Produkty

Jarmuż

Łac. Brassica oleracea var. sabellica

Jarmuż

Jarmuż, z łac. Brassica oleracea var. sabellica, jest rośliną dwuletnią z rodziny kapustowatych. Pochodzi z Europy Środkowej, gdzie gościł na stołach już ponad 2 tysiące lat temu.

Obecnie jest uznawany za jedno z najbardziej wartościowych warzyw kapustnych na świecie. Charakterystyczne dla jarmużu są jego długie, postrzępione liście tworzące rozetę. Najczęściej są spotykane w kolorze zielonym, choć zdarzają się również fioletowe. Wyrastają na grubej, wzniesionej łodydze, która osiąga wysokość od 10 do 100 cm.

Uprawa jarmużu to sztuka łatwa i wdzięczna. Choć preferuje wilgotne, gliniasto-piaszczyste gleby o zasadowym lub obojętnym pH oraz osłonecznione stanowisko, bez problemu poradzi sobie także w zgoła odmiennych warunkach. Dzięki doskonale rozwiniętej sieci korzeni potrafi przetrwać niemal każdą suszę. Jest też odporny na mróz. Co więcej, po przemarznięciu jego liście zyskują na smaku, dlatego zalecane jest zbieranie ich tuż po pierwszych przymrozkach.

Są dwa sposoby uprawy jarmużu: z rozsady oraz przez wysiew wprost do gruntu. Uprawa z rozsady zaczyna się od wysiania nasion do rozsadnika w maju lub w czerwcu – na zbiór późnojesienny lub w sierpniu – na zbiór zimowy. Następnie po upływie ok. 6-8 tygodni należy je przesadzić w miejsce stałe, pamiętając, by uprzednio przygotować podłoże, czyli wzbogacić je o kompost lub nawóz organiczny. Zalecane jest, aby odległość między poszczególnymi roślinami oraz rzędami wynosiła ok. 50 cm. Decydując się na drugi sposób, czyli wysiew bezpośrednio do gruntu, nasiona należy umieścić w gruncie w czerwcu lub lipcu. Kiedy rośliny podrosną, konieczne jest ich przerwanie, by poszczególne okazy były oddalone od siebie o ok. 40 cm. Niezalecane jest sadzenie jarmużu w miejscach, w których uprzednio były uprawiane inne warzywa kapustne.

Pielęgnacja rośliny polega głównie na jej regularnym podlewaniu oraz spulchnianiu gleby. Odchwaszczanie nie jest konieczne z wyjątkiem pierwszego roku, kiedy jej rozmiary są jeszcze niewielkie. Kilkakrotnie w ciągu sezonu wskazane jest dokarmienie warzywa rozcieńczonym nawozem organicznym – dobrze reaguje na potas, magnez i sód.

Jarmuż to przede wszystkim roślina jadalna, źródło licznych witamin i minerałów. Ma właściwości przeciwnowotworowe i antybakteryjne. Można go spożywać w wersji surowej, jak i przetworzonej. Jest również wykorzystywany jako element dekoracyjny dań i bukietów.

Data publikacji: 10.01.2017