Produkty

Kalisja

Łac. Callisia

Kalisja

Kalisja, z łac. Callisia, zwana również smużyną, jest rośliną z rodziny komelinowatych, której ojczyzną są obszary Ameryki Północnej i Południowej.

Jej charakterystyczną cechą są delikatne, płożące pędy z intensywnie zielonymi liśćmi. Latem kalisja wykształca niepozorne kwiaty w kolorze bieli. Z uwagi na płożący pokrój roślina osiąga kilka centymetrów wysokości, jednak pędy mogą dorastać do ok. 1,5 m długości.

Roślina jest niewymagająca i łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne. Należy jednak pamiętać, że zbyt intensywne słońce może poparzyć liście rośliny, z kolei zbyt mało światła może wpłynąć niekorzystnie na ich wybarwienie. By pięknie rozkwitnąć, kalisja potrzebuje przepuszczalnej, wilgotnej gleby o wysokiej zawartości substancji organicznych. W tym celu zalecane jest wypełnienie doniczki ziemią do kwiatów, kompostem, a także perlitem lub żwirem. Roślina nie toleruje niskich temperatur, dlatego w chłodnych okresach należy ją przechowywać w ciepłych pomieszczeniach. Smużyna wykazuje odporność na suszę, jednak przy wysokich temperaturach należy dbać o jej odpowiednie nawodnienie.

Roślinę można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe, które po pobraniu należy umieścić po kilka sztuk w małych doniczkach. Kiedy pojawią się pierwsze listki, wskazane jest uszczykiwanie, które ma na celu rozkrzewienie rośliny. Ukorzenione kalisje należy regularnie podlewać i umiarkowanie dokarmiać rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. Roślina szybko się rozrasta, dlatego wymaga dość częstego przesadzania. Zalecane jest zraszanie liści rośliny, szczególnie zimą, kiedy przebywa w suchym pomieszczeniu. Wiosną wskazane jest przycięcie słabych i obumarłych pędów smużyny, co pobudzi ją do bardziej bujnego wzrostu.

Kalisja jest rośliną doniczkową, która najpiękniej prezentuje się w wiszących koszach i doniczkach. Świetnie sprawdzi się zarówno jako roślina rosnąca samodzielnie, jak również posadzona w dużych donicach pod wyższymi krzewami lub drzewkami. Oprócz walorów dekoracyjnych, roślina pełni również rolę pokarmu dla papużek.

Data publikacji: 10.01.2017