Produkty

Kalibrachoa

Łac. Calibrachoa

Kalibrachoa

Kalibrachoa, z łac. Calibrachoa, to rodzaj efektownie i obficie kwitnących roślin z rodziny psiankowatych, spokrewniony jest z petunią (Petunia). Popularny jest ze względu na atrakcyjny pokrój i szereg barwnych kultywarów. W polskich warunkach klimatycznych kalibrachoa może być uprawiana jako jednoroczna roślina ozdobna na balkony i tarasy.

W zależności od odmiany pędy sięgają od 20 do 70 cm długości. Roślina może mieć zwarty, kulisty pokrój, który idealnie pasuje do dużych pojemników na tarasy, lub zwisające pędy bogato pokryte niewielkimi kwiatami, przeznaczone do uprawy w wiszących donicach. Kalibrachoa posiada charakterystyczne, kielichowate kwiaty o zwartych płatkach, z widocznym unerwieniem i zwykle ciemniejszym środkiem.

W sprzedaży dostępne są kultywary o kwiatach jednolicie wybarwionych lub dwukolorowych, z których najpopularniejsze są odcienie cytrynowe, żółte, białe, pomarańczowe, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe.

Jakie warunki preferuje roślina do zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia? Kalibrachoa potrzebuje dużej donicy z podłożem przepuszczalnym i lekko kwaśnym. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie można dopuścić do przelania rośliny. W przypadku zbyt nawodnionego podłoża roślina gnije, a jej pędy więdną. Najlepiej, by pojemniki z sadzonkami były postawione w miejscu słonecznym lub półcienistym na balkonie czy tarasie.

W jaki sposób pielęgnować kalibrachoę, by atrakcyjnie kwitła? Poza zapewnieniem optymalnych warunków do rozwoju sadzonki warto roślinę co dwa tygodnie odżywiać wieloskładnikowymi nawozami płynnymi. Zastosowanie nawozu zakwaszającego zapewni jednolite wybarwienie ulistnienia. Podłoże o zbyt zasadowym odczynie może prowadzić do żółknięcia wierzchołków pędów. Należy pamiętać o regularnym, umiarkowanym podlewaniu oraz usuwaniu zwiędłych kwiatostanów. Kalibrachoa jest łatwa w uprawie i wytrzymała, dlatego polecana jest początkującym domowym ogrodnikom. Hoduje się ją z młodych, zdrowych sadzonek. Te powinno się umieszczać w dużych naczyniach, by zapewnić swobodę rozrostu. Odmiany o pędach zwisających przeznaczone są do donic wieszanych na balustradach bądź pojemników rozpinanych pod sufitem.

Gdzie wykorzystuje się kalibrachoę? Ze względu na obfite, barwne kwiatostany roślinę sadzi się w donicach, by zdobiła balkony, tarasy i ogrodowe altany. 

Data publikacji: 10.01.2017