wyrzucaj, tylko rozdrobnij je i wykorzystaj na ściółkę czy kompost.

Zasady cięcia żywopłotu

 1. Sezonowe i regularne formowanie zapewni świetne efekty, a praca nad przycinaniem żywopłotu będzie przyjemna i sprawna.

 2. Istotne jest, aby co roku wykonać cięcie sanitarne, za pomocą którego zostaną usunięte suche oraz chore pędy.

 3. Jeśli zdecydujesz się, kiedy przycinać żywopłot, rozpocznij jego skracanie od boków rośliny.

 4. W przypadku, gdy używasz nożyc elektrycznych, kieruj ostrze najpierw w dół. Pozwoli to  usunąć zbędne pędy. Następnie przycinaj do góry, żeby skorygować błędy i nadać właściwy kształt.

 5. W ostatnim etapie przytnij wierzchołki żywopłotu. Warto wówczas trzymać nożyce poziomo. Pomocna będzie linka, poprowadzona tak, aby wykonać równą linię cięcia. 

 6. Wszystkie narzędzia używane do przycięcia żywopłotu powinny być regularnie czyszczone oraz naoliwione. Poza oczywistym faktem, że zadbane urządzenia rzadziej się psują, to również czyste przedmioty nie nadkażą żywopłotu ewentualnymi patogenami.

kiedy-przycinac-zywoplot

Kiedy przycinać żywopłot?

Okres, w jakim przycinany jest żywopłot to bardzo istotna kwestia. Jednak kluczowe jest to, jaki gatunek wymaga tego zabiegu. Poza tym czynnikiem, w przypadku formowania żywopłotu, należy robić to częściej, natomiast swobodnie rosnące krzewy można podcinać rzadziej. Niezależnie czy masz dużo, czy mało roślin tego typu, to zasady są takie same.

Warto zapoznać się z kilkoma poniższymi zasadami. Są to:

 1. Rośliny ogrodowe najczęściej sadzi się jesienią, w związku z czym pierwsze cięcie wykonuje się wiosną. Istotne jest to, żeby wybrany przez ciebie czas na to, kiedy przyciąć żywopłot, nie był czasem występujących przymrozków. 
 2. Pierwsze, a zarazem konkretne cięcie należy zrobić tak, aby wysokość żywopłotu nie była wyższa, jak 20-30 cm. Należy je wykonać niezależnie od tego, czy w przyszłości żywopłot ten będzie formowany, czy nie. Takie mocne cięcie zagęści krzew u podstawy, dzięki czemu w przyszłości roślina będzie zdrowa, zwarta i bez prześwitów.
 3. Drugie przycięcie należy wykonać, kiedy rośliny podrosną. Powinno to być pod koniec sierpnia.

Starszy żywopłot – przycinanie

 1. Starszy żywopłot powinno się przycinać 1-2 razy w roku.

 2. Miesiące, kiedy powinno się je podciąć, to wiosenny czas na przełomie marca i kwietnia oraz w sierpniu, na koniec lata.

 3. Dodatkowo dla rośliny jest to bardzo korzystne, ponieważ nowo wyrośnięte pędy zdążą zdrewnieć, zanim nadejdą mrozy. Dzięki temu żywopłot będzie lepiej zabezpieczony przed zimnem oraz uzyska ochronę przed różnymi chorobami.

To jak przycinać żywopłot jest niezwykle istotne, dla zadbania o dobry wygląd żywopłotu przez długie lata. Kolejne cięcia tych roślin zaleca się wykonywać co najmniej raz do roku. Miesiące, jakie warto wybrać, żeby to zrobić to przełom marca i kwietnia. Mniej więcej w tym czasie rośliny zaczynają wzrost. Pogoda wiosenna z coraz większą ilością słońca szybko zregeneruje podcięte pędy.

Czym ciąć żywopłot i jakich użyć narzędzi?

