Produkty

Kaktus

Łac. Cactaceae

Kaktus

Kaktus, z łac. Cactaceae, jest sukulentem należącym do rodziny kaktusowatych. Jego środowiskiem naturalnym są pustynie, półpustynie i góry, głównie w Ameryce Północnej i Południowej, ale w wersji hodowlanej występuje na całym świecie.

Wyróżnia go gruby, zielony pęd, który ma różne formy, np. jedno-lub wieloczłonowe, i kształty, np. kuli, walca lub kolumny. Wznosi się lub płoży, osiągając wysokość od 1 cm do 12 m. Jego cechą charakterystyczną są również wielokształtne, kłujące ciernie.

Roślina przystosowana jest do trudnych warunków, dlatego nie przysparza problemów w uprawie. Najważniejsze jest zapewnienie jej osłonecznionego stanowiska, np. na południowym oknie, oraz odpowiedniej temperatury. Latem rozwija się najlepiej w wysokiej temperaturze, zimą zaś, gdy przechodzą w stan spoczynku, należy zapewnić jej niższą temperaturę – w zależności od gatunku od 6 do 18 stopni Celsjusza. Kaktus preferuje gleby przepuszczalne, lekko kwaśne, piaszczyste i ubogie w składniki pokarmowe. Do jego uprawy zalecane jest wykorzystanie ziemi dedykowanej sukulentom.

Czas na wysiew nasion kaktusa przypada na okres od połowy lutego do połowy czerwca lub od połowy sierpnia do połowy września. W pierwszej kolejności nasiona należy wypłukać i zdezynfekować w różowym roztworze nadmanganianu potasu, a następnie wysuszyć i zaprawić środkiem grzybobójczym. Po wsianiu do gleby należy spryskać podłoże przegotowaną wodą wzbogaconą o składniki pokarmowe, a następnie przykryć je i zapewnić stałą temperaturę ok. 20-25 stopni Celsjusza. Po ok. 4-14 dniach, kiedy roślina wykiełkuje, należy zacząć ją wietrzyć, a po pojawieniu się pierwszych cierni – przesadzić do większego pojemnika. Zalecane jest umieszczenie na jego dnie warstwy drenażowej, która umożliwi odpływ nadmiaru wody.

Kaktusa należy podlewać rzadko, ale obficie: najintensywniej wiosną, rzadziej latem, a zimą raz na kilka tygodni, kiedy ziemia przeschnie. Kilka razy w okresie wzrostu, czyli od maja do września, wskazane jest dokarmienie go nawozem dla sukulentów. Raz na 2-3 lata, wczesną wiosną, należy przesadzić go do większych doniczek. By uchronić go przed chorobami, należy przestrzegać wymogów uprawy i stosować profilaktycznie preparaty grzybo- i owadobójcze przed i po wegetacji.

Kaktusy są niezwykle łatwymi w uprawie roślinami ozdobnymi, które nadają się do hodowli w mieszkaniu, w szklarni, a także w ogrodzie. Niektóre gatunki mają właściwości jadalne i lecznicze.

Data publikacji: 10.01.2017