Produkty

Kaladium

Łac. Caladium

Kaladium

Kaladium, z łac. Caladium, to rodzaj wieloletnich roślin z rodziny obrazkowatych o charakterystycznych, wielobarwnych liściach. W naturalnym środowisku deszczowych lasów tropikalnych Ameryki Południowej rośliny osiągają do 90 cm wysokości. W polskich warunkach klimatycznych uprawiane są jako ozdobne rośliny doniczkowe.

Gatunki ozdobne hodowane w donicach przeważnie nie przekraczają 30-40 cm wielkości. Kaladium posiada charakterystyczne, dość duże, sercowato-strzałkowate liście w różnych kolorach. W zależności od gatunku na powierzchni liści tworzą się czerwone, różowe, białe lub zielone wzory. Wraz z pojawieniem się liści lub tuż przed ich wzrostem rozwijają się 1-2 kwiatostany w formie kolb otoczonych łódeczkowatą pochwą. Szczególnie rozpowszechniony w uprawie krajowej jest gatunek kaladium dwubarwne (Caladium bicolor).

Jakie warunki sprzyjają uprawie doniczkowej? Kaladium jest rośliną, która wymaga poświęcenia uwagi i troskliwej opieki. Nawet doświadczeni ogrodnicy z pieczołowitością doglądają każdego rozwijającego się liścia, bo wystarczy nawet niewielka zmiana w otoczeniu, by cały wysiłek poszedł na marne. Roślina najlepiej rośnie w szklarniach i oranżeriach, gdzie wilgotność powietrza jest wysoka, a oświetlenie intensywne. Kaladium zazwyczaj rośnie przez jeden okres wegetacyjny i nie wytrzymuje zimowania, nawet w warunkach mieszkaniowych.

Roślina potrzebuje stanowiska słonecznego i bardzo widnego, ale nie może być wystawiona bezpośrednio na działanie Słońca. Intensywnie padające promienie słoneczne doprowadzą do poparzenia liści, czyli pojawienia się brązowych plam. W pomieszczeniu przez cały rok temperatura powinna oscylować pomiędzy 15 a 24 stopniami Celsjusza. Kaladium potrzebuje wilgotnego powietrza, ale liści nie można zraszać. Najlepszym sposobem jest ustawienie w pokoju nawilżacza bądź zamgławianie rośliny specjalnym atomizerem. Na miejsce postawienia donicy warto wybrać stanowisko spokojne i osłonięte przed przeciągami. Roślina potrzebuje żyznego podłoża z dodatkiem torfu, który na dłużej zatrzyma wilgoć w pojemniku.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne będą jeszcze potrzebne? Kaladium jako wymagający rodzaj preferuje podłoże wilgotne, ale nie przemoczone. Wystarczy pojemnik umiarkowanie podlewać 2 do 3 razy na tydzień letnią, przegotowaną wodą. Nalanie zimnej wody z kranu do ziemi może spowodować szok termiczny, a w konsekwencji zmarnienie rośliny. W okresie spoczynku nawadniać trzeba ją znacznie rzadziej. Liście, szczególnie te dopiero rozwijające się, są bardzo wrażliwe i delikatne, dlatego nie powinno się ich przecierać ani nabłyszczać.

Gdzie wykorzystuje się kaladium? Atrakcyjnie wybarwione liście, pomimo trudności w hodowli, zachęcają do jej uprawy doniczkowej w mieszkaniu.

Data publikacji: 10.01.2017