Produkty

Kleome

Łac. Cleome

Kleome

Kleome, z łac. Cleome, to rodzaj bylin i krzewinek, znany także pod angielską nazwą spiders flower (kwiaty pajęcze), co dobrze oddaje ich interesujący kształt. W ramach występującego dziko w Ameryce Południowej rodzaju kleome z rodziny kaparowatych wyróżnia się około dwudziestu gatunków roślin.

Ponad umieszczonymi na szczytach łodyg delikatnymi, długimi płatkami wyrasta nawet kilkanaście cienkich jak pajęcze nogi pręcików. Kwiaty mogą mieć barwę od różowej po białą. Cała roślina ma kilka mocnych (czasem nawet drewniejących) pędów wzniesionych ku górze, które osiągają do 2 metrów wysokości. Otaczają je wyrastając z łodyg, dłoniaste liście o podłużnym, zaostrzonym kształcie. Ciekawy kształt mają również ciemne strąki skrywające nasiona. Typowym dekoracyjnym gatunkiem jest kleome cierpnista.

Wybierana jest z uwagi na nietypowy dla kwiatów o tak ciekawym kształcie czas kwitnienia. Kleoma cieszy oczy od lipca do nawet października, przez co znacznie podnosi atrakcyjność ogrodu nawet wtedy, gdy lato dawno się już skończyło. Może być elementem ogrodów o charakterze tropikalnym, azjatyckim a także wszędzie tam, gdzie potrzebujemy silnego, przykuwającego wzrok akcentu w wyższych partiach poszycia. Jest też składnikiem nowoczesnych bukietów, które długo zachowują świeżość.

Kleoma nie jest rośliną trudną w uprawie. Wymaga sporego nasłonecznienia i żyznej gleby ale nawet w upał nie jest wskazane jej częste podlewanie. Ziemię wokół jej pędów warto wzbogacać o kompost naturalny ale nie azotowy. Roślinę wysadza się z nasion na początku wiosny. Nie należy ich całkowicie zasypywać ziemią. Po miesiącu powinny pojawić się pierwsze pędy, a w maju można przenieść je do gruntu. Jedynym poważnym zagrożeniem, jakie często daje się we znaki tej roślinie, są mszyce. Najczęściej pojawiają się na młodych, słabych okazach. Nadaje się zarówno do sadzenia pojedynczo, jako główny akcent ozdobny rabaty, jak i w większych grupach. Planując miejsce w ogrodzie, warto tylko wziąć pod uwagę, że to dość okazała i rozłożysta roślina, która może zdominować te rosnące tuż obok jej pędów.

Data publikacji: 10.01.2017