Jeśli już wiesz, kiedy przycinać żywopłot, poznaj niezbędne narzędzia, przydatne w dbaniu o ogród. W obecnych czasach nie tylko rozwinęła się elektronika, typu telefony czy laptopy. Również narzędzia ogrodowe stały się elektrycznymi i nowoczesnymi przedmiotami. Szczególnie istotne jest, że poza ciekawym wyglądem, bardzo ułatwiają prace ogrodowe. Nożyce czy sekatory ręczne pozwalały na wykonanie większości prac w ogrodzie w sposób prawidłowy, ale czy przyjemny? Małe krzewy można było tak podciąć bez najmniejszego problemu. Jednak duży żywopłot stanowił dla podcinającego spore wyzwanie. Jeśli są dostępne liczne ułatwienia, to warto z nich skorzystać.

To, czym ciąć żywopłot jest bardzo istotnym zagadnieniem. Urządzenia bezprzewodowe używa się do przycinania wysokiego lub obszernego krzewu. W takim przypadku kabel nie będzie przeszkadzał, a ewentualne ryzyko jego uszkodzenia zniknie. Do mniejszych żywopłotów wystarczy użyć narzędzi przewodowych. Mają one większą moc niż takie, które są bezprzewodowe. Praca na urządzeniu, które ma przewód, może trwać przez wiele godzin, bez konieczności przerwy na ładowanie.

Czym przycinać żywopłot? Pomocne urządzenia i narzędzia podczas przycinania żywopłotu, to:

 • nożyce ogrodnicze – do wykonywania małych prac ogrodniczych

 • sekatory – krótki, z długą rączką lub na wysięgniku do przycinania wysokich roślin

 • piły – z tradycyjną rączką, zwykła (proste ostrze), kabłąkowe, piła lisi ogon, piły ramowe oraz ze składanym ostrzem. Te narzędzia również można zamocować na wysięgniku.

 • noże ogrodnicze – krzesak, okulizak, szczepak

 • szpadle i łopaty

 • grabie

 • sznurek

 • taczki na odpady

kiedy-przycinac-zywoplot

Formowanie żywopłotu – pomysły i inspiracje

Żywopłot powinien mieć odpowiedni dostęp do światła w każdej jego części. Wedle ogólnie przyjętych zasad, krzew ten powinien być szerszy na dole, a węższy u góry. Daje to pewność, że formowanie żywopłotu będzie udane i wyglądające estetycznie. Krzew będzie odpowiednio gęsty, a jego kolor jednolity.

Istnieje kilka najpopularniejszych sposobów na to, jak przycinać żywopłot, a są to:

 • Trójkąt – używany do cięcia krzewów powyżej 1 m wysokości. Są posadzone w równym rządku oraz mających luźną strukturę. Ostry czubek chroni roślinę przed działaniem czynników, mogących ją zniekształcić,

 • Trapez – to najlepsze rozwiązanie dla żywopłotów wysokich, które są gęsto rozgałęzione,

 • Prostokąt – jest to odpowiedni kształt dla nisko przycinanych roślin, które dobrze znoszą słaby dostęp do światła.

Podsumowując – dbając o swój ogród, zadbasz także o dobre samopoczucie i efektywny wypoczynek w ładnym otoczeniu. Przycinając żywopłot oraz wykonując inne prace na świeżym powietrzu, nie zapomnij o ubraniu ochronnym. Podstawą są buty ochronne, natomiast profesjonalny strój może zastąpić dawno nienoszony T-shirt i spodnie dresowe. Zadbaj o swój ogród już dziś, bo naprawdę warto!

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Żywopłot z grabu – sadzenie i pielęgnacja

Żywopłot z grabu – sadzenie i pielęgnacja
Żywopłot spełnia w ogrodzie wiele funkcji, od czysto użytkowych po dekoracyjne. Jeśli wybierzemy do jego zasadzenia graby, drzewa te – odpowiedn...
Czytaj więcej

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów
Krzewy oraz drzewa to jedne z ważniejszych i zdecydowanie najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych naszego ogrodu. Do ich pełnej pielęgnacji ko...
Czytaj więcej

Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów

Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów
Niektóre prace ogrodowe można wykonać własnoręcznie, do innych konieczne będzie użycie elektronarzędzi. Tę zależność szczególnie łatwo można zaobserwo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kiedy i jak przycinać żywopłot?