Produkty

Kalina

Łac. Viburnum

Kalina

Kalina, z łac. Viburnum, to rodzaj krzewów i drzew, które pochodzą z rodziny piżmaczkowatych. Większość gatunków występuje na półkuli północnej w warunkach klimatu umiarkowanego oraz strefy międzyzwrotnikowej.

Ich wizytówką są piękne kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany oraz różnobarwne owoce. Kwitną, zależnie od gatunku, od lutego do czerwca, uwalniając przy tym moc intensywnych zapachów. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 1 do ok. 5 metrów.  

Drzewa i krzewy z gatunku kaliny są łatwe w uprawie. Tolerują niemal każdą glebę, jednak najlepiej wzrastają na podłożu żyznym, próchnicznym i wilgotnym. Preferują stanowiska nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Kaliny są mrozoodporne, z wyjątkiem gatunków, które nie zrzucają liści na zimę. Dobrze znoszą susze, choć przy przedłużającym się okresie bez opadów warto zadbać o ich podlanie.

Roślinę można rozmnożyć przez nasiona, sadzonki zielne lub szczepionki. W przypadku nasion wskazana jest ich uprzednia stratyfikacja, czyli przygotowanie do siewu poprzez przechowanie w podłożu o odpowiedniej temperaturze.

Najlepszy okres na sadzenie kaliny przypada na wiosnę i jesień. W ramach przygotowań do uprawy wskazane jest oczyszczenie gleby z chwastów, a następnie wykopanie dołka o głębokości ok. 30-70 cm. Dno należy delikatnie wzruszyć, by roślina mogła łatwiej się zakorzenić. Przed zasadzeniem należy namoczyć bryłę korzeniową, a następnie umieścić ją w dołku, obsypując dokoła ziemią wzbogaconą o kompost. By ograniczyć parowanie wody z podłoża, wskazane jest ściółkowanie rośliny. Zalecane jest rzadkie, lecz obfite podlewanie kaliny oraz dokarmianie jej nawozami organicznymi lub mineralnymi ze zwiększoną dawką fosforu i potasu. Roślina nie wymaga regularnych cięć poza usuwaniem osłabionych i martwych pędów.

Zagrożeniem dla uprawy mogą być mszyce oraz szarynki kalinówki. By je zwalczyć, należy stosować preparaty owadobójcze, a jesienią ucinać pędy z larwami szkodników.

Kaliny to rośliny ozdobne, które świetnie prezentują się zarówno na niewielkich rabatach, jak i w dużych parkach. Są odporne na zanieczyszczenia powietrza, dlatego z powodzeniem mogą być hodowane w miejskich ogrodach. Owoce kaliny są gorzkie, a w wersji surowej – trujące. Po podgrzaniu można z nich jednak przygotowywać kisiele, galaretki i marmolady.